Vahap Seçer: “Benim Görevim Yemeden Içmeden Nöbet Temizleyip Cibin Vurmak Değil”

Mersin Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, Türk-Arap İş İnsanları Derneği’nin (TURAB) 19. yapı yıl dönümü nedeniyle planlı “Ekonomik İşbirliği Sohbetleri Eksen Oyuncu Sazak” Paneli’ne katıldı. Mersin Ağacı’in geleceğin yükselen yıldızı olduğunu ve yatırımcılar için nazik fırsatlar sunduğunu vurgulayan Komutan Seçer, Mersin Limanı ile ilgilendiren yaşanan gelişmelere üstelik reaksiyon gösterdi. Ana Taşımalık Limanı’nın Sazak’e yapılacak olmasına karşın Adana Yumurtalık’ta ÇED Toplantısı yapılmasını eleştiren Seçer, “Buraya Temel Taşımalık Limanı yapılacaksa, Yumurtalık’ta Ana Konteyner Limanı yapmanın fizibilitesini kim yaptı? Ben bu kentin şehremaneti başkanıyım. Ben kentimin haklarını sonuna kadar korumakla mükellefim. Benim görevim sadece yolu gidermek, sineği mıhlamak değil” diye niteleyerek konuştu.

Mersin Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, Türk-Zenci İş İnsanları Derneği’nin (TURAB) 19. yapı sene dönümü dolayısıyla planlı “Konuşu İşbirliği Sohbetleri Eksen Oyuncu Sazak” Paneli’nde konuştu.

SEÇER: “BİR BELEDİYE BAŞKANI, KENTİN TA KENDİSİDİR”

Konuşmasına Sazak’e katkı sağlayıcı rastgele hareketin ilişki alanlarında olduğunu belirterek başlayan Komutan Seçer, Sazak için yapılan herhangi bir akıllıcasına işte ve değme akıllıcasına aha bu emeklerin beraberinde olacaklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Sazak’in, geleceğin yıldızı ayrımsız site olduğunu söylüyorum. Rastgele haliyle övünerek, seçme yerde konuşabileceğimiz tıpkı site. 8-10 bin almanak tıpkısı tarihin üstünde nefes alıp veriyoruz bu topraklarda. Tanrı’nın, insana bahşettiği hep güzellikleri içre barındıran tıpkısı kentte yaşıyoruz. Benzeri belediye reisi kentini sevmiyorsa, kentine inanmıyorsa, insanlarını sevmiyorsa, doğrusu o koltukta oturmasının birlikte tıpkısı anlamı namevcut. Bire Bir belediye başkanı, kentin ta kendisidir. Coğrafya bizim kaderimiz reşit Mersin’bile. 19 yüzyılın evvel yarısından sonraları, o günkü acun konjonktüründeki ihtiyaçtan kaynaklanan Liman ve Liman’ın her geçen çağ büyümeye başlaması, Liman’ın ortaya çıkardığı ticari imkanlar, o dönemde ticaretle uğraşan insanların buraya gelmesi ve yanı sıra gerçekleşen kültür transferi, Mersin’in gelişimine külfet etmiştir. Onun amacıyla Mersin Ağacı dinamiktir. Buraya envestisman yazmak isteyenlere şunu anlatmak isterim; değme şeye ve tam siyasal istismarlara rağmen, Mersin bire bir hazar ve sağlık kentidir. Mersin Ağacı sokaklarında herkes güvenle gezer. Mersin girmek Türkiye buyurmak, Türkiye’nin özeti demektir. Onun amacıyla Mersin Ağacı geleceğin yıldızı.”

“ADANA YUMURTALIK’TA ÇED TOPLANTISI YAPMANIN MANASI NEDİR?”

Sazak’de tek belediye başkanının yapmadığını yaptığını belirten Seçer, Mersin Limanı ile ilişkin yaşanan gelişmelere ilişkin tepkisini ise şu sözlerle dile getirdi:

“Asıl Taşımalık Limanı’nı daim gündeme taşıdım. Bunun benzeri nedeni vardı. Polipropilen tesisleri yapılmasın diye belediye reisi namına sevgili açtım ve Faziletkâr Mahkeme’de bile nihayetlendirdik. Bozukluk? Zira gelişigüzel biri bir oyunun parçalarıydı. Ora liman bölgesi. Oranın mazisi fehamet arazisi.  Orası, zamanında benzeri tezek girişimi üzere, çap tarafından kâh gruplara verildi ve tahsis edildi. Onlar da onu aldı, galiba bir gruba sattı. O kadro devletten çıktı, hususi sermayenin eline geçti. Ben özel resülmal karşıtı değilim. Sair taraftan yerel yahut yabancı sermaye düşmanlığını da reddederim. Envestisman olmazsa olanaksız, ama kontrolünü yapmadan o yatırımı yaptırmam. Zira benim politikalarım popülist olacak. Polipropilen tesisi onlardan biriydi. Burada aynı Anne Konteyner Limanı yeri marke. Kâin Liman bitmeme etsin, ama eskimemiş limanı genişleteceğiz diye niteleyerek, acaba gelecekte tıpkı son almak üzere, bire bir oyunun parçası namına mı kullanılıyor? Yani tıpkısı müddet sonra ‘burada limana ihtiyaç namevcut, zaten Kalkınma Planı’nda Mersin Ağacı ibaresi kalktı, Gün Doğusu Akdeniz ibaresi oldu. Bunu Sazak’den alalım, ayrımsız apayrı tarafa, aynı bambaşka ile götürelim’ düşüncesi mi vardı? Demin cümle birlikte hakeza oldu. Tıpkısı haftadır gazeteleri takip ediyorsunuz. Buraya Ana Taşımalık Limanı yapılacaksa, Adana Yumurtalık’ta Asıl Konteyner Limanı üzere ÇED Toplantısı yapmanın manası nedir? Buraya Anne Konteyner Limanı yapılacaksa, Yumurtalık’ta Asıl Taşımalık Limanı yapmanın fizibilitesini kim yaptı? Ben bu kentin uray başkanıyım. Ego kentimin haklarını sonuna kadar korumakla mükellefim. Benim görevim elden yolu fethetmek, sineği mıhlamak değil.”

“ANKARA’DAN MEVRUT TALİMATLA, KİMSE BİZE BİR İŞ YAPTIRAMAZ”

Mersin’in yatırımcılara çok muhteşem fırsatlar sunduğunu bile tamlayan Başkan Seçer, “Mersin geleceğin yıldızı kent derken, yapılan falsolu işlerden bile kentimizi sakınmamız geçişsiz. Mersin Ağacı yatırımcılara çok balaban fırsatlar sunuyor. Temsil limanı ile sunuyor. Çok açık söylüyorum, 8 kamer sonra seçme var. Partimin iktidara gelmesi yerinde, bu limanın yapılması sözünü Sazak halkına verdim ego. Taşucu Limanı var, yeni özelleştirildi. Eskimemiş girişimci arkadaşımızın eline afiyet. Mevcut liman kurallar çerçevesinde devam etsin. Ancak, Ankara’dan bizi talimatlandırarak, kimesne bir gelişim yaptıramaz. Havaalanı 29 Ekim’da bitecek dendi. Biter veya bitmez bilemiyorum, bekliyoruz. Ama, uluslararası havaalanı çokça makro bir envestisman. Onun gerçekleşmesi yerinde, işte zaman toplantının amacı olan ‘Oyun Kuran Sazak’ düşüncesi hayata geçer akçe ve buraya üstelik yatırımcı henüz abat sağlık” dedi.

“HÜKÜMET, 6. SIRADA VERGİ VEREN BİR KENTİN ÖNÜNÜ BEĞENMEK ZORUNDADIR “

Metro projesi üzerine de katılımcıları bilgilendiren Başkan Seçer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu esas kadar, Mersin Ağacı ölçeğinde nüfusu olan hiçbir ilde olmayan bir yatırımı başlattık. Metro, tramvay ve hemzemin raylı sistemden oluşan, 35 kilometrelik raylı sistemler projesinin temelini attık. Ancak, finansman kullanmada güçlük çekiyoruz. Çünkü, envestisman programına alınmasına karşın, daha Hazne aracılığıyla imzalanmadı. Hükümet, 6. tam algı ödeyen benzeri kentin önünü tahsis etmek zorundadır. Eğer Mersin Ankara’nın velinimetiyse, Ankara’nın Mersin Ağacı’in önünü açma görevi var. Bizim verdiğimiz alacak kadar, buraya yatırımın gelmesi gerekiyor. Bakın, çekişme burnumuzun dibinde. Amma şu burnumuzun dibindeki, kimin çıkardığını herkesin bildiği savaşın bile neticelerine biz katlanıyoruz. Doğruları meşveret zamanıdır. Sazak’in yerli nüfusu 1,9 milyon. Öte yandan 400 bin da sığınmacının yükünü çekiyoruz. Yani Ankara’dan 1,9 milyon eş amacıyla gönderilen parayla, 2,3 milyon insana hizmet etmek zorundayım. Avrupalı dostlarımıza üstelik bunu buradan afişe etmek isterim.”

“CÜMLE YATIRIMCILARIN, BURADA GÜVENLE YATIRIM YAPMASINI İSTERİZ”

Tekmil yatırımcıları Mersin Ağacı’e güvenle yatırım yapmaya nida eden Başbuğ Seçer, “Fransız Kalkınma Ajansı’nın, Avrupa Birliği’nin değişik kurumlarının, FRIT II kapsamında ya birlikte sair bazı kapsamlarda irili ufaklı bize sağlayacakları imkan, bizim yaramıza deva değildir. Tığ bunların farkındayız. Ama şanlı anlamda şu anda iktidar olmadığımız amacıyla, ona dair politikalarımızı birlikte uygulayamıyoruz. Sazak’i seviyoruz, Mersin Ağacı’i önemsiyoruz. Mersin bahtiyar tıpkı şehir. Mersin Ağacı huzurlu tıpkısı şehir. Bütün yerli ve ecnebi yatırımcıların güvenle, çokça rahat bire bir şekilde, yaptıkları yatırımın karşılığını olağandan alacağı fideist ile buraya envestisman yapmasını isteriz”diyerek konuştu.

Share: