Ordu’da mülaki CHP’li büyükşehir uray başkanları ortak bildiri açıkladı

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı ve Kalaba Mebus Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir şehremini buluşmasının eş bildirisini açıkladı.

Altınordu ilçesindeki tıpkı otelde gerçekleştirilen toplantının ardından bildiriyi okuyan Torun, toplantının çokça artağan sonuçları olduğunu söyledi.

CHP’li büyükşehir belediyelerinin vatandaşların boşlama edilen anne sorunlarının çözümüne odaklandığını tamlayan Torun, bu belediyelerin toplumsal belediyecilik ilkesini asıl kayran, eksiksiz, saydam ve adaletli tıpkısı dalavere anlayışıyla bakım üretmeye devam ettiğini aktardı.

Torun, belediyelerinin vatandaşlar arasında hiçbir alt bölüm yapmadan hizmetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “İktidar ayrımsız yandan belediyelerimizin yetki ve gelirlerini azaltan kararlar alırken aynı yandan da hukuksuz soruşturmalarla ağırbaşlılık kurmaya ve uray başkanlarımızı nahak yere ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Sazak’deki polisevi uğrunda yaşanan yıldırı saldırısına değinen Torun, “Atatürk’ün partisini terörle beraberinde getirmeye işlemek on paralık kimsenin haddi değildir. Yıldırı örgütleriyle dal kolalama gelenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar bu konuda bize ders veremez, veremeyeceklerdir. Anne milli düzenlilik sorunu olanlar ‘teröristlerin başmak numarasına kadar biliyoruz’ deyip saldırılara engel olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden muhtel siyaset yapanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torun, hükümeti eleştirerek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız üzerine açılan soruşturmalar da işte bu anlayışın bir ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümündeki müstehzi kutlamalara ortak olamayanların benimseyememe içinde olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla uray başkanlarımıza onur suikastları düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir şehremaneti başkanlarımızla tıpkısı öğün daha altını çiziyoruz ve söylüyoruz ki bu öz saygı suikastlarına katiyen ve katiyen başmak bırakmayacağız.” diyerek konuştu.

Toplantıda, sorunları kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Torun, şu ifadeleri kullandı:

“İktidarı ayrımsız kat elan uyarıyoruz, bire bir uray başkanımıza yapılan atılım umum uray başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize alay veriyoruz, bu baskılara cebin kamu demokratik ve hukuki haklarımızı kullanmaktan hoşgörüsüz katiyen ve katiyen durmayacağız. Seçme şehremaneti başkanlarımıza yönelik baskılar aramızdaki dayanışmayı birlikte azmimizi birlikte artırmaktadır. Bu baskılar gitmekte olan benzeri iktidarın serencam çırpınışlarıdır. Milletimiz müsterih olsun, tığ cemi engelleri halkımızla gelişigüzel aşmaya ve hizmet etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Toplantıya, Torun’un birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Alçak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmayan Büyükerşen, Vazıh Büyükşehir Şehremini Korkunç Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Çekişme, Mersin Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Kadir Albayrak katıldı.Share: