Kerkük’ten depremzedeler için başmak ve çul yardımı

Irak’ın Kerkük kentindeki esnaf, “asrın felaketi” namına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler sonrası Türkiye’deki depremzedelere ayakkabı ve çul gönderdi.

Kent merkezindeki Kudüs Caddesi’nde saha düzlük Kaime İşhanı Esnafı Said Yazar, AA muhabirine, depremden hızlı hızlı sonradan harekete geçtiklerini ve arkalama toplamaya başladıklarını söyledi.

Kıyafetten ayakkabıya, çocuk giyiminden yetişkinlerin sağlamak ihtiyaçlarına kadar tıpkısı çokça malzeme topladıklarını bildiren Edip, öz mağazasından depremzedelere 1200 adet pantolon ve 400 sayı kıyafet bağışında bulunduğunu anlatım etti.

Türkiye ve Türk halkının her zaman Iraklıların beraberinde durduğunu unutmadıklarını belirten Edip, “Zaman imdi Türkiye ve Türk halkının birlikte durma günüdür. Depremzedelerin yanı sıra durmak insancasına, dini, beraberlik ve komşuluk görevidir.” dedi.

Egemenlik İşhanı esnafı Ahmet İsam, yıllar önceki Irak’taki terör örgütü DEAŞ olayları sırasında çöz göçmen durumuna sakıt Iraklıların birlikte duran Türkiye’nin Kızılay ve AFAD üzere kuruluşlarının desteğini unutmadıklarını söyledi.

Türkiye’deki depremzedeler için müzaheret cem ve bindi kampanyaları düzenlemenin tıpkısı görev olduğunu aktaran İsam, kendisinin 300 koşa ayakkabı yardımında bulunduğunu bildirdi.

İsam, yavru, yetişkin, erkek ve kadınlar için ellerindeki cümle kışlık ayakkabıları depremzedelere gönderdiklerini aktardı.

Desteklerinin devam edeceği bilgisini veren İsam, yüzlerce esnafın bu yardım çalışmalarına katılmaya amade olduğunu dile getirdi.

Share: