CHP’nin “Evdeki Yabancı” İddialarının Araştırılması Önerisi, AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi.

CHP’nin, bazen ecnebi tabiiyetli şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması üzere verdiği önergenin direkt gündeme alınması önerisi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. CHP Umumi Komutan Yardımcısı Fahri Adıgüzel, bu durumun seçme güvenliği beraberinde yurttaşın güvenliğini bile ilgilendirdiğini belirterek, “Adresinize mukayyet kişinin borcundan ekolojik ortam evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; sakil tıpkı ülkü. Kimde bunun sorumluluğu, galiba değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen güç terörist olabilir” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün, CHP’nin bazen yabancı uyruklu şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması için verdiği önergenin dorudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

CHP İstanbul Mebus Fahri Adıgüzel, yurttaşların öz oturdukları evlerde tanımadıkları kişilerin kayıtlı olduğu iddiasına ilişkin şunları söyledi:

“Genel merkezimize, aynı zamanda saylav arkadaşlarımıza, toplumsal iletişim araçları platformlarında, basında pahal ihbarlar ve şikayetler gelmiştir. E-azamet hizmetlerinden biri olan, yerleşme durumunda oturanlar belgesi ahzetmek üzere vatandaşlarımız iş yaptığında, hiç tanımadıkları kişilerin yıllardır oturdukları hanelerde mukayyet olduğunu görmektedir. Kayıtlarda yerleşim yeri adresi ve başka bulunak başlıkları vardır. Iskân yeri adresi ikamet adresi, başka bulunak ise ikincil bulunak kendisine tanımlanmaktadır. Amma hem ecnebi uyruklu hem dahi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu listelerde görülmektedir ve okkalı mesail ve istifham işaretleri akıllarda yer bulmuştur.

Size bir örneği hızlıca anlatayım. Bize Muratpaşa’dan bir ocak başvurdu. Dedi ki ‘Bizim evimizde ayrımsız yabancı oturuyor’. Biz bunu CHP’nin elindeki müntehip listelerinden taharri ettiğimizde gördük ki Muratpaşa’de hanede oturan birey, esasta Melikgazi Kayseri’dahi oturuyor. Bu araştırı önergesini vermeden önceki aradım, ‘Esasen bakın’ dedim. Bu birey bu öğün o adreste da bulunmayan. Şüphesiz oluyor, sizlerin taktirine sunuyorum.

“EVİNİZE KAYDEDİLEN KİŞİ TERÖRİST OLABİLİR”

Alelhusus intihap güvenliği meselesini konuşuyor bütün. Burada dahi istifham işaretleri olması çok dosdoğru. Milyonlarca yabancı zaman Türkiye sınırlarında ve kaçının seçmen yapıldığı, kaçının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapıldığı açıklanmıyor. Önümüzde, 2017 referandumu ve 2019’daki kavisli icraat var. Vatandaş bu noktada gergin ve yinelenmiş bire bir seçmen çıkabilir mi diye niteleyerek rahatsızlık sürüyor. Tabiatıyla durma adresi önemlidir. Kişinin teferruatlı tıpkısı süredir oturduğu yeri belirler. Kişinin yerle olan ilişkisini belirler. Bu kadar değerlidir ve birçok sorunun çıkmasına dahi etmen benzer. Bittabi İçişleri Bakanlığı, geçiştirmeye çalışıyor. Ama birçok problemler mümkün. Adresinize kayıtlı kişinin borcundan periferi evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; vahim bir dava. Kimde bunun sorumluluğu, anlaşılan değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen yaşama terörist kabil.

“BİRİ GÖREVİNİ KÖTÜYE Mİ KULLANIYOR”

Hepsinin sorumlusu, görevini yapmayan İçişleri Bakanlığı’dır. Türe ve Kalkınması milletvekilleri üstelik bu işin içre çıkamıyor. İYİ Tümen mazi takrir verdi, burada açıkladınız. Ama maatteessüf, maharet ayrımsız hata mı var, yoksa uğur mı var, bunu da anlatamadınız. Esasen soruyorum; sistemsel tıpkısı hata mı var, yoksa garaz mı var? Biri görevini kötüye mi kullanıyor, suistimal mi ediyor?

İçişleri Bakanı’nın görevi çöz huzuru ulaşmak amma huzursuzluklarının önünü açmaya çalışıyor. Meclis’te bire bir matbuat yasası konuşuyoruz. Esasta sıkı denetim yasasını konuşuyoruz. Hakeza meselelerle esasta vatandaşın iç huzuru pir kaçırılıyor. Ağız Tatsızlığı ve endişeye itiliyor yurttaş, adalet ve özgürlüklerinden olacağı korkusunu yaşıyor.”

İYİ Fırka İstanbul Mebus Ümit Parafin da şöyle konuştu:

“EŞİNİZ VE ÇOCUKLARINIZIN İSIMLERİNİN ALTINDA TELAFFUZ ETMEKTE BİLE ZORLANACAĞINIZ YABANCI İSİMLER GÖZÜKÜYOR”

“Serencam günlerde vatandaşlarımızın kendilerine ilişik ikametgahlarında tanımadıkları kişilerin görüldüklerine dair şikayetleri bilcümle birlikte görüyoruz. Cep telefonundan e-devlete giriyorsunuz, sistem üzerinde ikametgah bilgilerine bakıldığında, eşiniz ve çocuklarınızın isimlerinin altında boğumlanma etmekte üstelik zorlanacağınız ecnebi isimler gözüküyor. Hangi hissedersiniz? Devletinize olan güveniniz sarsılmaz mı? Aileniz hesabına kaygıya kapılmaz mısınız? Elan birlikte önemlisi, bu tanımadığınız yabancı tabiiyetli şahısların seçim güvenliğine müteveccih bire bir yıldırma olduğunu düşünmez misin? Tığ anca düşünüyoruz.

“UZAYDAN SEÇMEN GETİRSENİZ BİLE AK PARTİ MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN İYİCE DÜŞMÜŞTÜR”

Görülüyor kim imdi hükümet, meşru ve demokratik yollardan iktidarını temdit umudunu fena hâlde yitirmiştir. Önceki sorgusuz sualsiz vatanımıza aldığımız kaçakları şimdi dahi hanemize alarak kendinize yeni tıpkı düşünce kaynağı yaşatma peşindesiniz. Değil Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan, Irak’tan, uzaydan seçmen getirseniz birlikte AK Öğür milletimizin gözünden domuzuna düşmüştür. İktidarınızın serencam günlerini, bu asıl bacak oyunlarıyla beslemek namına milletimizin içine düştüğü derin yoksullukla ilgilenerek geçirin. Daha Çok, Sayın Cumhurbaşkanı’nın birlikte seçme vaadi namına sunduğu yolsuzluklarla mücadeleye faaliyet harcayın. Eğer bu kavisli ikametgah kayıtları hükümetinizin bilgisi dışında tıpkısı işgüzarlık yahut maharet bire bir aksaklıktan periferi çıktıysa bunu tıpkı dakika evvel düzeltin. Vatandaşlarımızı transparan tıpkı şekilde bilgilendirin.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN DEMOKGRAFİK YAPISINA KARŞI GELİŞTİRDİĞİNİZ BU SALDIRILAR ESINTI KALACAKTIR”

Kim olduğu, nereden geldiği ve hangi maksatla getirildiği mahsus sıfır gizlice şahıslarla milletin iradesinin zedelenmesine müsaade etmeyeceğiz. Bin yıldır Türk yurdu olan bu toprakların geleceğini Türk milletinin iradesi belirleyecektir. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında yapılacak seçimlerin sonucunu ermiş Türk milleti atama edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin demografik yapısına alın geliştirdiğiniz bu saldırılar durum kalacaktır.”

“BU ÜLKEDE SEÇİM GÖRÜNDÜĞÜ AHIT BU HÜKÜMETİN ÇEŞİTLİ HİLELERE BAŞVURDUĞUNU GEÇMİŞTE BIRLIKTE GÖRDÜK”

HDP Balkı Saylav Abdullah Antrenör ise önergenin seçim güvenliği ile ilgili olduğunu kaydederek, “Bu ülkede seçim göründüğü antlaşma bu hükümetin çeşitli hilelere başvurduğunu geçmişteki örneklerle üstelik gördük. Bakın, bu İçişleri Bakanlığı’nın bununla ait, alelhusus 2019 yılında domestik seçimlerde olan hilelerini, alelhusus ve özellikle Şırnak ve Siirt’te başvurmuş oldukları hileleri çok çalışkan ayrımsız şekilde yaşadık ve sonuçlarını halen yaşamaya bitmeme ediyoruz. Şırnak ilinde takkadak, 10 binin üzerinde görüş aktarıldı. Aktarılmak suretiyle ahırlarda kayıtlar yapıldı” dedi.

Koç, Siirt’te birlikte 6 bin 500’e andıran seçmenin kaydının silindiğini ati sürerek, “Bugün ise yapılan bu hilelerin sonucunda insanlar şu anda e-mehabet sistemine giremiyor. İçişleri Bakanı göreve davet ediliyor, İçişleri Bakanı kılını da kıpırdatmıyor” diye konuştu.

Önergenin direkt gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: