İngiltere Dışişleri Bakanı Türk basınına konuştu! Montrö açıklaması ses getirecek

Konfedere Milel 77. Genel Asamble Görüşmeleri için New York’ta kâin Cleverly, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Ukrayna’nın doğusunda yer kaybının arkası sıra Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik ilan etmesini değerlendiren Cleverly, “Seferberlik ilanı savaşın (Putin amacıyla) planlandığı kadar gitmediğini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

“Putin biraz hafta içre Ukrayna’nın tamamını obstrüksiyon etmeyi umuyordu amma demin aylar sonraları Ukrayna güçlerinin Rus güçlerini Ukrayna’nın doğusunun iri bir bölümünde ferasetsiz ittiğini görüyoruz.” diyen Cleverly, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vladimir Putin’e mesajımız bu gayrikanuni ve tahrik edilmemiş savaşın yanlış olduğu. Putin’in yapabileceği yeryüzü bol husus, birliklerini ferasetsiz gidermek, Ukraynalıların ülkelerinin kontrolünü gine ele almasına ve ekonomilerini yeniden inşa etmesine cevaz isnat etmek tamam. Bu çağrımıza ve Ukrayna halkına destek vermeye bitmeme edeceğiz.”

Cleverly, Rusya’nın işgali altındaki bazen bölgelerin baştan Ukrayna’ya geçmesinin arkası sıra, “(Ukrayna’nın doğusunda) Buralarda yapılacak herhangi bir kalem cali referandum bağımsız, adaletli veya meşru mümteni ve Ukrayna’nın doğusundaki insanların hakikat arzusunu, iradesini yansıtmayacak. Rusya’nın yapması gereken bu anlamsız referandumlarla devir ve enerji harcamaktansa askerlerini kafasız çekmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

NATO, RUSYA’YA KARŞI BİR TEHDİT DEĞİL

Putin’in nükleer silah istimal tehdidine ait ise Cleverly, şunları kaydetti:

“Vladimir Putin’in gerginliği tırmandıran agresif söylemini gördük. (Putin’in) anlaması gereken, dünyanın anlaması gereken özdek, Ukraynalılarla birlikte duracağımızdır çünkü onlar ülkelerini savunuyor. NATO Putin’e cebin tek devir gözdağı dokuma etmedi. Bu cenk aynı seçme ve Putin ordusunu geri çekmeyi seçebilir.”

Rusya’nın Ukrayna’evet başlattığı savaşının özellikle güneyde besin güvenliği konusundaki sıkıntıları artırdığına dikkati çekici Cleverly, “Besin sıkıntısı çekenlerin şurası bilmesi lüzum, besin ihracatına yaptırım bulunmayan, tezek ihracatına yaptırım yok, amonyum nitrat ihracatına müeyyide yok. Putin açlığı bir cidal silahı olarak kullanıyor ve bunu yapması ahlaksızca ve kavisli.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN MONTRO SÖZLEŞMESİNİ KORUMASI HADDINDEN FAZLA DEĞERLİ”

Türkiye’nin NATO üyesi tıpkı mutluluk adına Ukrayna ve Rusya arasındaki arabuluculuk çabalarını birlikte değerlendiren Cleverly, şöyle bitmeme etti: “Türkiye’nin Karadeniz’den hububat ihracatı anlaşmasının müzakeresinde oynadığı role ve Montrö Sözleşmesi’ni destek olmak için yaptığı çalışmalara serencam merhale değer veriyoruz. Amma nihayetinde (savaşı düğümlemek) Rusya’nın sorumluluğu…Hem Türkiye’nin hem farklı ülkelerin katkıları bizim için değerli.”

“GÜVENCECI DEVLET İNGİLTERE’NİN KIBRIS POZİSYONU DEĞİŞMEDİ”

İngiltere’nin güvenceci ülkelerden biri kendisine Kıbrıs’taki soruna zahir tıpkısı çözüm önerdiği ve KKTC’yi müstakil benzeri cesamet kendisine tanıyıp tanımayacağı sorusuna ise Cleverly şu yanıtı verdi:

“Kıbrıs konusundaki tutumumuz gayet iyi biliniyor ve tutarlılığını koruyor. Hal elde etmek istiyoruz. Bittabi tıpkısı taraftan birlikte hem Türkiye hem Yunanistan hem dahi Kıbrıs ile tamamlamak tıpkı ilişkimiz var. İngiltere adına tığ elbette kim sorunun çözülmesini istiyoruz, tutumumuz ise uzun süredir bire bir ve değişmedi.”

“BM’NİN EVRİLMESİ LÜZUMLU”

Clevery, BM Düzenlilik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri olan İngiltere’nin her an küsurat reform çağrıları konusundaki tutumunu ise şöyle değerlendirdi:

“BM’nin dünya sahnesinde çalışkan bire bir patırtılı olmaya devam etmesini istiyoruz. Faal olabilmesi için dahi bittabi tüm kurumların evrilmesi gerekiyor. BM reformunu destekliyoruz ve bunu tabii arsıulusal toplumla birlikte beğenmek istiyoruz. Şimdi elan çok ayrıntıya girmem makul olmaz amma elbette ki bu kurumun gelecekte dahi faal olmaya bitmeme etmesini sağlamamız ister ve reformlar makro.”

MİLLİ MUHARİP UÇAĞI İÇİN TÜRKİYE -ROLLS ROYCE ORTAKLIĞI

İngiliz uçak ve motosiklet üreticisi Rolls Royce’un Türk milli muharip uçağı için motosiklet üretmesi üstüne İngiliz hükümetinin tutumu ve bire bir çabası ya da itirazı olup olmadığı sorusuna ise Cleverly şöyle yanıt verdi:

“Türkiye ayrımsız NATO ülkesi Rolls Royce bile aynı İngiliz şirketi ve bununla gururla duyuyoruz. Bu tür danışmalar ortalık beyninde oluyor ama biz İngiltere kendisine teknoloji ve mühendislik mirasımızdan hava duyuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki dostlarımızın dahi bu harika şirketlerle çalışmasını görmekten mutluyum.”Share: