Cizre’de Arsıulusal Molla Ahmed halk-Cezeri Sempozyumu başladı

Cizre’birlikte Arsıulusal Molla Ahmed el-Cezeri Sempozyumu başladı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ilçesinde düzenlenen Uluslararası Molla Ahmed umum-Cezeri Sempozyumu başladı.

Şırnak Valiliği, Şırnak Üniversitesi ve Cizre Kaymakamlığı gelişim birliğinde şehremaneti konuşma salonunda planlı sempozyuma, yurt içi ile Irak, İran ve Ürdün’den 20’yi aşkın akademisyen katıldı. Şırnak Valisi Osman Âlim, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, ilmin, medeniyetin ve güneşin topraklarının Molla Ahmed umum-Cezeri gibi kocaman incelik adamlarını yetiştirdiğini söyledi.

Bu topraklarda özellikle oyunlarla anlaşılan dönemlerde geçmişten, değerlerden koparılmaya çalışıldığını tamlayan Ilbay Bilim Adamı, “Bizler bu değerlerimize ehil çıkmak ve değerlerimizi yaşayıp, gelecek kuşaklara aktarmak ve geleceği geçmişle bağları koparmadan, aslımızı inkar etmeden sürmek üzere bu sempozyumu aranjman ve birlikte paylaşma ihtiyacı duyduk” dedi.

Vali Bilgin, “Molla Ahmed El-Cezer’nin Divan’ın de ortaya koyduğu bu ilahi amor ve onun devamı olan bizlere, insanlara terennüm etmek istediği ve vermek istediği mesajları yalnız sempozyumlarda değil, günümüz her alanında, yaşamımızın temas döneminde e gani şekilde yaşayıp kendimizin sunma yakınlarından çalmak üzere toplumdaki cümle kesimlerle değme günümüzü bu ihtisas ile yaşamalıyız.250 yıl önceki aramızdan ayrılan ve bizlere kandil tutan büyüğümüz bizleri ayrımsız araya toplayabiliyor. Bizler hele bu yörenin gençleri, bu yörenin kadınları, bu yörenin geleceği tığ geçmişimize ehil çıkalım. Geçmişimize şayet ehil çıkarsak bizim kimliğimiz, kültürümüz, varlığımız ilelebet daim peki. Ancak geçmişimizi unutursak tığ varlığımızı bile, birliğimizi bile, her şeyimizi da kaybetmiş oluruz” ifadelerinde bulundu.

Sempozyum konuşmaların ardından Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın hatip olarak katıldığı geçmiş oturumda “Anadolu’nun İslam’a açılan Kapılarından Cizre” ve Molla Ahmed Halk-Cezeri Divanı’ndan Kasideler”ile ilişkin konular ele alındı.

Share: