Yozgat’ta dolayı günebakan teşrinievvel alanı 130 bin dekara yükseldi

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Yozgat İl Özel İdaresinin döl desteğiyle ayçiçeği ilk teşrin alanını geçen yıla bakarak katbekat zait Yozgat çiftçisi, hasada başladı.

Türkiye’da yeşil mercimek üretiminde bir numara, nohutta ikinci, şeker pancarı ve buğday üretiminde ilk 10’de saha düz Yozgat, günebakan ekiminde dahi söz sahibi almak istiyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, kentin, tarımda balaban potansiyele ehil olduğunu söyledi.

Hububat, yasmık ve nohutta hasadın tamamlandığını belirten Özkaya, “Belde gün çiçeği hasadı başladı. Dünya gündöndü ekimi amacıyla Bakanlığımız ve yerelde İl Hususi İdaresiyle yüzdelik 75 atıfet destekli çocuk dağıttık. Güzeşte yıl 28 bin 700 dekar olan ekilişimiz, bu yıl teberru destekli tohumla 130 bin dekara ulaştı.” dedi.

“Karışık arazide dekara 300-350 kilo mahsul aldık”

Özkaya, hasadın başladığı Yerköy ilçesine bağlı Göçerli köyünde verimin gayet pir olduğunu dile getirerek, “Verim, düzensiz arazi ve kıraçta değişik oluyor amma devlet genelinde 15 bin ton rekolte bekliyoruz. Bura döl desteği verip, ekim yaptırdığımız düz. Sulu arazi diyebileceğimiz tıpkı yerde hasat yaptık, burada dekara kısaca 300-350 kilogram verim aldık.” diye niteleyerek konuştu.

Göçerli köyü çiftçilerinden Ahmet Öğren bile Ekincilik ve Orman Bakanlığından yüzde 75 armağan destekli tohumla 52 dekarda teşrinievvel yaptığını anlattı.

Verimin gani olduğunu belirten Öğren, “Devletimizin vermiş olduğu destekle ilk kez ayçiçeği ektim. Verim gür tamam, değer de ongun olursa ekmeye bitmeme edeceğiz inşallah. Kıymet belli değil, devletimiz Allah’ın izniyle adamakıllı ayrımsız denk verirse seneye birlikte ekeriz. Komşuları da isteklendirme ederiz.” ifadelerini kullandı.Share: