Yozgatlı Pabuç Tamircisi Kaymaz: “Yurttaş Eskiyi Onarım Ettiriyor”

Yozgat’ta pabuç tamirciliği fail Yaşar Kaymaz, artan fiyatlara özen çekerek “Dikmiş olduğum şu çanta bir karı kirası” dedi. Kaymaz, fiyatların haddinden fazla efdal olması nedeniyle vatandaşın eskiyi tamir ettirip kullandığını söyledi.

Her güzeşte çağ artan maliyetler vatandaşları ihtiyaçlarını yeni ürünlerle durdurmak yerine eskiyi onarım ettirmeye yöneltti. Yozgat’ta ağababa mesleğini yapan 66 yaşındaki kundura ustası Yaşar Kaymaz, okulların açılmasıyla gelişigüzel işlerinde dahi bir artım olduğunu, güzeşte yıl geçer not çantaların tamirini yaptırıp, bu yıl de kullanmaya başlayanların fazla olduğunu belirterek, “Ayakkabı, çantalarda maliyetler yükseltildi, eskiyi yaptırmaya dönüldü” dedi.

“YERYÜZÜ KÖTÜ ÇANTA 750 LİRA, BİR AILE KİRASI”

Babasının yanında başladığı kunduracılık, ayakkabı tamirciliği işini 50 yıldır sürdürdüğünü nâkil Yaşar Kaymaz, yer sakim bire bir çantanın fiyatının 300 lira olduğunu, vatandaşın bu fiyata gücünün yetmediğini bildirdi. Kaymaz, benzeri çanta için istenilen paranın bir vakitler bir ev kirasına kıymet olduğuna bile vurgu yaptı. Kaymaz, şunları söyledi:

“Eski ustaların ikinci kuşağıyım. Rahmetlik Turgut Kaymaz’ın oğluyum. Bu mesleği 50 yıldır yapıyorum. İşler şu günlere göre gür şükür. Okullar açıldı, biraz kımıldama başladı. Eğitim Bilimi başlayınca amal üstelik artmaya başladı. Biraz maliyetler yükseldi. Vatandaşımız duyarsız. Ben degaje söyleyeyim, dinlesinler; eskiye rağbet bakir eskimemiş başladı, fiyatlı olmayınca kıymeti olmazdı, pahalandıktan sonra kıymete geldi. Sunu çiğlik çanta 300 teklik. Artışlara dur denilmiyor, erkin piyasaya umum atılmıyor, bunlara umum atılması geçişsiz. Başmak, çantalarda maliyetler yükseltildi. On misli kaldırıldı, ayrımsız misli iki misli değil. Eskiyi yaptırmaya dönüldü. Yapmış olduğum çantayı bile gördün 750 liralık şu çanta, sorabilirler tıpkısı çantacıdan. 750 liralık bu çanta tıpkı karı kirası, bire bir zamanların.”Share: