Pakistan’dan Türkiye’ye depremzedeler üzere yardımlar bitmeme ediyor

Pakistan’dan “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle Türkiye’ye yardımlar sürüyor.

Ulusal Facia Idare Ajansından (NDMA) yapılan açıklamaya bakarak, aralarında battaniye ve kışlık çadırların bulunduğu 5 tonluk yardım malzemesi, Pakistan Arsıulusal Havayolları (PIA) ile Türkiye’ye gönderildi.

NDMA’nın başkent İslamabad’daki ofisinde Türkiye ve Suriye’ye müteveccih insani yardımlarla ilgilendiren güruh düzenledi.

NDMA Başkanı Korgeneral İnam Haydar Iye, NDMA yerine Türkiye’ye 162 ton, Suriye’ye 9 ton arkalama gönderildiğini belirterek, 447 tonluk desteğin ise tırlar yoluyla yola çıktığını belirtti.

Sahip, iki katmanlı 195 titrem çadırın ve 1600 tonluk azık paketlerinin hazırlandığını ve bu malzemelerin tırlar ve Pakistan Deniz Kuvvetlerine ilgilendiren gemilerle önümüzdeki günlerde yola çıkacağını rapor etti.

NDMA, gâh siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ülkenin türlü şehirlerinde Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler amacıyla arkalama noktaları oluşturdu.

Al Khidmat Vakfı, Khubaib Vakfı, Beytüsselam Zenginlik Vakfı ve Pakistan’dan farklı STK’ler, sarsıntı bölgesinde sahada faaliyetlerini sürdürüyor.

Azad Cammu Keşmir’den müzaheret fonu

Pakistan’ın Azad Cammu Keşmir Başbakanı Başkumandan Tanvir İlyas, Hükûmet kararıyla nahiye genelinde depremzedeler üzere özel yardım fonu oluşturulduğunu açıkladı.

İlyas, Bakanlar Kurulunun, milletvekillerinin ve bölgedeki kamu ululuk çalışanlarının maaşlarının 5 günce kısımlarının depremzedeler için oluşturulan fona aktarılacağını belirtti.

Hayırseverlere ve vatandaşlara cömert şekilde armağan yapmaları çağrısında mevcut İlyas, “2005’te Azad Cammu Keşmir’de sarsıntı yaşandığında yardıma önce koşan Türk halkı ve hükümetiydi. Zaman karşılığını ita zamanı.” dedi.

Share: