İstanbul dahil 17 ilde sağlam yağış bekleniyor! Hava Bilgisi uyardı

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız, iç ve günindi kesimleri modüler yer yer çokça bulutlu, Marmara, Veli, Mağrip Akdeniz, İç Rum’nun kuzeybatısı, Garp Karadeniz’in bağırsak kesimleri, Ilımlı ve Maşrık Karadeniz yaka illerinin bağırsak kesimleri evcil bora ve asuman patırtılı sağanak yağışlı, değişik yerlerin birkaç bulutlanmış ve degaje geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Ege, Mağrip Akdeniz’in bağırsak kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde yerel sağlam olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Rum, Itidalli ve Gün Doğusu Karadeniz, Şarki Küçük Asya Bölgelerinde mevsim normallerinin 3-5 adım üzerinde, diğer yerlerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Kenar Veli’de kuzeyli, başka yerlerde cenuplu yönlerden belli belirsiz, ara sıra orta kuvvette; Maşrık Küçük Asya’nun kuzeyinde ve yağış kayran yerlerde meydan düzlük sağlam namına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın cenup ve şark su ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Ege ( Kütahya, Afyonkarahisar, Çeltek, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek bedaheten yeğin, seylap, saika, domestik dolu yağışı, hortum oluş riski ve yağış çabucak kuvvetli rüzgar kabil olumsuzluklara cebin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İLLERE BAKARAK ÇEKICILIK DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, sağanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; sabahleyin şimal ilçelerinde, öğleden sonra toprak genelinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA: Birkaç bulutlu ve kilitsiz küreksiz, gittikçe parçalı bulutlanmış, öğleden sonradan kuzeybatı ilçeleri yerli boğanak ve gök ses boğanak yağışlı

İZMİR: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, öğleden sonra yerli boğanak ve asuman ses sağanak yağışlı

ANTALYA: Modüler yavaş yavaş vadi kayran çokça bulutlanmış, öğleden sonradan domestik boğanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU: Parçalı düz saha çok bulutlanmış, öğleden bilahare domestik sağanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı

SAMSUN: Parçalı bulutlanmış, öğleden bilahare iç kesimleri domestik sağanak ve asuman ses sağanak yağışlı

ERZURUM: Az bulutlu ve celi, öğleden sonra modüler bulutlu

DİYARBAKIR: Bir Iki bulutlanmış ve örtüsüzShare: