KAPIKULE’DE SULAR ÇEKİLDİ, İŞLEMLER NORMALE DÖNDÜ

EDİRNE’da güzeşte Bulgaristan’a açılan Kapıkule Tahril Kapısı’nda enerjik olan sağanak yağış sonrası yaşanan akarsu baskında suyla dolan gümrük sahasında günahsızlık çalışması tamamlandı. Gümrük sahasının temizlenmesinin arkası sıra yaklaşık 6 saat çıkışlara mülga Kapıkule Çizi Kapısı’nda huruç işler başladı.

Meteorolojinin uyarısının ardından Edirne’da geçkin akşam saatlerinde kuvvetli yağış etken oldu. Ansızın bastıran boğanak dolayısıyla Kapıkule Sınır Kapısı’nın methal ve peronlarını akarsu bastı. Avrupa’dan anavatanlarına yaz tatillerini gelip dönem yoluna güzeşte gurbetçiler ve Bulgaristan’dan Edirne’ye alışverişe gelenler, gümrük sahası zarfında su baskınına maruz kaldı. İddiaya bakarak yağmur sonrası, gümrük sahası zarfında tıkanan mazgallar suyun tahliyesini yapamadığı üzere vadi içre 1 metreye ulaşan akarsu birikintisi oluştu. Oluşan su birikintisi onlarca aracın içini suyla doldurdu ve çok sayıda dil arıza yaptığı için ilerleyemedi. Suyla dolu arızalı vesait polis güçleri ve gümrük çalışanların de sayesinde ötede sularının etkin olmadığı bölgelere itilerek götürüldü. Müfrit sularının çalışkan olduğu alanlarda AFAD ve itfaiye ekipleri ile Edirne Belediyesi İtfaiye ve gayrı araçlarla boşaltma çalışması başlatıldı.

‘KAPIKULE ASAP KAPISI, 6 SAAT ÇIKIŞLARA KAPATILDI’

Suyla dolan gümrük sahası zarfında sistemlerin çökmesiyle iş yapılamadı. Suda mahdut mütezayit araçların birlikte huruç düzenlemek için Kapıkule Çizgi Kapısı bölgesinde yoğunluk oluşturan araçlarda sivri sularından etkilendi. Polis Güçleri ve güllabi ekipleri burada bekleyen araçların otopark alanları ile diğer sınır kapılarına yönlendirdi. Kapıkule Sınır Kapısı, 6 saatlik kapanmasının peşi sıra yapılan boşaltma çalışmalarıyla depar işlemlerine açıldı. Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, suyla komple gümrük sahasında incelemelerde bulundu. Araçların motosiklet kısmı suyla dolması zımnında arıza yapan gurbetçi ve Bulgaristan vatandaşları olayda gümrük çalışanlarını suçladı.

‘ARABAYLA 3 SAAT SUDA BEKLEDİK’

Avusturya’ya başvurmak için Yozgat’tan Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen Muttalip Dikmen, yağmur suyunun gümrük çıkış alanına dolmasının arkası sıra araçların ilerlemesine cevaz verilmediğini belirterek; Kapıyı açıp bizi 10 metre ilerlememize cevaz vermediler. Birdenbire tufan var dediler.Buna tıpkısı ilaç alınmaz mı Rastgele yıl aynısı oluyor. Diz kapağımıza büyüklüğünde kalık metre suyun içre arabayla bekledik, 3 saat. Geri geldik, saat 3’e kadar arabanın ortamında oturduk. Yurt sağlıklı olsun ifadelerini kullandı.

‘SINIRI ARABAYI İTEREK GEÇECEĞİZ’

Bulgaristan’ın Plovdiv kentinden Edirne’ye ahzüita üzere mevrut Gökhan Yordanov ise yağmur suyu zımnında aracının bozulduğunu söyleyerek; Araba bozuldu. Mahmul motordan akarsu aldı. Demincek bakalım hangi olacak Lazım çıkaralım onu buradan. Kimesne arkalama etmeyecek bize. Buraya geldik, arkadaşlar var burada işlek, hem da biraz alışveriş yaptık. Dönüşte burada kapadılar yolları, ne antre ne çıkış belgesi. Tığ içeride kaldık. Kırcı su doldu makine. Deminden bilmiyoruz ne olacak. Makine çalışmaz oldu. Pattadak bastırdı yağmur. Bıraksalardı bizi, bu zararı yaşamayacaktık. Demin aracımızı Bulgaristan’a büyüklüğünde iterek huruç yapacağız dedi.

‘ARABAYI BIRICIK BAŞIMA ÇIKARDIM’

Türkiye’den Almanya’ya ansız çağrıştırmak için Kapıkule Temel Kapısı’na gelen Fehamet Solgun bile aracını baran suyu dolan gümrük çıkış belgesi bölgesinden yegâne başına fark etmek zorunda kaldığını belirterek; 5 kişiyiz.3 aylık çocuğum, 3 yaşında çocuğum, 10 yaşında çocuğum var. Aynı can de gelip sunu azından, ‘Nedir Tıpkısı şeye ihtiyacınız var mı Evgin ayrımsız ebat var mı’ diye soran olmadı. Onları dahi anlıyoruz. Haddinden Fazla yoğun, çok apansızın bastıran ve şappadak gelişen ayrımsız görüngü oldu amma kaldık suyun ortasında. Yağmur 10-15 an elan yağsa ego inanıyorum ki konu seviyesine, kadeh seviyesine çıkacaktı o su. O devir ne olacaktı, ne yapacaklardı bilmiyorum. Elden dışarıyı tevhit etmekle meşguldüler. Dışarıdaki araçları tıpkı şekilde uzaklaştırmaya çalışıyorlardı. Amma içeriye kimesne giren olmadı ben çıkıncaya büyüklüğünde. Ben çıkarken de 5-10 makine vardı içeride. Kendim arabayı hariç çıkardım yegâne başıma. diye konuştu.Share: