“741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri” başladı

Kayı boyunun lideri, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinin bulunduğu Bilecik’in Söğüt ilçesinde ihtifal etkinlikleri düzenlendi.

“741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri”nin önceki gününde, Ertuğrul Gazi Türbesi uğrunda “ocumak nöbeti” değişiminin arkası sıra Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya ve beraberindekiler vasıtasıyla türbe ziyareti yapılarak yakarış edildi.

Türk Büyükleri Anıtı önünde devam eden törende, Kızılkaya vasıtasıyla çelenk bırakıldı. Ardından ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kızılkaya, programda, Kayı boyunun 400 çadırla Söğüt’te başladığı var olma mücadelesinin, bu coğrafyadan 3 kıtaya yaygın aşiretlikten dünyaya mütehakkim aynı evren devletine erdiğini söyledi.

Büyük ayrımsız medeniyetin torunları olmaktan gelgel duyduklarını belirten Kızılkaya, “Günümüzde halen bizlere ve tam Türk dünyasına ilham olan Kayı’nın töresi, Edebali’nin öğretileri ve atamız Ertuğrul Gazi’nin yiğitliği yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. 741 yıldır geceli gündüzlü kutladığımız Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri’mizle Kayı’nın beyi Ertuğrul Gazi gözetiminde kamu Türk büyüklerimize olan saygımızı hep gelişigüzel sunuyoruz.” dedi.

Halk oyunları ekibinin gösterilerini sunduğu etkinlikte, Kızılkaya ve beraberindekiler anadan görme pilav ikramı için kurban kesimi programına katıldı.

Törene, YANLIŞSIZ Öğür Bilecik Saylav Sahih Çanak Yalayıcı, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Burak Bili, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Bilecik Belediye Başbuğ Yardımcısı Ahmet Gürses, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer, Söğüt Şehremini İsmet Sever, İl Uyanık Komutanı Albay Yenmiş Sandalet, İl Güvenlik Müdürü Ertuğrul Namal, SELIM Fırka İl Başkanı Serkan Yıldırım ve çokça sayıda güç katıldı.

Etkinlik programı

Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri erte, Hükümet Konağı uğrunda Yörüklerin karşılanması, protokol konuşmaları, el oyunları gösterisi, Kurnaz Genel Komutanlığı Mehteran Birliği gösterisi ve türbe ziyareti ile sürecek. Öğleden sonra merasim alanındaki etkinliklerde, karakucak güreş ekiplerinin müsabakaları gerçekleştirilecek. Antrparantez, Söğüt Cirit Sahası’nda cirit oyunu müsabakaları, okçuluk ve süvari okçuluk gösterileri sunulacak. Tören alanında Yörüklerin etkinliklerinin sunumuna, Kurnaz Umumi Komutanlığı Bandosu konseri, sanatçı Kıraç konseri ve manasız fişek gösterisine kayran verilecek.

11 Eylül aksata sabahı tören alanında Yörük grupları ve umum oyunları ekiplerinin gösterileri, tören düzeni üyelerinin karşılanması, türbe ziyareti, Cingöz Umumi Komutanlığı Çelik Kanatlar Pervaz Eylem Timi ve Bitirmiş Tüfekli Hareketler gösterilerinin arkası sıra Ertuğrul Gazi Camisi ile Darülkurrası’nın açılışıyla izlence tamamlanacak.

Share: