CHP’li Altay: Erkek Eksiksizlik adaylık icazetini milletten alır

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başbuğ Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun KUL ziyaretine ilgilendiren eleştirilerle ilişkin, “Mösyö Kemal namzetlik icazetini evet 6’lı masadan alır evet bile milletten alır. ÇAKER’ye bizim ihtiyacımız bulunmayan” dedi.

CHP Takım Başkan Vekili Altay, Türkiye Nazik Kavim Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Altay, MHP Lideri Ululuk Bahçeli’nin kadro toplantısında yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun MEMLUK ziyaretine ilişkin ‘Reisicumhur adaylığı için diploma almaya gitti’ ifadelerini kullanmasıyla ilişik değerlendirmede bulundu.

Altay, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002’den önceki da sonra üstelik okazyon bulduğunda ABD’ye gittiğini belirterek, “Sonraları dahi ÇAKER ile ilişkilerini sunma bol düzeyde sancımak lüzum. Tutsun, ona üstelik bire bir şey demem. ‘Adaylık, şehadetname ve meni almaya gittin’ demiş Bahçeli. Bahçeli, evvel söyledim. Bay Kemal adaylık icazetini ya 6’lı masadan alır ya üstelik milletten alır. ESIR’ye bizim ihtiyacımız yok. Ama adaylık, siyasete duhul noktasında MEMLUK’ye kimlerin gittiğini bile yer ongun sen biliyorsun. Bir aralar bu konuda esip gürlüyordun. ‘ESIR gezisi densizlik’ demiş. Sanane kardeşim, Erkek Kemal nereye gideceğini sana mı soracak? Ben sana bir kaç densizlik örneği vereyim Sayın Bahçeli; Süleyman Şah Türbesi’ni ve o şanlı al bayrağımızın direğini aksi yer edip, yurt topraklarından kaçıranlara bindi çevirmek densizliktir. Neymiş yıldırı örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın mektubuna, ‘HDP’yi dinlemeyin Abdullah Öcalan’ı dinleyin’ almak densizliğin yalman alasıdır” dedi.

Altay, Bahçeli’nin, cemevlerine müteveccih açıklamalarını de değerlendirerek, “Tığ birlikte söylüyoruz. Cemevleri ibadethanedir. Erdoğan kabul etse bile etmese bile. Erdoğan’ın, cemevlerini hars evi kendisine tanımlamasını ve Ekin Bakanlığı’nda cemevlerine riyaset kurulmasını ıslah yerine görmüş. Bu hangi yaman tezat ya. Bu hangi densizlik ya. Hani cemevleri ibadethaneydi. Erdoğan bile diyor ki ‘İbadethane değildir. Hars Bakanlığı’na bağlarım, kültürlerine yaşasınlar.’ Neymiş halkiyat kulübü. Bunu düzeltme diye niteliyorsun. Değişmeyen ver Sayın Bahçeli, cemevleri tapınak midir, değil midir?” diye konuştu.

Share: