Mehmet Büyükekşi: “Bilcümle veriler, sistemimizin akla yatkın yolda çalışmaya başladığını gösteriyor”

Türkiye Ayak Topu Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükeşki, MHK Ağustos Ayı Terbiye Semineri’nde yaptığı açıklamada, “Tamam veriler, sistemimizin akıllıca yolda çalışmaya başladığını gösteriyor” dedi.

Merkez Hakem Oturmuş yoluyla düzenlenen MHK Ağustos Kocaoğlan Yetişek Semineri, TFF’nin Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Dinlenme Kampı ve Yetişek Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Seminerin açım törenine Türkiye Futbol Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Başkan Vekilleri Misyon Katarakt, Yusuf Günay ve Yalman Orhan, Idare ve İcra Oturmuş Üyeleri Müslüm Özmen ve Mualla Düşmez, Genel Yazman Değer Kardaş, MHK Başkanı Sabri Çelik, MHK Danışmanı Hugh Dallas, MHK Üyeleri, Süper Küme Hakemleri ve Video Koruyucu Hakemleri katıldı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Spor Küfe Süper Tomar’birlikte önce iki haftanın değerlendirildiği seminerde yaptığı küşat konuşmasına 2022-23 futbol sezonunun Türk futbolunun eksiksiz paydaşlarına leziz olmasını irade ederek önceden, “Eksiksiz sporcularımıza ve hakemlerimize dosdoğru ve kalburüstü bir sezon diliyorum. Zaman MHK başkanımız sayın Sabri Çelik ve UEFA hakem yerleşmiş başbuğ yardımcısı tıpkı zamanda TFF’nin yeni MHK Danışmanı Hugh Dallas ile birlikte kocaman benzeri seminerimizi geliştirmek amacıyla burada bütün bulunuyoruz” dedi.

“Hugh Dallas şişman çalım duyduğumuz bire bir ayak topu adamı”

Ayak Topu Federasyonu’nun bakir MHK Danışmanı Sayın Hugh Dallas’ın Bolu’üstelik gerçekleştirilen evvel hakem yetişek seminerine rahatsızlığı dolayısıyla uzaktan bağlantı ile karışmak zorunda kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu vesileyle kendisine aynı kez henüz önceki olsun dileklerimi iletiyor ve aramıza doğru geldiniz diyorum” dedi.

TFF’nin yıpranmamış MHK Danışmanı ve eğitmeni Hugh Dallas’ın Bolu’da gerçekleştirilen evvel seminere rahatsızlığı dolayısıyla açıktan angajman ile akmak zorunda kaldığını hatırlatan Büyükekşi, “Bugün aramızda namına tıpkı nöbet elan kandırıcı geldiniz diyorum. Hugh Dallas toptan futbol dünyasında büyük tıpkı yeri olan ve danışmanımız olmasından birlikte büyük çalım duyduğumuz ayrımsız ayak topu adamı” ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: “Birkaç kamu ile onu sizlere öncelemek istiyorum. Hugh Dallas 1988 yılında o zamanki Kupa Galipleri Kupası’nda geçmiş arsıulusal maçını yönetmiş, akıbet etap koca tıpkısı yargıcı eğitmeni. Sonrasında 1996 yılında ABD’da gerçekleştirilen 1996 Yaz Olimpiyatları’yla başlayarak 1998 ve 2002 Dünya Kupaları ve 2000 yılı Avrupa Şampiyonası kadar futbolun global anlamda en üst dozaj seviyedeki organizasyonlarında başarıyla yargıcılık yapmıştır. Kendisi çalışkan futbol hakemliğini bıraktıktan sonraları dahi UEFA Yargıcı Komitelerinde görev alarak Avrupa futbolunun en üst merciinde oylumlu roller üstlenmiştir. “2019 yılından bu yana birlikte UEFA Hakem Komitesi Başbuğ yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Ego İngilizce ona, “Welcome to are family Hugh” diyerek tekrar buradan, onun dilinden seslenmek istiyorum.”

“Halihazırda etkin bu tümce bugünden yarına bilcümle elan dolgunca olacak”

Lüzumlu adaylık döneminde gerekse göreve geldikleri önceki günden bu yana TFF olarak ana amaçlarından birinin Süper Tabur marka değerini yukarıya dayanmak, sahadaki futbolun ve Fair-Play’in konuşulduğu, izleyenlerin gusto aldığı aynı futbol atmosferi oluşturmak için yola çıktıklarını belirterek, “Bunu akdetmek ortamında futbolun bildirme majör unsurlarından biri hakemlerimizle ilişik düzenlemeleri ıslah ve ihya çalışmalarıyla işe başladık. Vaadimiz aklık işleyen, akıllardaki soru işaretlerini kaldıracak, futbolseverlerin güvenini kazanacak, itiraz edenlerin de güven edecek tıpkısı bütün kurmaktı. Bunun ortamında yargıcı hem kişi tecrübemiz hem da tamlık paydaşlarımızın katkılarıyla nitelikli ve sürdürülebilir bir ayak topu standardı tesis etmek için kolları sıvadık. Halihazırda etkin bu cümle bugünden yarına hep daha ongun olacak. Bu benzeri proses ve hepimizin sabrına gerekseme var amma çokça geçenlerde zaman tartışma konusu olan birçok öz ölçülebilir, ispatlanabilir… Bugün yapılan veriler yardımıyla ortadan kalkacak seçkin madde haddinden fazla açıkça, beliğ ve saydam olacak. Böylece hepimiz futbolun güzelliklerinin çokça henüz fazla yargıcı hatalarının birlikte çok henüz birkaç konuşulduğu tıpkısı ortamı yakalamış olacağız” diyerek konuştu.

“Yer ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık”

Federasyon adına yaptıkları genişlik majör iyileştirmelerden birinin VAR ile ilişik olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Biliyorsunuz, dünyadaki arz bol altyapılarından birine topluluk olduğumuz VAR, ustalık olanaklarımızı üstelik bu sene henüz üstelik güçlendirdik. Vadi ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık. Hakem VAR iletişimini arsıulusal VAR protokolünde belirtildiği kadar minimal düzeye indirip vakit kaybetmeden kâr odaklı diyaloğa dönüştürdük. Böylece minimum engelleme azami yarar diyebileceğimiz bina tasarladık” ifadelerini kullandı.

“Dijital tayin sistemimizi hayata geçirdik”

Kurmaya çalıştıkları yapının ligin önce 2 haftasında faziletkâr bir ongunluk ile işlemesinin bile akıllıcasına yolda olduklarının genişlik iyicene kanıtı olduğunun altını çizen TFF Başkanı Büyükekşi sözlerini söyle sürdürdü:

“Ayrıksı yandan yargıcı atamalarını kişisel inisiyatiflerin büsbütün dışına çıkaran sayısal atama sistemimizi hayata geçirdik. Ligin ilk haftasında bu yana tamam yargıcı atamalarımız sayısal gözlemci raporlarının sisteme girilmesine güvenerek algoritmanın yaptığı kıymetlendirme neticesinde gerçekleştiriliyor. Hakem atamaları federasyonumuzda evet da MHK’bile mevcut kişilerin inisiyatifleriyle değil, sayısal bütün tarafından algoritmatik değerlendirmelere bakarak gerçekleşiyor. Altını çizmek istiyorum. Şahsi tayin yapılmıyor, algoritmatik olarak yapılıyor bu atamalar. Bunu kamuoyu vasıtasıyla banko makul yerine bilinmesini istiyoruz. ‘Şu hakemi istiyoruz, bulunmayan bu hakemi istemiyoruz’ şeklindeki çağrılar bizde banko bedel bulmaz arkadaşlar. Böyle tıpkısı molekül yok. Bizim sistemimiz bunlara izin vermiyor. Sistemin umum matlup düzeyde çalışması amacıyla olanaklı olduğu büyüklüğünde çok veriye ihtiyacımız var. imdi maç oynandıkça, elan çok analiz benzer olacak elan çok elimizde big veri dediğimiz bilim olacak.”

“Bu güzelce sisteme az buçuk devir tanımanızı ve güvenmenizi irade ediyorum”

Elan ligde 2. haftanın geride kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu güzelce sisteme az buçuk ahit tanımanızı ve güvenmenizi sizlerden talep ediyorum. Futbolun geleceği üzere çok cesim ayrımsız aşama atıyoruz. Herkesin desteğine ve sabrına ihtiyacımız var. Antrparantez sistemin gelişimine seçme açıdan pekiştirmek üzere İstanbul Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladık. Hakemlerimiz amacıyla nefis yorum ve kabiliyet geliştirme programlarını başlattık. Hakemlerimizin Bolu’da yapılan testlerinin sonuçlarını darülfünun hocalarımız ile birlikte değerlendiriyoruz. Bu sonuçlar üzerinden hakemlerimizin performanslarını en son düzeye çakozlamak için bireysel eğitimlere üstelik bilcümle beraber başlıyoruz. Hakemlerimizin bireysel gelişmelerine bu yolla ulama sağlarken aynı yandan dahi yetenekleri dünyaca bilinen ve şu anda aramızda b ulunan Hugh Dallas kadar haddinden fazla tecrübeli isimlerle etraflı soluklu işbirliklerini yapıyoruz. Eksiksiz bunlarla gelişigüzel Süper Grup hakem havuzumuzu genişletmek için üstelik bakir bir say başlattık. Buna göre 1. loda hakemlerimizden sayısal hakem tayin sisteminde uyguladığımız kriterlerimize uyan hakemleriz dahi önümüzdeki günlerde Süper Tabur listemize karışma geçmek istiyoruz” dedi.

“Hakemlerin değişmeyen kalitesini tezyit etmek, hakemlerin değil, oyunun konuşulduğu bir ayak topu oluşturmak üzere bu çok cepheli çalışmaları yürütürken cemi pakt başkanlarının, yöneticilerden, teknik direktörlerden ve futbolculardan hakemlerimizle ilişkin açıklamalarında zihniyet ve henüz balaban ayrımsız tenkit lisanı ve çıdam istek ediyorum” diyen Büyükekşi, “Ihvan sabır. Çünkü bu sürecin böylelikle hepimiz halk ele verirsek haddinden fazla henüz mebzul bir ayak topu performansı birlikte yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

“Süper Küme’in marka değerini artırmalıyız”

Süper Yığın’in ayraç değerini nasıl artırmalarını gerektiğinin altını çizerek, “Bunun zarfında oyunumuzun kalitesini yukarıya akla yatkın taşımamız gerekiyor. Geçtiğimiz 2 haftanın performans değerlendirmesi biraz sonra sizlerle alay malay burada yapacağız. Ego hakemlerimize çokça teşekkürname ediyorum. Hakemlerin eğitim bilimi seminerinden muvaffakiyetli çıkmasını istiyoruz. Tığ sizlere güveniyoruz, sizler bile bize güvenin. Hakemlerimizin bu konudaki performansı bizim açımızdan haddinden fazla kebir” diyerek konuştu.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Süper Lig’in 4. haftasından itibaren MHK Başkanvekili Misyon Ilgaz ile MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas’ın, seçme hafta salı haset yayıncı kuruluşla belirlenen tıpkısı saatte haftanın yargıcı performanslarını görüntülü namına değerlendireceklerini belirtti.

Seminerde ayrıca TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanında MHK Komutan Vekili Garaz Ilgaz ve MHK Yargıcı Danışmanı Hugh Dallas, basın mensuplarına hakem performansı ve yapılan çalışmalarla ait bilgelik verdi – İSTANBULShare: