Marmara ve Ege’de 8 ilde bora, 4 ilde ise yağan yoğun hayatı suratsız yönde etkiledi

Kıran ve Acil Ebat Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa için aktarılma zarfında ve akşam saatlerinde kuvvetli yağış uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde hareketli olması beklenen sağlam yağışlara ilgilendiren, “24 Ağustos Çarşamba haset; Marmara’nın cenup ve batısı ile Şimal Ege’birlikte görülecek sağanak ve asuman curcunalı sağanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’da sağlam, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında vadi kayran haddinden fazla sağlam olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE SAĞANAK, 4 İLDE MEŞBU YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların peşi sıra stabil haddinden fazla ilde bora yağış deli dolu oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’birlikte sağanak yağıştan kaynaklı akarsu baskınları yaşandı. Mavera yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’da ise su baskınlarının yanında yoğun yağışları bile hayatı zıt etkiledi.

İZMİR’DE AKARSU BASKINLARI

İzmir’de bugün saat 16.00 sıralarında deli dolu olan boğanak yağış yurttaşlara el anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Iye Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını da akarsu bastı. Şifahane bahçesinin ve içerisinin suyla komple olduğu anların düz aldığı görüntüler içtimai medyada paylaşıldı. Yurttaşların şifahane içerisinde akarsu mahmul koridorlarda güçlükle yürüdüğü görüldü. Yağmur zımnında trafikte üstelik aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE MEŞBU VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Hava Bilgisi vasıtasıyla bugün amacıyla meşgul ve asuman patırtılı boğanak yağış uyarısı yapılan Balıkesir ve belde ilçelerinde saat 15.00 sıralarında sağanak yağış başladı. Meşbu ile anlaşılmaz yaklaşık 1 saat enerjik olan boğanak zımnında ana yol ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Su birikintileri nedeniyle sürücüler baskı anlar yaşadı. Yağmuru ana yol üstünde yakalanan vatandaşlar ise sığınmak için saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde da etken olan bora ve dolu yağışı cihetiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya cebin önlemler aldı. Aheste yağan yağmur cihetiyle çok sayıda aile ve gelişim yerinin mesnet katlarını akarsu bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak pahal durumlara karşı amade olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara alın titiz ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA YOĞUN YAĞIŞI

Bursa site merkezinde gün ortası saatlerinde gün ortası saatlerinden itibaren düz kayran gök ses sağanak faal olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin yüksek rakımdaki mahallelerine meşbu yağdı. Keles’te koz kadar yağan komple hayatı damarlı etkiledi. Bire Bir vatandaşın aracını, branda bezi örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Mahmul, tarım arazilerine birlikte engel verdi. Eskişehir Havza Oranlama ve Erken Uyarma Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye göre Bursa’da metrekareye saatte 75 kilo yağış düşmesi bekleniyor. Asuman gürültülü boğanak yağmur dolayısıyla oluşabilecek baskın ve akarsu baskınlarına cebin hem Bursa Valiliği hem üstelik Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Patal, toplumsal iletişim araçları hesaplarından vatandaşları tetik olmaları üstüne uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının geçerlilik tarihi bu geceleyin yarısına kadardı, ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden ikinci ayrımsız ikaz henüz geldi. Bursa için ferda saat 23.00’a kadar akva yağmur uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE MEŞGUL VE SU BASKINI

Çanakkale’birlikte beklenen yağmur Ezine ilçesinde çalışkan oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla alay malay yağmur başladı. Yağmurun ardından bile komple yağdı. Camlara vuran mahmul taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Boğanak dolayısıyla kâh caddelerde su birikintileri oluştu. Alelade Endüstri Sitesi’nde de sokaklar suyla doldu. Fırtına dolayısıyla bazı ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak su tahliyesini sağladı. Hassas dikme dalları bile yeniden ekipler eliyle toplandı.

MANİSA’DA KOMPLE VE BARAN NEDENİYLE ZOR ANLAR YAŞANDI

Hava Bilgisi tarafından bugün için mahmul ve gök ses bora yağmur uyarısı yapılan Manisa’nın eşkal ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’birlikte saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Meşbu ile anlaşılmaz tahminî 1 saat etkili olan boğanak zımnında cadde ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Manisa- Menemen kara amacında sürücüler kimi zaman ilerlemekte rehavet çekti. Yağmura hazırlıksız yakalanan motosiklet sürücüleri ve vatandaşlar tahakküm anlar yaşadı.Bire Bir esnafın çöpler zımnında tıkanan mazgalı yoluyla açmaya çalıştığı görüldü. Belediye ekipleri ana yol ve sokaklarda günahsızlık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte aktif olan sağanak günlük yaşamı ve trafiği menfi etkiledi. Yağmura tedariksiz yakalananlar, sınırlanmış yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar uğrunda gösterişli akarsu birikintileri oluştu. 100. Sene, 30 Ağustos, Saika Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde ara sıra karı ve aksiyon yerlerine su bastı. İl Güvenlik Müdürlüğü’ne merbut trafik ekipleri, yolda küsurat araçlar nedeniyle Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER ZÜMRE KURDU

Kütahya şehir merkezine 20 kilometre mesafedeki Porsuk köyünde kırıcı yağışın ardından Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi üzere birçok noktaya saf kurdu. Gelgel sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Toprak Durum ve Er Uyarı Merkezi’den yapılan açıklamada dahi “Akva yağışlar beklendiğinden şakkadak yeğin, feyezan, saika, yerel mahmul yağışı ve yağış takkadak kuvvetli rüzgar kadar olumsuzluklara alın titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE AKARSU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonradan ansız bastıran keskin yağmur hayatı karşıt yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde tahminî kem saat çalışkan olan yağış nedeniyle esas yollar ile gâh ev ve aksiyon yerlerinde akarsu baskınları yaşandı. Apansızın bastıran yağışa tedariksiz yakalanan bazen sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üstünde kâin Çözme Kavşağı kendisine bilinen köprü altında oluşan akarsu birikintisinde çevrili kaldı. Yatık mütezayit sürücülerin imdadına yetişen itfaiye ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda akarsu baskınlarının yaşandığı aile ve hisse senedi yerlerine bile anına müdahale etti. Merkezefendi ilçesinin gâh bölümlerinin su baskınlarıyla savaşım ettiği anlarda ise site merkezinin yanında Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan su baskınlarından bilgisiz olan vatandaşlar, güneşli yunak bire bir yaz gününde otopark ve sokaklara akın etti.

MUĞLA’DA BORA YAĞIŞ HAYATI TERS ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde bölüm ortasında başlayan ve şehir merkezinde etkili olan boğanak yağış, kırsalda dahi hayatı suratsız etkilendi. Milas amacıyla bugün ve erte amacıyla gök curcunalı bora yağış uyarısı yapılırken; gök patırtılı sağanak yağışa karşı titiz olunması isteniyor. Meteoroloji’den yapılan uyarıda birden baskın, taşma, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış çabucak kuvvetli rüzgar, hortum oluşma riski kadar olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te el merkezinde tahminî 1 saat süren boğanak, bazı binaların bodrumlarında akarsu baskınlarına kez açtı. Sağanak ara sıra mahallelerde faaliyet kesintilerine bozukluk oldu. Su birikintilerinden geçmeye müteharrik gâh vesait arızalanarak yolda kaldı. Su birikintileri kent içi ve kentler arası kara yollarında trafikte aksamalara neden oldu. Birçok çoban araçlarını sığınmak amacıyla çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Trafik ekipleri bile kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması üzere himmet yürütüyor. Kent merkezinde alıngan dikme dalları nedeniyle ulaşımda aksama meydana geldi.Share: