İnsanda 50 yılda oluşan böbrek taşı, 13 maaş bebekten çıkarıldı!

Elazığ’da ruhlu Batuhan ve Kübra Bozkurt çiftinin 13 kamer geçmiş dünyaya gelen kızları Zeynep Arya’nın sonsuz hastalanmasından ekolojik ortam ocak, haftanın çoğunluğunu kentteki hastanelerde geçirmeye başladı. Daim gaz sıkışması tanısı ile gine eve gönderilen sülale, arkası sıra Fethi Sekin Kent Hastanesi’nde analiz yaptırdı. Yapılan tetkiklerde kızlarının böbreğinde 5 santim büyüklüğünde taş olduğunu öğrenen ocak, Mediline Hastanesi Üroloji Uzmanı Serhat Yentür’e başvurdu.

”BÖBREK TAŞI ŞİKAYETİ İLE GELDİLER”

Yapılan ayrıntılı incelemenin peşi sıra Doktor Yentür, perkütal tekniği ile böbrekten kâin 5 santimetrelik taşı aldı. Minik Arya, liyakatli güzeşte operasyonun peşi sıra sağlığına kavuştu. Bebeğin 13 aylık olduğunu belirten Bevliye Uzmanı Serhat Yentür, “Bize böbrek taşı şikayeti ile geldiler. Bize geldiklerinde sol böbreğinde 5 santimetre taş vardı. Normalde bebeklerde haddinden fazla kesif tanıdık tıpkı buut değil amma nazik ayrımsız taş ile karşılaştık. Taş böbreğin içini tamamen dolduruyordu. Başka yerlerde ayan cerrahi yöntemi önerilmiş. Bizde mini perkütal tekniği ile bölgede kim taşları temizleyebileceğimizi aileye bildirdik ve ameliyatını gerçekleştirdik. Ameliyatı çokça güzel oldu. Bebeğimiz ameliyatın ardından gayet bereketli. Ayrımsız karşıtlık olmazsa taburcu edeceğiz” dedi.

SEBEBİ ARAŞTIRILACAK

Bu kadar balaban bire bir taş olmasının normal olmadığını vurgulayan Yentür, “Anlaşılan metabolik altında bire bir sevgili var onunla ilişik birlikte inceleme yapılacak. Esasen oluşmaması amacıyla otama alması lazım. Gerçekte faaliyetler bu işin sonu değil başlangıcıdır. çıktı bebeğimizde analiz yapılacak ondan sonra bile sebebi araştırılacak. Sebebine yönelik üstelik tedaviye başlayacağız. Bebeğimizi fakat bu şekilde benzeri henüz taş olmasından koruyabiliriz” dedi.

”BEBEKLERDE GÖRDÜĞÜM SUNU NAZIK TAŞLARDAN BİRİYDİ”

Kendisinin haddinden fazla oldukça amma taşın çokça balaban olduğunu dile getiren Yentür, “Benim bebeklerde gördüğüm bildirme nazik taşlardan biriydi. Ameliyatı iyicene geçti. Bebeğimiz da gayet dosdoğru. Bu cerrahi müdahale normalde çokça kırılan ve ağırlık aynı faaliyetler. Süt Kuzusu olması de bu işi elan zorlaştırıyor. Çünkü kâmil bire bir insanda 4 buçuk litre dem varken bu bebeğimizde 400 cc dem var. Kâmil tıpkısı insanın az litre büyüklüğünde koku kaybında gövde onu tolere ederken bebeklerde 40 cc’lik kanama bile tolere edilemeyebiliyor. Ameliyatın kendisi doğrusu ayrı tıpkısı riskti. Çok ilgi edilmesi gereken mufassal teknikler kullanılması müstelzim ayrımsız ameliyatı gerçekleştirdik.

”NORMALDE TEFERRUATLI YILLARDA OLUŞABİLECEK BİR TAŞ”

Ameliyatımız gayet kalburüstü geçti. Elazığ’birlikte bu şekilde operasyon boşaltmak hepimize çalım veriyor. Bebeğimizin böbreğinde oluşan taş, çok mufassal yıllarda oluşabilecek ayrımsız taş. Bu taş çok bodur bire bir sürede oluşmuş. Hamilelik sürecinde ve ahir süreçte taş yokmuş doğumdan sonraları bu taş oluşmuş. Bu suret bebeklerde ki görüngü erişkin insanlardan değişik oluyor. Metabolik ayrımsız dava oluyor onu de inceledikten bilahare tedavisine başlayacağız” diye konuştu.

BEBEĞİN DURUMU İYİ

Kızının doğumdan itibaren sökel olduğunu aktaran Batuhan Bozkurt, “Aynı haftada iki kat hastaneye gidiyorduk. Daima doğal gaz sancısı diye niteleyerek yine eve geliyorduk. Fethi Sekin Site Hastanesinde doktorun teşhisi ile böbreklerinde taş olduğunu öğrendik. Fırat Üniversitesi Hastanesinde yalınlık faaliyetler yapılacağını söylediler. Mediline Hastanesinde bulunan Serhat öğretmen ile tanıştık. Buraya geldik ve kızımın ameliyatını gerçekleştirdik. Kızımın böbreklerinde 5 santim büyüklüğünde tıpkısı taş olduğunu öğrendik. Tıpkısı adamın 50 senede oluşturabileceği taşı kızım 1 senede oluşturmuş. Muvaffakiyetli ayrımsız ameliyat gerçekleştirdik. Şuan de durumu çokça gür, hocalarımız ve hemşireler daim bizimle ilgilendiler” şeklinde konuştu.Share: