Icra Vekili Dönmez, Şırnak’taki petrol keşfinin karadaki arz iri keşiflerden biri olabileceğini söyledi

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Şırnak’ta yapılan petrol keşfine ait “Açıkladığımızda da göreceksiniz akıbet dönemde karada mamul bildirme şişman keşiflerden birisi kabil. Bunun için biraz elan zamana ihtiyacımız var.” dedi.

Dönmez, katıldığı 24 TV’nin “Karşı Karşıya” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şırnak’ta yapılan yer yağı kontrol çalışmalarına ilişkin mütekellim Icra Vekili Dönmez, o bölgelerde kısaca benzeri yıldır sismik araştırmalarına çokluk verildiğini söyledi.

Dönmez, elan önceki düzenlilik dolayısıyla petrol arama çalışmalarının tehlikesiz aynı şekilde yapılamadığını kaydederek, “Hamdolsun askerlerimizin, düzenlilik personelimizin orada daha çok terörü temizlediği bölgelerde demin sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. İşte bu bahsedilen Şırnak’taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günlük 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Gabar Dağı’nın tıpkı bambaşka bölgesinde düzenlenen sismik çalışmaların bile bitirilmek üzere olduğuna meni fail Dönmez, şunları kaydetti:

“Orada keşif gayeli sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Gâh rakamlar telaffuz ediliyor amma netleştirmeden üstelik afişe etmek istemiyoruz. Zira aynı ölçü boğumlanma ettiğimizde doğruluğuna sakıncasız olmamız lazım amma ümitliyiz düpedüz, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda üstelik göreceksiniz serencam dönemde karada işlenmiş yer büyük keşiflerden birisi mümkün. Bunun amacıyla biraz elan zamana ihtiyacımız var. Az Buçuk daha bekleyelim. Icraat tamamlanınca inşallah onu üstelik açıklayacağız.”

Dönmez, o bölgeye Martir Esma Çevik’in adının verildiğini anımsatarak “Orada şu anda 4 kuyuda üretim var. Beşinci kuyuda tetkik tamamlandı. Rüfeka üretime alacaklar. Oradaki günce üretimimiz şu anda 5 bin, 6 bin varil civarında. Olur Türkiye’nin mecmu üretimi hangi kadar? Tığ 1200 kuyudan günce 65 bin varil petrol üretiyoruz. Bu sahaya ilgilendiren çekince tespit çalışmaları tamamlandıktan bilahare kaç kuyu henüz açabiliriz. Buna bakacak arkadaşlarımız.” ifadelerini kullandı.

İlk 5 kuyuda yakalanan üretim rakamlarının artabileceğini da kaydeden Dönmez, “Petrolün kalitesi dahi berenarı iyi. Zımnında bizim o bölgede biraz henüz yoğunlaşmamız gerekiyor. Taharri ekiplerimizi o bölgeye yönlendirdik. Onlar de inşallah çalışmalarını tamamlayacaklar. Sonrasında bu rezerve ilgilendiren rakamları kamuoyumuzla paylaşmış olacağız.” dedi.

Icra Vekili Dönmez, rezervle ilişkin çalışmaların tamamlanmasının arkası sıra yıl sonu yahut ati yılın başında açıklamanın yapılabileceğine belen etti.

Yusufeli 2,5 milyon insanın elektriğini karşılayacak

Son dönemde devreye alınan Yusufeli Barajı’na değinen Vekil Dönmez, “Şu anda akarsu tutmaya başladı. Yusufeli Barajı, 568 megavatlık oturmuş güce eş. Almanak 1,7 milyar kilovatsaat civarında cıvıltı üretimi yapabilecek.” dedi.

Dönmez, Yusufeli’nin mayısın sonu kabilinden önce üretime başlayacağını ve Elektrik Istihsal YEMEK yoluyla devreye alınacağının altını çizerek, “Ora büyükçe 2,5 milyon insanımızın elektriğini bir tane başına karşılayabilecek ayrımsız potansiyele erbap. Almanak 5 milyar teklik civarında tıpkısı geliri olacak.” diye konuştu.

Yusufeli’bile baraj nedeniyle bölgenin taşınması, şeş çatı ve konutlara harcanan paranın kestirmece 35 milyar teklik olduğuna işaret eden Icra Vekili Dönmez, projenin kendisini 7 yılda amorti edeceğini söyledi.

Share: