Serencam an haberi… YORDAM TEKNESİNİN ÇARPMASIYLA ÖLÜMDE, DENİZDE KEŞİF

BALIKESİR’bile, çabukluk teknesiyle Elvan Fırat Taşdöğen’e (46) çarparak ölümüne hastalık olduğu iddiasıyla tutuklanmadan yargılanan Ender Kıytırık’ün (51) davasında, denizde irfan yapıldı. Maznun ve tanıklar, Kıran Düzenlilik Komutanlığı’na ilişik bota alınırken, ifadelerine başvuruldu. Olayın cinayet olduğunu belirten Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Entelektüel Taşdöğen, sanığın mukteza cezayı alacağına inandıklarını belirtti.

Olay, 7 Ağustos 2021’dahi meydana geldi. Ankara’dan ailesiyle dinlence amacıyla Balıkesir’in Erdek ilçesi Sahil Mahallesi’ndeki yazlık evlerine mevrut Elvan Fırat Taşdöğen, Çuğra sahilinde denize girdi. Bu tam Ender Adi, iddiaya bakarak, yordam teknesiyle yanaştığı iskeleden güvenlik çemberine mail olarak hemencek hareket etti. Alelade’ün kullandığı havza, yaklaşık 50 metre mesafede yüzen Elvan Fırat Taşdöğen’e çarptı. Kolu parçalanan Taşdöğen, kaldırıldığı Erdek Neyyire Sıtkı Şevket Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve 1 çocuk annesi Taşdöğen’in cenazesi, Ankara’birlikte toprağa verildi. Olayın ardından Ender Alelade, gözaltına alındı. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde müteahhitlik özne, amatör loda ekiplerinden 1923 Mustafakemalpaşa Spor Kulübü’nün bozuk başkanı Ender Kıytırık, gönderme edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuksuz yargılanmak amacıyla erkin bırakıldı.

İTİRAZLA TUTUKLANDI, YENİDEN ERKIN KALDI

Güllabi ekipleri, Ender Aşağı’ün kullandığı yordam teknesine umum koydu. Müddeiumumi ile bilirkişiler dahi keşif yaparak deney tanıklarının ifadesine başvurdu. Şikayetçi avukatının itirazı ile Ender Siktirici, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Tıpkısı müddet cezaevinde mütezayit Hasis, avukatlarının başvurusuyla serbest kaldı. Soruşturmanın böylelikle Küçük hakkında ‘bilinçli taksirle ölüme bozukluk olmak’ suçundan 6 yıla büyüklüğünde kodes cezası istemiyle Erdek Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Ender Oldukça, duruşmada bilge karşısına imdi. Sanık Kıytırık ile tarafların avukatları ve Taşdöğen’in ailesi, salonda amade bulundu. Duruşmada kortej kayran maznun Ender Amiyane, olayın ilçe sonucu meydana geldiğini söyledi. Savunmanın ardından duruşma heyeti, görüngü durumunda baştan sezinleme yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

O DENİZDE KEŞİF YAPILDI

Kararın peşi sıra cevvaliyet teknesinin Elvan Fırat Taşdöğen’e çarptığı denizde, sezinleme gerçekleştirildi. Ender Bayağı ile kaza anında teknede olan kızı ve sahilde mevcut şahitler, keşfe katılırken, uyanık ekipleri ise çevrede güvenlik önlemi aldı. Mahkeme başkanı, maznun ve tanıkları bir tane tek Sahil Düzenlilik Komutanlığı’na ilişkin bota alarak, olay anını canlandırdı ve ifadelerine başvurdu. Ayrıca tanıkların ifadeleri, sahilde tıpkı yol daha alındı.

‘OLAYIN CİNAYET OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

Keşfin ardından Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Aydın Taşdöğen, şunları söyledi

‘Ben görüngü haset Ankara’daydım, saat 19.00 civarında eşime havza çarptığını söylediler. Apar topar tığ Erdek’e geldik. Geldiğimizde hala yaşadığını zannediyorduk. Kolu kırık, kaburgalarında bile kırık filan var, dediler. Onun haricinde ben tehlikeli bakıma girdiğimde bibi eşimi arıyordum. Ta kim doktor ‘Başınız sağlıklı olsun’ diyene kadar. Yani biz şu olayın kıya olduğunu biliyoruz. Geçerlilik mercine üstelik anlatıyoruz durumumuzu. Ne kıya Şu gördüğünüz alanda aşağı fevk 45 metre giderek yüzülüyor. Tıpkı boyu fakat geçecek mesafede. Türk ve Avrupa yağız sularında öğrendiğimize bakarak, bu yüzme alanı kendisine kabul 200 metre içerisine motorlu araçların girmemesi gerekiyor. Oysaki ivinti teknesi iskeleye birkaç sevimli bırakıyor. Motorunun arızalı olduğunu düşünülerek direkt adına sahile koşut şekilde gitmeye kalkıyor ve bu kalkarken de 2 kafayı gördüğünü söylüyor. Buna rağmen üçüncü kişiyi görmedim, diyor. Birisi bu kafalardan sol tarafında kalıyor eşimin birisi sağlıklı tarafında; şu şamandıraların 2 metre açığında. Bu büyüklüğünde mail mesafede bu fenomen oluyor. Kendileri kimi itirazlarda bulunuyor ama çarpmanın şiddetini motelden duyuyorlar ve koşarak geliyorlar. Adli tıbbın raporu belli. Bu rölantide çoğaltan tıpkısı teknenin vereceği hasar değil. Bugün keşifte tanıkları defaatle dinlediler. Tekrar yine dinlediler. Deney tanıkları, şevahit bütünü ayrımsız ifadeyi verdiler. Şahitler gördüklerini anlattılar. İnşallah mukteza cezayı alacağına inanıyoruz.?Share: