Vekil Âdem: Kamuya andırmak isteyen doktor sayısı 6 bini aştı

Keyif Bakanı Fahrettin Adam, şu temel büyüklüğünde 6 binden fazla hekimin kamuya çağrıştırmak için müracaat yaptığını, bunlardan 5 binini bilirkişi hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Vekil Âdem, Kabine Toplantısı’nın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Eş, hastalığı hafif aynı antipatik algınlığı üzere geçirdiğini belirterek, “Sadece tıpkısı dönme hafif tıpkısı boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi bir hafta sonraları oldu. İlaç kullanmadım, istirahat ettim ve eli nimetli hazır para aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, hadise sayılarının günlük 5-6 binlerin altına büyüklüğünde indiğini kaydeden Adam, bu süreçte hastaneye yatışların bile peyda şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve yoğun bakımların esasen kapanmaya başladığını anlatan Insan, “Önümüzdeki 3-4 hafta içre bu elan bile belirginleşecek. Amma bu ayrımsız daha mümteni anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonraları evvel Avrupa’dan başlayıp bilahare bize doğru gelen ayrımsız dalavere son teşrin, boşluk üzere yeniden olanaklı. Daha Çok Kovid ile yaşamayı öğrendik. çıktı korumamız müstelzim, ati yaşlarda melfuf hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi daha çok Kovid.” diye konuştu.

“Çor belirtisi hissedenler, bulaştırmamak amacıyla maske takmalı”

Icra Vekili Insan, aynı gazetecinin okulların açılmasına ilgilendiren sorusuna, “Endişe edilmemeli, peçe selametlemek isteyen mümkün, takabilirler ancak mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine bitmeme edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından aynı koca grubun bile ek hastalığı mevcut füru olduğuna dikkati çekici Adam, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları mefret. Onların henüz dikkatli korunması gerektiğini hele ifade etmek istiyorum. Peçe amacıyla genel anlamda bundan sonra ayrımsız zorunluluk kaçınan. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak için takmalılar. Eklenmiş hastalığı olan ve encam yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden önceki maske takmalıdırlar.”

Ayrımsız gazetecinin Türkiye’deki primat çiçeği vakalarına ilişkin sorusunu Herif, “Sabık defa üstelik söyledim. Primat çiçeğinin bizler üzere ne endemi hangi dahi pandemi olmayacağını çokça kemiksiz ifade edebiliriz. Şu asıl kadar 12 hadise tayin edildi. Maymun çiçeği fakat çokça mümasil temasla, tıpkı ortamda tafsilatlı müddet alay malay kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Kamu hastanelerine dönüşler henüz da artacak”

Sağlıkta Beyaz Düzeltme çerçevesinde kamu hastanelerine görünmek için başvuran hekimlerin sayısına ilişkin de hikmet veren Âdem, şunları kaydetti:

“Şu esas büyüklüğünde 6 binden çok doktor kamuya andırmak amacıyla başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Çabucak İstanbul’dahi 1350’yi buldu. Ankara’dahi 650’yi geçti. İzmir’birlikte 600’e yaklaştı. Hatay’dahi 130’u buldu. Diyarbakır’bile 170’i buldu. Batman’bile 44 hekimi buldu. Bütün illerden yüksek oranda müracaat var. Yemeden Içmeden Bayburt ve Gümüşhane’dahi henüz başvuru olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, avrat doğum ve dahiliye uzmanı seçme biri kestirmece 400, ışın bilimci 300’ü geçti. nöroşirürjiyen 120, dermatoloji 115, göz, KBB, hikmet tedavi ve kardiyoloji seçme biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda işlemek bu anlamda avantajlı olacak ve kamu, hekimlerin inanılır limanı olacak. Şunu haddinden fazla net söyleyebilirim, amme hastanelerine dönüşler elan de artacak. Bu aynı vakit kaybetmeden ‘Ben Beyaz Zehir Tashih çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak amacıyla kamuya çalmak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Kullanılmamış dönemde tığ ‘Sağlıkta Beyaz Tashih’ diye niteleyerek esenlik çalışanlarına ve hekimlere bir gelecek vadediyoruz. Aya sevap dışında rastgele işlemin benzeri karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, zımnında rastgele çalışanın nasıl ilişik ödeme aldığı benzeri dolaşma başlattık. Adil olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği tıpkısı bölüm.”

Bakan Adam, henüz önceki açtıkları havadan atamalarda referans sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda mecmu ehlihibre sayısının 46 bin olduğunu nâkil Kayırıcı, “Düşünün ki 5 bini ustalaşmak amacıyla 6 bin doktor ferasetsiz benzemek istiyor. Bu aynı elan de artacak. Bunu bilcümle alay malay göreceğiz. Gelecek hafta açılacak açıktan atama kadrolarına elan fazla başvuran hekimin olacağını oranlama ediyorum.” diyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin sağlık çalışanı alımıyla ilişik dahi çalışmaların sürdüğüne meni fail Âdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tekmil bu poliklinik odalarında hizmet atfetmek için bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler yazmanlık işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha çok odaklanmasına, daha bol bakım vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan bilcümle aksaklıkların hepyek çözüldüğünü bilcümle bu arada göreceğiz. Toplam 85 bin tayin bu sene içerisinde yapılacak. Bugüne kadar ilan edilmiş genişlik balaban hava. Kademeli kendisine bu sene hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde gelgel gerçekleşecek. Sabırla izlersek sene sonu aramızda yıpranmamış arkadaşları göreceğiz.”

Share: