ABD’de yıpranmamış aynı Kovid-19 türünün oluşturulduğu iddiaları tartışma yarattı

MEMLUK’de Boston Üniversitesi laboratuvarında yüzdelik 80 ölümsek eskimemiş benzeri Kovid-19 türünün oluşturulduğu yönünde medyada yer düzlük duyum keder ve tartışmalara bozukluk oldu.

Biyoloji alanında bilimsel çalışmaların vadi aldığı biorxiv.org sitesinde yayınlanan çalışmada, Boston Üniversitesi veri insanlarının Kovid-19’un Omicron varyantı ile özgün Wuhan türünü birleştirdiği öne sürüldü.

“Süper Kovid” olarak tanımlanan eskimemiş melez türün fareler üzerindeki deneylerde yüzdelik 80 ölümsek olduğunun belirleme edildiği kaydedildi.

İlgili araştırmaya ilişkin bilgi dünyasından “ESIR Üniversitesi ateşle oynuyor” eleştirileri gelirken laboratuvar içinde oluşturulan daha bati potansiyel salgından çekimsenmek üzere tıpkısı çalışmaların yasaklanması yahut gözetiminin güçlendirilmesi uyarısı yapıldı.

“Raporun mesajını etkili ayla getirdiler”

Hele ABD dışındaki medyada aksiseda bulan duyum üstüne Boston Üniversitesi, kayıtlı bire bir açıklama yaparak bilimsel çalışmadan çıkarılan sonuçların “kavisli ve isabetsiz” yansıtıldığını savundu.

Üniversitenin sitesinde yayımlanan açıklamada, çalışmanın yapıldığı laboratuvarın direktörü Ronald B. Corley, haberlerde makalenin özetinden bent dışı bire bir satırın alınarak “yüzde 80 ölüm oranına erbap ölümcül bire bir Kovid türü” şeklinde yanıltıcı iddiaların dile getirildiğini öne sürdü.

Corley, “Raporun mesajını etkili hale getirdiler, çalışmanın amacını ve sonucunu daima kusurlu ve isabetsiz sunuyorlar. Öncelikle, bu araştırma Kovid-19 virüs türünü geliştirmedi yahut elan alçak arkaç getirmedi. Esasen bu araştırı virüsün çoğalmasını daha beş altı çetin kuzuluk getirdi.” ifadesine düz verdi.

Çalışmada, SARS-CoV-2 Omicron varyantı (BA.1) üzerindeki taşkın proteinleri bakmak için yola çıkıldığı, araştırmacıların, varyantı özgün virüs Wuhan türü ile karşılaştırmakla ilgilendikleri bildirildi.

Üniversitenin açıklamasında antrparantez, bahis konusu araştırmanın, malumat insanlarının yanı sıra yerel ansambl üyelerinden oluşan Kurumsal Biyogüvenlik Komitesi (IBC) ve Boston Umum Sağlığı Komisyonunca incelenip onaylandığının altı çizildi.

Share: