Pakistan’dan Türkiye’ye depremzedeler üzere yardımlar devam ediyor

Pakistan’dan “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle Türkiye’ye yardımlar sürüyor.

Ulusal Facia Idare Ajansından (NDMA) yapılan açıklamaya göre, aralarında battaniye ve kışlık çadırların bulunduğu 5 tonluk yardım malzemesi, Pakistan Arsıulusal Havayolları (PIA) ile Türkiye’ye gönderildi.

NDMA’nın başşehir İslamabad’daki ofisinde Türkiye ve Suriye’ye yönelik insani yardımlarla ilgili derinti düzenledi.

NDMA Başkanı Tümgeneral İnam Haydar Iye, NDMA namına Türkiye’ye 162 ton, Suriye’ye 9 titrem müzaheret gönderildiğini belirterek, 447 tonluk desteğin ise tırlar marifetiyle yola çıktığını belirtti.

Ege, iki katmanlı 195 titrem çadırın ve 1600 tonluk besin paketlerinin hazırlandığını ve bu malzemelerin tırlar ve Pakistan Deniz Kuvvetlerine ilişik gemilerle önümüzdeki günlerde yola çıkacağını rapor etti.

NDMA, gâh siyasal partiler ve sivil topluluk örgütleri ülkenin mütenevvi şehirlerinde Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler amacıyla müzaheret noktaları oluşturdu.

Al Khidmat Vakfı, Khubaib Vakfı, Beytüsselam Refah Vakfı ve Pakistan’dan ayrımlı STK’ler, deprem bölgesinde sahada faaliyetlerini sürdürüyor.

Azad Cammu Keşmir’den arkalama fonu

Pakistan’ın Azad Cammu Keşmir Başbakanı Başkomutan Tanvir İlyas, Kabine kararıyla bölge genelinde depremzedeler üzere hususi müzaheret fonu oluşturulduğunu açıkladı.

İlyas, Bakanlar Kurulunun, milletvekillerinin ve bölgedeki tüm cesamet çalışanlarının maaşlarının 5 günlük kısımlarının depremzedeler amacıyla oluşturulan fona aktarılacağını belirtti.

Hayırseverlere ve vatandaşlara ahi şekilde bağış yapmaları çağrısında mevcut İlyas, “2005’te Azad Cammu Keşmir’de yer sarsıntısı yaşandığında yardıma önceki koşan Türk halkı ve hükümetiydi. Zaman karşılığını verme zamanı.” dedi.

Share: