Enflüanza aşısı başlamak için geç kalınmaması uyarısı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tababet Fakültesi Umum Sağlığı Ana Fen Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, erken enflüanza aşısı olup muafiyet kazanmanın, hastalığı geçirme olasılığını azalttığını bildirdi.

Varol, AA muhabirine, teşrinievvel ayının başlamasıyla solunum yolu enfeksiyonu eden virüslerin arttığı döneme girildiğini söyledi.

Hava sıcaklığı değişikliklerinin hastalığa yakalanma riskini artırdığını tamlayan Varol, “Enflüanza mevsimine girdik diyebiliriz. Birçok kişi büyüklenme akıntısı, göz yaşarması, hapşırma kabil enflüanza belirtileriyle karşılaşıyor. Gripten destek olmak için salgın döneminde yaptığımız şeyleri yapmalıyız. Çünkü havalar soğuyor, daha çok daha sınırlı ortamlardayız. Müstevli azaldığı amacıyla insanlar çıktı peçe takmıyor ama o peçe bizi vakit kaybetmeden salgından değil gripten de koruyacaktır. O yüzden ben maskenin çıkartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ilişkin ortamlarda peçe tekrar takılmalı.” dedi.

Varol, halk yıkama ve duruluk kurallarına uyulması gerektiğini ifade ederek, gani beslenme, akla yatkın havalandırma, antrenman yapmanın kişileri kışa hazırlayacağını ve virüslere cebin bağışıklık sistemini güçlendireceğini dile getirdi.

Varol, “Gripten tevakki etmek için en büyük şeylerden biri telkih olmaktır. Aşılama bizi balaban ölçüde gripten korur. Özellikle riziko gurubundaki 65 gözyaşı üstü, kronik hastalığı olanlara, diyabeti olanlara, grip aşısı olmalarını öneriyorum.” ifadelerini kullandı.

Risk grubunda olanların ocak hekimlerinde aşılarını ücretsiz yaptırabileceklerini aktaran Varol, şunları kaydetti:

“Enflüanza mevsiminin gelmesiyle virüsler meydanda dolaşıyor. Biz ne kadar erken aşı olup muafiyet kazanırsak, hastalığı geçirme olasılığımız azalır. Tığ telkih olmayı geciktirirsek vücudumuz virüslere karşı bağışıklık kazanmadan virüsle karşılaşmış tamam ve bu üstelik bilahare aşılama olmanın bire bir manası olmadığı anlamına sağlık. Bizin için oylumlu olan virüsle karşılaşmadan önce aşı doğmak. Aşılama olup antikor geliştiğinde ve ondan sonradan virüsle karşılaştığımızda hasta olma olasılığımız düşer.”Share: