Yutma güçlüğü calip Akalazya hastaları endoskopik yöntemle otama ediliyor

Yutma güçlüğü çeken, dinsiz besin yemekte zorlanan Akalazya hastaları, Kahramanmaraş Temiz Fazıl Kent Hastanesi’nde endoskopik tedavi yöntemiyle sağlığına kavuşuyor.

Türkiye’nin değişik illerinden Kahramanmaraş’taki Temiz Fazıl Site Hastanesi’ne mevrut hastalar, Gastroenterolojik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu ve ekibince meri Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) ati endoskopik otama yöntemiyle iflah bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu, AA muhabirine, kemirmek borusunun mide tarafındaki ast özofagus sfinkteri denilen kaslardan oluşuk kapağın gevşemesi sonucu Akalazya hastalığının oluştuğunu anlattı.

Kapaktaki illet nedeniyle merhametsiz ve sıvı besinlerin mideye kolayca geçişinin sağlanamadığını, bu nedenle hastaların yutma güçlüğü yaşadığını belirten Muhammedoğlu, hastalığın tedavisi için kullandıkları yöntemin çokça birkaç merkezde yapıldığını, bu nedenle Türkiye’nin değişik kentlerinden hastaların kendilerine geldiğini dile getirdi.

Türkiye’dahi esenlik hizmetlerinin çok doğacak seviyede olduğunu vurgulayan Muhammedoğlu, şöyle konuştu:

“Akalazya nadir görülen tıpkı hastalıktır. 100 binde benzeri ila yedi emanet arasında rastlanan tıpkı hastalıktır. Tanısı bile tedavisi da zordur. Balıkesir’den, Ankara’dan, İstanbul’dan, Kayseri’den, Konya’dan, Bursa’dan gelen hastalarımız var. Yaklaşık 10 sene öncesine kadar medikal, balon dilatasyonu kabil yöntemler kullanılıyordu fakat günümüzde endoskopik tedavi tercih ediliyor. herhangi bir kesi olmadan ağızdan endoskopla girerek yapılan bir formül. Bu işlemlerden sonraları hastalar çok abat kemirmek yiyebiliyor, çok rahat su içebiliyor.”

Muhammedoğlu, ilerleyici süreçte sayrılarevi bünyesinde Akalazya Polikliniği oluşturmayı hedeflediklerini bunun bile Türkiye’üstelik tıpkısı geçmiş olacağını kaydetti.

Operasyon sonrası yiyip içmeye başladı

Balıkesir’den otama amacıyla Kahramanmaraş’a gelen Hasan Uysal, 2017’den bu yana Akalazya hastası olduğunu, türlü hastanelerde ayrımlı tedavilerin uygulandığını fakat hastalığına umar bulamadığını anlattı.

Tedavi amacıyla arayıştayken Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu’na ulaştığını dile getiren Uysal, şöyle dedi:

“10 ahit önce POEM operasyonu geçirdim. Cenabıhak’a şükür şu zaman metin, sıhhatliyim ve yiyip içiyorum. Bugün üstelik nasipse taburcu oluyorum. Allah devletimizden ve doktorumdan razı olsun. 5 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum. Yiyecekleri su ile içtim bütün su ile yedim. Su olmadan hiçbir işlemim olmuyordu. Ayranı, yoğurdu bile akarsu olmadan yiyip içemiyordum. Yeryüzü böylece araştırmalarım neticesinde Mutlu doktorumu buldum. Yaptığı endoskopik cerrahi operasyonuyla baştan hayata döndüm.”

Hastalardan Şans Ibdai bile İstanbul’dan geldiğini ve daha ilkin benzeri operasyon geçirdiğini ancak tamam anlamıyla iyileşmediğini söyledi.

Araştırmaları sonucu Dr. Muhammedoğlu ile irtibata geçtiğini ve burada da ayrımsız işler geçirdiğini tamlayan Ibdai, sağlığının herhangi bir geçen zaman daha iyiye gittiğini dile getirdi.

Share: