Kargaşa haberi | Kremlin Sözcüsü Peskov: “Putin ve Erdoğan Perşembe haset Astana’da görüşecek”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin’in Perşembe haset Kazakistan’ın başkenti Astana’da görüşeceğini, Ukrayna ile Türkiye-Rusya ilişkilerinin masaya yatırılacağını rapor etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin’in Kazakistan programına dair açıklamalarda bulundu. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna ve ikili ilişkileri görüşmek amacıyla Perşembe günü Astana’da Reisicumhur Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini duyurdu. Peskov, “Putin ve Reisicumhur Erdoğan arasındaki görüşmenin hazırlıkları bitmeme ediyor. Liderlerin görüşmesinde Ukrayna’daki ebat, iki ülke arasındaki münasebat ve güncel konuların ele alınması planlanıyor” dedi.

Lavrov: “Türkiye müzakerelerin baştan başlatılmasını öneri edebilir”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Zalim heybet televizyonunda yaptığı açıklamada, Erdoğan-Putin görüşmesinde Türk tarafının Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerin gine başlatılmasını öneri edebileceğini söyledi. Lavrov, “Türk meslektaşlarımızın hakeza ayrımsız düşüncesi varsa bunu Cumhur Reisi Erdoğan ile Büyüklük Başkanı Putin’in bu hafta Astana’da gerçekleştirecekleri ziyaret sırasında bize arz etmek üzere fırsatları olacak. Çünkü işlenmiş olan genel meşruhat dışında bize direkt bire bir öneri iletilmiş değil” ifadelerini kullandı.

“KÖLE’den Putin ile musahabe teklifi gelirse değerlendiririz”

Endonezya’da düzenlenecek olan G20 zirvesinde Putin ile KÖLE Başkanı Joe Biden’ın ülfet ihtimaline değinen Lavrov, “Şu anda Beyaz Saray temsilcileri da dahil tevessül etmek amacıyla Amerikan yetkililerden, meslektaşım Antony Blinken birlikte karışma olmak amacıyla ÇAKER Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’den, yönetimin gayrı üyelerinden Rusya Federasyonu ile müzakerelere özden boş olduklarını söyleyen açıklamalarını duyuyoruz. Ancak bu temaslar için bunaltıcı tıpkı teklif almadık. Öneri gelirse değerlendireceğimizi tekraren söyledik” diyerek konuştu.

“KÖLE ve Londra’nın direkt talimatıyla bu danışmalar sonlandırıldı”

Ukrayna ile müzakerelerin BENDE ve İngiltere aracılığıyla baltalandığını savunan Lavrov, “Ukraynalı gök bilimi ile danışma masasına oturduk. İstanbul’daki görüşmelerde Ukrayna tarafından öneriler akseptans edildi. MEMLUK ve Londra’nın direkt talimatıyla bu danışmalar sonlandırıldı. Umumi kendisine bu çarpışma Zelenskiy rejimini ağız ağıza kontrol fail Anglo-Saksonlar eliyle yürütülüyor. Polonyalılar ve diğer Baltık ülkeleri birlikte onlara katılmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Lavrov tıpkısı zamanda Kiev yönetimini yıldırı saldırıları düzenlemekle suçlarken, Mağribî ülkelerin bu eylemleri görmezden geldiğini doğacak sürdü. – MOSKOVA

Share: