Kerkük’ten depremzedeler üzere pabuç ve çıkarmak yardımı

Irak’ın Kerkük kentindeki esnaf, “asrın felaketi” kendisine nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler sonrası Türkiye’deki depremzedelere pabuç ve libas gönderdi.

Kent merkezindeki Kudüs Caddesi’nde saha düz Irade İşhanı Esnafı Said Yazar, AA muhabirine, depremden şipşak sonradan harekete geçtiklerini ve yardım toplamaya başladıklarını söyledi.

Kıyafetten ayakkabıya, yavru giyiminden yetişkinlerin göstermek ihtiyaçlarına büyüklüğünde tıpkısı haddinden fazla gereç topladıklarını bildiren Edip, zat mağazasından depremzedelere 1200 skor pantolon ve 400 sayı üst bağışında bulunduğunu tabir etti.

Türkiye ve Türk halkının herhangi bir antlaşma Iraklıların birlikte durduğunu unutmadıklarını belirten Yazar, “Zaman artık Türkiye ve Türk halkının yanında eğlenme günüdür. Depremzedelerin yanında ara vermek insanca, dini, el birliği ve komşuluk görevidir.” dedi.

Emir İşhanı esnafı Ahmet İsam, yıllar geçmiş Irak’taki yıldırı örgütü DEAŞ olayları sırasında iç muhacir durumuna düşen Iraklıların yanında duran Türkiye’nin Kızılay ve AFAD kadar kuruluşlarının desteğini unutmadıklarını söyledi.

Türkiye’deki depremzedeler amacıyla müzaheret cem ve destek kampanyaları düzenlemenin benzeri fariza olduğunu nâkil İsam, kendisinin 300 koşa başmak yardımında bulunduğunu bildirdi.

İsam, bala, kebir, koca ve kadınlar üzere ellerindeki eksiksiz kışlık ayakkabıları depremzedelere gönderdiklerini aktardı.

Desteklerinin devam edeceği bilgisini veren İsam, yüzlerce esnafın bu müzaheret çalışmalarına katılmaya amade olduğunu dile getirdi.

Share: