Burdur’a getirilen 1061 depremzede GSB yurtlarına yerleştirildi

Kahramanmaraş merkezli, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen 10 ildeki depremzedelerden 1061 hayat, Burdur ve ilçelerindeki Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) yurtlarına yerleştirilmeye başlandı.

Afet Eş Güdüm Merkezi’nden yönlendirilen ve özlük imkanlarıyla Burdur’a mevrut depremzedeler, şehir merkezinde GSB Asım’ın Nesli Yurdu, Nahiye KYK ile Gölhisar KYK yurtlarına yerleştiriliyor.

Toyluk ve Spor İl Başöğretmen Vekili Mustafa Özçelik, Cahillik ve Spor Bakanlığının talimatları doğrultusunda depremde evleri yıkılan afetzedeleri yeryüzü bol şekilde ağırlaya çalıştıklarını belirtti.

Depremzedelerin bütün ihtiyaçlarını yurtta karşıladıklarını söyleyen Özçelik, kendilerine mahdut personellerinin birlikte gönüllü gençlerin de havari olduğunu aktardı.

Otobüslerle depremzedelerin yurtlara gelmeye bitmeme edeceğini dile getiren Özçelik, “Kent merkezinde 4 yurdumuz, Yer ve Gölhisar ilçelerimizde birer yurdumuzda depremzede kardeşlerimizi konuk ediyoruz. Şu esas büyüklüğünde Yer’ta 578, kent merkezinde 450, Gölhisar’da 33 kişiyi barındırdık. Zaman itibariyle 1500 kişinin elan gelmesini bekliyoruz. O kardeşlerimizi birlikte yurtlarımıza alacağız.” diyerek konuştu.

“Bu yunak karşılamanız bize kâfi”

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinden mevrut Hatice Delice, yaşadıkları hareket şokunu hala atlatamadıklarını söyledi.

Çok büyük zelzele yaşadıklarını ve o andaç akıllarından silemediklerini anlatım fail Delimsirek, “Yakınlarımızı kaybetmemiz bizi dikçe üzdü. Dimağ altımıza sarsıntı yerleşti. Sağlıklı olsunlar bizi burada haddinden fazla gür karşıladılar, bu hizmetleri görüyoruz. Rabbim devletimize, milletimize arıza vermesin.” dedi.

İskenderun’dan gelen Remzi Yaşayış dahi salat kılmaya hazırlandığı tam depreme yakalandığını belirtti. Ayn yaşlarına bilgili olamayan Sağlık, “Bundan iyisi duygusal sağlığı, tığ bu felaketi yaşadık. Allah razı olsun, burada imkanlar çokça bol. Sıcak karşılamanız bize yeter.” ifadesini kullandı.

Depremzedelerden Mehmet Hayat birlikte depremde evlerini kaybettiklerini söyledi. Burdur’a 12 yabanlık benzeri ekiple geldiklerini anlatan Varlık, yurtta ihtiyaçlarının karşılanmasından çevre memnun olduklarını bildirdi.

Share: