Mersin’de Karaduvar Balık Festivali başladı

Mersin’in Akdeniz ilçesinde bu sene 3’üncüsü düzenlenen Karaduvar Balık Festivali’nde vatandaşlara balık aldatmak izaz edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Belediyesinin iş birliğinde Karaduvar Mahallesi’nde yapılan festivalde, ızgarada balık pişirildi.

Mersin Valisi Ulvi Hamza Güreşçi ve Şehremini Mustafa Gültak dahi vatandaşlara balık ekmek dağıttı.

Çocuklar üzere oyun parklarının kurulduğu ve çalgı aleti dinletisi sunulan festivalde, kadınlar dahi ahali emeğiyle yaptıkları ürünleri sergiledi.

Vali Güreşçi, yaptığı konuşmada, festivallerin vatandaşların ayrımsız araya gelmesine ve kültüre ilişik turizm değerinin dolay plana çıkarılmasına vesile olduğunu söyledi.

Kentteki balıkçılık sektörüne dikkati çekmeleri gerektiğini vurgulayan Pehlivan, “Mersin’bile 321 kilometre kıyı bandına sahibiz. Balıkçılık ve balık üretimi anlamında de heybetli bire bir potansiyele belen ediyor. İlimizde 6 bin ton avcılıktan, 28 bin tonu birlikte 52 balık tesisinden kalkmak amacıyla tahminî 34-35 bin titrem balık üretiliyor. Bu eyyam vesilesiyle balıkçılığı ne kadar geliştirebiliriz, bunu yaparken bile devletimizin, hükümetimizin özellikle Tarım ve Orman Bakanlığımızın balıkçılarımıza verdiği desteğe da dikkat başlamak gerekir.” diyerek konuştu.

Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak birlikte değme sene olduğu üzere bu sene bile festivale katılımın ağır olmasını beklediklerini tabir ederek, etkinliğin ilçenin tanıtımında makro rolünün olduğuna dikkati çekti.

Vatandaşlara tahminî 10 ton balığın izzetüikram edilmesinin planlandığı curcuna, ferda sona erecek.Share: