Düzce’deki depremde hasar gören caminin yıkımında fert anlar: Evim gibiydi

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 23 Son Teşrin haset saat 04.08 sıralarında 5.9 büyüklüğünde sarsıntı meydana gelmişti. Depremin arkası sıra çokça sayıda dümdar sarsıntı kaydedilirken, şehirde bazı binalarda yoğun hasar oluşmuştu. Ekipler hasarlı binaların yıkımına başladı.

YIKIM SIRASINDA IHTISAS YOĞUN ANLAR YAŞANDI

Depremde kilolu hasar düzlük Cumayeri ilçesindeki Ayşe Metanetli Cami’birlikte yıkıldı. Yadımlama çalışmalarına Cumayeri Şehremini Mustafa Koloğlu ve vatandaşlar katıldı. Gâh vatandaşlar ve Kıyı Mahallesi Muhtarı Mustafa Şarap, katabolizma çalışmaları sırasında kalp meşbu anlar yaşadı.

3 CAMİ HASAR GÖRDÜ

Cumayeri’nde 49 aheste hasarlı yapı olduğunu anlatım eden Başbuğ Mustafa Koloğlu, “Bu hasarlı binalardan 3 tanesi merkezdeki camilerimiz. Katabolizma işlemine camilerimizden başladık. Bu hasarlı binaları ayrımsız dakika önce temizlemek istiyoruz. Zira bunlar hınç bildirme ediyor. Bir an önce yenisinin yapılması noktasına acul şekilde çalışıyoruz. İlçe merkezimizde bu hasarları ortadan kaldırarak, normale çağrıştırmak istiyoruz. Sarsıntı şekil üssünün Cumayeri’ne mümasil olması dolayısıyla çetin tıpkı hasar kâin. Devletimizle gelişigüzel bu hasarları ortadan kaldırıp, yaralar ayrımsız zaman ilk sarılır” dedi.

“CAMİ BENİM EVİM GİBİYDİ”

Caminin yıkımı sırasında kalp meşgul anlar diri kocabaşı Mustafa Çakır, “Camimiz 1973’te yapılmıştı. İbadethanemiz yeniydi amma çok hareket geçirmişti. Tıpkısı henüz hareket olursa ibadethanemiz buna dayanamayabilirdi. Camimizin çokça hatıraları var. İlçemizin, köyümüzün istikbal gelenleri var. Seçkin safta ayrımsız amcamız oturuyordu. Camiye girince görüyorduk. Bende bu caminin 12 yaşından beri cemaatiydim. Cami, benim evim gibiydi” ifadelerini kullandı.

CAMİNİN 2 KAMER ÖNCE İSMİ DEĞİŞMİŞTİ

Caminin 2 kamer ilk isminin değiştiğini dile getiren Çakır, “Camimizin adı 2 kamer önceki değişmişti. 2 kamer öncesine büyüklüğünde caminin ismi Fabrika Yanı Camiydi amma 2 kamer sonra camiye araziyi veren hayırseverimiz olan Ayşe Kavi Cami namına ismini değiştirmiştik. Şimdi kullanılmamış yapılacak camiye de benzeri ismi vereceğiz” sözlerine ekledi. Caminin minaresinin çökme anı dron ile havadan de görüntülendi.

Share: