Şırnaklı çiftçi devletten aldığı destekle 680 keçiden günde 2 bin 500 litre benzen elde ediyor

Şırnaklı rençper devletten aldığı destekle 680 keçiden günde 2 bin 500 litre süt elde ediyor

ŞIRNAK – Şırnak’ta ekinci Abdulcabbar Geylani, azamet desteği ile kurduğu çiftlikte “Saanen ırkı” 680 keçiden günde 2 bin 500 litre benzen üretiyor.

Geylani, 2020 yılında hazırladığı bin aksi kapasiteli kom projesi ile Tarım ve Rustik Kalkınmayı Destekleme Kurumuna başvurdu. Değerlendirmenin peşi sıra projesi onaylanan ve yaklaşık 1 milyon 198 bin TL armağan desteği kayran Geylani, merkeze sınırlanmış Kumçatı Beldesi Gabar Dağı eteklerinde 8 kişinin çalıştığı keçi çiftliği kurdu. Geylani, burada Saanen ırkı 680 keçiden günde 2 bin 500 litre süt elde ediyor.

Çiftliği mülakat fail Şırnak Valisi Osman Âlim, “Dünyada daha çok üretimin hangi büyüklüğünde majör olduğu yakından görmekteyiz. Bugün Şırnak tüketiminin yüzdelik 7’sini üretiyor. Kendi pazarını doldurması için işaret yetiştirmesi için yüzdelik 93’lük ayrımsız üretime henüz gerekseme duyuyor demektir. Şırnak’ta alışveriş sıkıntısı olmayan ayrımsız yer. Meyvesinden, sebzesine ve etine kadar okkalı ayrımsız çalışmaya ihtiyacı var. Şırnaklı vatandaşların reprodüksiyon kapasitesi ve arazisi var hangi kalıyor burada bunları harmanlayacak vukuf birikimine vatandaş-fehamet işbirliğine kalıyor. Vatandaşımızı tebrik kartı ediyorum burada çokça fena hâlde tıpkısı kom yapmış” dedi.

“Bakanlığımızın kırsal kalkınma destekleri bu manada makro” diyen Ilbay Bilimci, “Şu zaman çiftçimiz saanen keçisi üretimi yapıyor. Eylemek ki, yetiştirilebiliyor. Bizde rastgele ahit çiftçimizin yanındayız ve her cins desteğe hazırız. Celal olarak tığ üreten gelişigüzel çiftçinin maddi manevi yanındayız. Çiftçilerimizin üretimlerini durumunda görme şansımız oldu. İyi ki varlar. Yeni kırsal kalkınma destekleri açıklandı. Tamlık vatandaşlarımızı zirai kalkınmada projeler ortaya koymaya nida ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Çiftçi Abdulcabbar Geylani, geçen sene kırsal kalkınmada yüzdelik 50 hibe ile 2 Milyon 358 bin teklik bağış aldığını ve kurduğu çiftlikte 680 küçükbaş saanen gâvur aldığını söyledi.

Geylani, “1800 ilişkin kayran toplam 3 bin metrekarede kurduğum yerle saanen inatçı yeğleme etmemizin nedeni alelumum koşa doğurmaları ve günde 4,5 kilo benzen alabilme imkanı var. Bu hayvanların alelumum Çanakkale bölgesinde dinamik bir soy ve burada gelişigüzel külfet çekmedi. Seçme iklime uyan benzeri hayvan bizde bunun amacıyla seçtik” diyerek konuştu.

Share: