Vekil Insan sosyal medyadan açıkladı! Eş hekimleri vatandaşlara ücretsiz amansız hastalık taraması yapacak

Afiyet Bakanı Fahrettin Adam, içtimai iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada, sistemin, kanser taramalarını yaygınlaştırmak ve ücretsiz tarama hizmetlerinden elan çok kişinin faydalanmasını çıkarmak için pilot aplikasyon olarak hayata geçirildiğini anımsattı. “Amansız Hastalık taraması randevu sistemini Türkiye genelinde ocak hekimlerinin kullanımına açtık.” ifadesini kullanan Herif, uygulama ile ev hekimlerinin mesul oldukları kişileri arayarak kanser taramasına nida edeceğini belirtti.

Bakan Koca, uygulamaya ilgilendiren şunları paylaştı:

“Taramayı kabul edenlere, ilgili merkezler üzerine bilgi verilip, kendilerine randevu oluşturulacak. Randevu bilgileri çökertme telefonlarına SMS ile birlikte iletilecek. Bicik, kolorektal ve serviks kanserleri taramaları Cemiyet Sağlığı Merkezleri, Dosdoğru Avlu Merkezleri, Amansız Hastalık Erken Kişileştirme Tarama ve Eğitim Bilimi Merkezleri ile Sülale Sağlığı Merkezleri aracılığıyla ücretsiz yapılıyor.”

“İLK 6 AYDA 4 MİLYON TARAMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Herhangi Bir ilde en bir iki bir olmak üzere 347 Amansız Hastalık Tarama Merkezinin bulunduğunu, bunlardan 41’inin cümbüşlü tarama uzlaştırıcı olarak rustik bölgelerde yaşayanlara ve dezavantajlı gruplara bakım verdiğini aktaran Insan, “2021’bile 4,4 milyon amansız hastalık taraması yapıldı. Bu yılsa çabucak ilk 6 ayda, 4 milyon tarama gerçekleştirildi. Bunun kısaca 1,3 milyonunu meme kanseri taramaları oluşturuyor. Taramalarda pozitif evet dahi berbat mevcut vakalar, 81 ilde muayyen olan Tarama Sonrası Canlandırma Merkezlerine yönlendirilerek ileri tetkikleri yapılmakta, teşhis ve tedavi hizmetleri ikinci ve üçüncü merhale esenlik kuruluşları yoluyla gerçekleştirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Share: