Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Samsun’da konuştu: (2)

Nazır Hava: “Toplumsal Bölük Projesi’ne 2 milyona mail canlı başvurdu”

SAMSUN – Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Alım, Içtimai Hane Projesine 2 milyona mümasil gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Doğru Kent Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Derinti Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin kamu şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; gestalt ve 17 ilçede çetin benzeri katılımla gerçekleşti. Bakan Kurum toplantıda Samsun’üstelik 4 bin 400 konutluk sosyal bölük projesine şu temel büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“2023 yılında afat sonrasında evine girmeyen yurttaş kalmayacak”

Andıran zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden bütün vatandaşların 2023 yılında kullanılmamış yapılan evlerine gireceklerini rapor eden Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Alım, “Tığ cümle afetlerde vatandaşımızın yanı sıra olduk. Birlik ilgililer facia alanına bir lahzada giderek vatandaşın yarasını sardık. Bire Bir taraftan üzülürken, bakir şehirlerin, dirim alanlarının inşası üzere aynı hedefi ortaya koyduk. Antalya’da ateş artık 3. dönem evlerin inşası için çalışmaları başlattık. Yaşanan tekmil afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan baskın sonrası dükkanları teyit ettik. Bozkurt Abana gibi ilçelerde konut inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’dahi Kastamonu’dahi, Antalya’birlikte, Muğla’bile yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, teyit edeceğiz. Birçoğunun birlikte evlerini doğrulama ettik” dedi.

“Içtimai Ev Projesine 2 milyona andıran gailesiz başvurdu”

Gençlerin Toplumsal Konut Projesine ilgisinden bahseden Vekil Maksat Çekicilik, “Projeyle ait anlaşılmaz tıpkı madde bulunmayan, cangıl olmadığını birlikte yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler lacerem takanak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona yakın referans yaparak arz kesin cevabı vermiştir. Zımnında burada tıpkı kararsızlık bulunmayan. Tığ toplumun eksiksiz kesimlerine ve sağlık gruplarına müteveccih bire bir proje açıkladık. Tıpkı kişinin 10 yıl faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle da çalışsa, eve giren yegâne dirimlik minimum sevap birlikte olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu ölçü hiçbir şekilde değişmeyecek. Zımnında bu sağlık gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise memur maaşlarının artma oranına göre artma yapılacak. Ancak sabık sene memurlarımıza yüzde 80’e yakın bindirim yaptık ancak TOKİ’den borçlu olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken tığ borcunu yüzdelik 25 artırdık. Biz rastgele devir milletimizin birlikte olduk. Bu projede ki tasavvur filhakika içtimai oran anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Doğrusu milletimiz üstelik iri ayrımsız hoşlanma gösterdi” diye niteleyerek konuştu.

“Icar ve ev fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile ev ve kira fiyatlarının üştüğüne değinen Bakan Gelgel, “Kira ve göz fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar elbette düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Zımnında biz bu manada da ihtiyaçlara göre cereyan ettik, etmeye dahi bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu.

Toplumsal Basamak Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere nasıl başlayacağı sorusuna üstelik cevap veren Maksat Gelgel, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla müntesip sunturlu yeknesak var elimizde. Zaman Samsun’bile Atakum ve Canik’te ki içtimai konutlarla ilişkin geçim yapılmadı. Zira arazide kim problemlerden hava. Onlar Kıyamet Mahallesi’nde ki konutları takanak. Konutlardan 2 ay sonradan 3 ay sonradan bitenler var. Aşama etap bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde sözleşme yapılacak. Yani biz bilcümle vatandaşımızın lehine akım ettik.”Share: