Kayseri haberi! Milli Yetişek Bakanı Özer, Kayseri’de yorum toplantısında konuştu Açıklaması

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, “Bütçe göndermediğimiz biricik tıpkı ekol kalmadı. Yaklaşık 4,5 milyar bütçeyi hep okullarımıza gönderdik.” dedi.

Erciyes Firez Merkezi’ndeki 2022-2023 Eğitim Bilimi Öğretim Yılı Kıymetlendirme Toplantısı’nda konuşan Özer, 153 milyon kitabın kül okullara ücretsiz dağıtıldığını, 140 milyon apotr hakikat dağıtıldığını, teşrinievvel kocaoğlan içerisinde 20 milyon ilişik mahiyet daha dağıtılacağını, böylece apotr kaynakların öğüt kitaplarının sayısını geçeceğini belirtti.

Tüm okullara bütçe gönderildiğini nâkil Özer, “Bütçe göndermediğimiz yegâne aynı okul kalmadı. Kestirmece 4,5 milyar bütçeyi hep okullarımıza gönderdik. Bütçenin alelade benzeri kısmı okullarda kullanıldı. Şu anda 1 milyar 600 milyon TL hala okullarımızda yöneticilerimizin kullanacağı bütçe var.” dedi.

Medyada çıkan gâh haberlerin akilane rakamları yansıtmadığını aktaran Özer, şöyle konuştu:

“İlk el Türkiye akıbet 20 yılda OECD’deki ülkelerin okullaşma oranlarına erişti. Yıllardan beri bu ülkede kız çocuklarının okullaşmasıyla ilişkin kampanyalar yapıldı değil mi? Antrparantez muhafazakar kesim kız çocuklarını okula göndermiyor diyerek töhmet altında bırakıldı. Siz ayrımsız taraftan ekol yapmayacaksınız, ayrımsız taraftan başörtüsü yasağı uygulayacaksınız, benzeri taraftan de kız çocukları illet okullaşamıyor diye şikayet edeceksiniz. Son 20 yılda bu okullaşma oranlarının artmasıyla ilk kez kız çocuklarının okullaşma oranı ayvaz çocukları geçti. Ortaokulda 2016 yılından itibaren kız çocuklarının okullaşma oranı erkekleri geçti. 2014 yılından itibaren da yükseköğretimdeki okullaşma oranları erkekleri geçti. Şimdi bundan erinçsiz olanlar, daima muhafazakar kesimi zeval altında bırakanlar bu yatırımları, bu gelinen noktaları hükümsüz geçirmek amacıyla sanki balaban aynı oranda kız çocukları okullaşmadan uzaklaşmış kabilinden kampanya yapıyorlar. Rakamlarla oynuyorlar ve hile söylüyorlar.”

Engelsiz liselere mukayyet 111 bin 739 kız çocuğu var

Bazı rakamların çarpıtıldığını nâkil Özer, şunları kaydetti:

“Bir kanıt 636 bin boş lisede okuyan kız çocuğu var. Dolma, kategorik lisede okuyan kız çocuğu oranı 111 bin 739. Tıpkısı sav 866 bin geçmiş, ılımlı ve lisede okula gidemeyen kız çocuğu var. İlkokul, ortaokul ve lisede okula gidemeyen kız ve eş çocuklarının toplamı 298 bin. Yalanlarda bağdaşım olur değil mi? Birazcık insaf tamam. Diyor kim 8,3 milyon ilk, itidalli ve lisede okula kaydolan öğrenci var. Rakamları arama ettik. Şu anda beş, ortaokul ve lisedeki mukayyet öğrenci sayısı 15 milyon 65 bin 189. Bunu kimler diyor biliyor musunuz arkadaşlar. 2000’li yıllardan ilk eğitimin önüne antidemokratik uygulamaları getirenler söylüyor. Bugün hatır göçünden temas etmek çokça kolay. Güya Türkiye katlanılmaz aynı ortamdaymış üzere kaotik ortamlar, dramlar çizerek gençlerimiz, beyinlerimiz daraç dışına gidiyor diye feryat figan edenler, o çevrim başörtülü kadınlarımız mahdut dışına giderken tek feryadı vaveyla etmiyorlardı. Onlar koca değil miydi? Onların beyinleri yok muydu? O bire bir beyin göçü değil miydi? Bunların vicdanları bulunmayan.”

Paris’te OECD Umumi Sekreteri Mathias Cormann ile görüştüğünü tamlayan Özer, eğitimle ait hikayeleri anlattığında heyecanlandığını ve toplumsal medyadan bunu paylaştığını, “Türkiye’nin bu başarısı gayrı ülkelere esin olmalıdır.” şeklinde ifadeler kullandığını aktardı.

Okul öncesi eğitimin okullar arası sükse farkının ortaya çıktığı saha olduğunu vurgulayan Özer, “Göreve geldiğimizde mecmu Türkiye’deki anaokulu sayısı 2 bin 782’ydi. 3 yaştaki okullaşma oranı yüzdelik 14, 4 yaştaki okullaşma oranı yüzdelik 35, 5 yaşındaki okullaşma oranı yüzde 78’di.” dedi.

Öğretmenlik Patika Kanunun benzeri mir olduğunu anlatan Özer, herhangi bir yıl gelişeceğini, ilerleyen yıllarda çokça daha gani noktalara geleceğini dile getirdi.

Yapılan sınavla öğretmenin yeterliliğini ölçmediklerini vurgulayan Özer, “Tığ 180 ve 240 saatlik eğitimin değerlendirmesini yapıyoruz. Bu eğitim zorunlu değil, isteyen devam ediyor. ‘Sistemde ayrıştırma yapılacak’ deniliyor, sistemin içerisinde zaten var. 92 bin tane eksper hoca, 338 parça başmuallim 2004 yılından bu yana var. Gelinen noktada şartlarını sağlayan öğretmenlerimizin yüzdelik 95’i eksper ve başöğretmenliğe başvurdu, 614 bin sarıklı. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini mütemmim öğretmenimizin yüzde 96’sı bile sınava başvurdu. Ego hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizim derdimiz sizlerin çok henüz etkili olmasıdır.” diyerek konuştu.

Özer, mesleki eğitimin da önemine dikkati çekerek bu alanda yapılan yenilikleri paylaştı.

İl Milli Terbiye Müdürü Ayhan Yanılgı ise kentteki eğitim bilimi tedris sistemiyle ilişik bilgi verdi.

Share: