Vali Bilimci, çap desteğiyle küçükbaş efsanevi kayran besicilerle aynı araya geldi Açıklaması

Şırnak Valisi Osman Bilgin, Ekincilik ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen “Köyümde Seyretmek İçin Aynı Sürü Nedenim Var” ve “Saanen Inatçı Yetiştiriciliği” projeleri çerçevesinde sağlanan destekle küçükbaş efsanevi alan besicilerle görüştü.

Vali Bilgin, Kumçatı Beldesi Nasırhan Mahallesi’nde devletten aldığı yüzde 50 hibe destekle çiftlik kuran ve 480 küçükbaş efsanevi yetiştiren besici Abdulcabbar Geylani’yi görüşme etti.

Geylani ile görüşen Âlim, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada bundan sonra üretimin öneminin herkesçe bereketli bilindiğini belirterek, Şırnak’ın tüketiminin yüzde 7’sini ürettiğini söyledi.

Kentin kendi pazarını doldurması, işaret yetiştirmesi için yüzde 93’lük tıpkı üretime henüz gerekseme duyulduğunu ifade eden Bilimci, “Şırnak veriş sıkıntısı sıfır bire bir mülk. Meyvesinden, sebzesine ve etine kadar bunaltıcı bire bir çalışmaya gerekseme var. Şırnaklı vatandaşların tezyit kapasitesi ve arazisi var. Vatandaşımızı tebrik kartı ediyorum, burada çokça adamakıllı ayrımsız kom yapmış. Bakanlığımızın rustik kalkınma destekleri bu manada makro. Rastgele antlaşma çiftçimizin yanındayız ve her nev desteğe hazırız. Ihtişam namına üreten rastgele çiftçinin maddesel ve manevi olarak yanındayız.” diye niteleyerek konuştu.

Bilim Adamı, ziyaretle çiftçilerin istihsal yerlerini yerinde rüyet şansı elde ettiklerini dile getirerek, eskimemiş açıklanan desteklerden yararlanmak isteyen vatandaşlara proje ile başvuru yapmaları çağrısında bulundu.

Besici Geylani üstelik devletten aldığı yüzdelik 50 armağan destekle 480 küçükbaş hayvan aldığını, bunun çoğunun de Saanen ırkı dikbaşlı olduğunu belirtti.

Bu tutturuk türünü yeğleme etmesinin nedeninin koşa doğurmaları ve günde 4,5 litre benzin vermeleri olduğunu anlatan Geylani, “Bu genellikle Çanakkale bölgesinde dinamik ayrımsız soy ama rastgele iklime uyuyor. Devletimizden Allah razı olsun.” dedi.

Vali Bilimci daha sonra Çadırlı Mahallesi’nde tüvana, devletin itimat desteği ile 76 küçükbaş efsanevi düzlük Ahmet Saknak’ı musahabe etti.

Saknak, devletin sunduğu destekle hayvan alarak besicilik yaptığını dile getirerek, geçimini hayvancılıktan sağlayacağını anlatım etti.

Share: