Tunus’ta gözaltındaki eski Başbakan Ureyd başıboş bırakıldı

Tunus’ta “patırtı bölgelerine Tunuslu gençlerin gönderildiği” iddiasıyla başlatılan anket kapsamında gözaltına alınan Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı ve çarkıt Başvekil Ulvi el-Ureyd başıboş bırakıldı.

Nahda lideri Raşid umum-Gannuşi ve Ureyd’in defans ekibinden Samir Dilo, konuya ait sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Avukat Dilo, soruşturma hakiminin Gannuşi’nin ardından Ureyd’in üstelik tutuklanmadan yargılanmasına karar verdiğini ve duruşmayı 19 Fasıla’a ertelediğini belirtti.

Gannuşi ve Ureyd’in isticvap süreci

Nahda Hareketi, 18 Ilkgüz’üstelik yaptığı açıklamada, Gannuşi ile yardımcısı ve eski Başvekil Ureyd’in Terörle Savaş Şubesi’ne rapor yöneltmek amacıyla çağrıldıkları duyurulmuştu.

Terörle Mücadele Şubesi’nde 19 Eylül sabahı başlayan ve geç saatlere kadar bitmeme eden sorgunun peşi sıra Ureyd, tevkif istemiyle mahkemeye atıf edilmişti.

Aynı sormaca kapsamında ifadesi alınan Nahda lideri Gannuşi’nin dahi geçkin tutuklanmadan yargılanmasına değişmeyen verilmişti. Gannuşi ve Ureyd suçlamaları reddetmişti.

Nahda’ya bakarak soruşturma politik

Nahda Hareketi, söz konusu soruşturmayı siyasi olarak nitelendiriyor ve Cumhur Reisi Kays Said’i suçluyor.

Ureyd’in mahkemeye sevk edilmesinin ardından Nahda’dan yapılan mukayyet açıklamada, kararla, “önceki dönemde ülkede istikrar unsuru reşit siyasal bir partiyi irtibatsız bırakıp halkın kaderini elinde bulundurmak isteyen zorba tıpkı grubu tatmin etmek üzere Ureyd’in cezalandırıldığı ve ondan intikam alındığı” ifade edilmişti.

Nahda Hareketinde Umumi Başkan Yardımcılığı görevini tay tay arabası Ureyd; Mabeyin 2011-Mart 2013’te İçişleri Bakanı, Mart 2013- Aile 2014’te ise Cumhuriyet İçin Kongre Partisi ve Özgürlükler Bloku süresince vadi kayran üçgen koalisyonda Başbakan namına görev yapmıştı.

Share: