Karadeniz’de bakir yetişek tedrisat yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Kalaba, Artvin, Rize ve Giresun’birlikte yeni eğitim tedris yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek ibret başı yaptı.

Trabzon iklim merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 öğrenci, sabah saatlerinde öğüt zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası yıpranmamış terbiye talim yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin görev yapacağı 2022-2023 terbiye talim yılında antrparantez 18 ilçedeki 351 okulun bakım ve tamirat çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta yeni eğitim bilimi ve tedris döneminde 138 okulda 1022 hoca eşliğinde 14 bin 103 mektepli, ders başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Vali Cüneyt Epcim ile İl Milli Yetişek Müdürü Rahmi Cenup, 21 Küçük Ay Halas İlkokulu’nu musahabe etti.

Vali Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere başarı diledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Cenup ise öğrencilerin daha metin ortamda eğitim alabilmesi amacıyla yaz boyunca vacip çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Cıvıl Cıvıl

Kalabalık’birlikte 575 okulda kestirmece 123 bin öğrenci ile tahminî 11 bin öğretmen bakir yetişek ve tedris dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda tören düzenlendi.

Törende, Vali Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Terbiye Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’üstelik “Eğitim Bilimi; hikmeti, hakikati ve adamakıllı olanı beklemek maksadıyla yapılan aynı yolculuktur. Bu nadir yolculukta cennet ülkemizin aydın yarınlarının, aziz milletimizin istikbalinin birey edileceği çocuklarımızın teferruat deryasına kulaç atacağı kullanılmamış bir eğitim bilimi tedris yılını daha karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Denetim Kurulu Başkanı Metanetli Şarap, kaymakamlık uray başkaları, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’de eskimemiş 2022-2023 eğitim bilimi tedris yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ibret başı yaptı.

İl genelindeki 237 eğitim bilimi kurumunda 24 bin 832 öğrenci ve bin 941 hoca kullanılmamış eğitim talim yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmaz Şahika beraberindeki İl Milli Yetişek Müdürü Fahri Acar ile Atatürk Ortaokulu’na ziyaret etti.

Burada tıpkısı müracaat yapan İl Milli Terbiye Müdürü Acar, milli terbiye camiası namına bakir eğitim tedris yılana hem öğretmen ve idari kadrolarıyla hem birlikte fiziki koşulları iyileştirilen okullarla hazır bire bir şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’de yıpranmamış okul türlerinin bile hizmete açıldığını kaydeden Enerjik, “Geçen sene spor lisemizi açmıştık, bu yıl domuzuna sanatlar lisemizi ve Hopa’de olgun musahabe merkezimizi hizmete açtık. Bugün tam yerine birlik okullarımızda öğüt başı yaptık.”dedi.

Meslek öncesinde yüzdelik yüz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Acar, “İlk ve ılımlı öğretimde dahi geçmiş yıllardaki muvaffakiyet çıtasını elan da artırarak yaklaşık 2 bin hoca arkadaşımızla eksiksiz zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Doruk ve Acar daha sonra sınıfları gezerek öğrencilere ders ve asıl kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’birlikte yıpranmamış eğitim ve tedris dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 hoca eşliğinde kestirmece 55 bin 240 mektepli, yaz tatilinin ardından ibret başı yaptı.

Rize Valisi Kemal Çeber, eskimemiş eğitim bilimi-tedrisat yılı nedeniyle yayınladığı mesajında, teferruatlı aynı aranın peşi sıra kullanılmamış benzeri eğitim bilimi ve talim dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın hemencek gelişip dönüşürken iyi erişmiş koca gücü ve bunu sağlayan kaliteli eğitim bilimi ihtiyacının dahi farklı ehemmiyet kazandığını kaydeden Çeber, “Eğitim Bilimi ve öğretimdeki yeryüzü balaban hedefimiz çocuklarımızı ilmî ve teknolojik donanımların yanında milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerle müzeyyen adına yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’birlikte ekol öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, ölçülü okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 almak üzere örgün eğitimde 65 bin 500 öğrenci kullanılmamış terbiye yılına başladı.

Vali Enver Adlı, Yeşilgiresun İlkokulu’nda kombinasyon edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine merbut, milli ve manevi değerlerine erbap sâdır, insanı değerleri hazımlı fertler namına yetiştirmenin sunma iri gaye ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla çevrilmiş, içerisinde mektepli ve öğretmenlerin yer aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Adlı, şunları kaydetti:

“Okul tıpkısı zamanda ayrımsız milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve kültürlü geleceğidir. Böylesine koca benzeri kurumun sorumluluğu haddinden fazla oylumlu, aynı zamanda kutsaldır. Bu bilinçle hazırlanmak hepimizin görevidir. Bizim milletimize cebin sunma balaban sorumluluğumuz eğitim bilimi talim hizmeti üzere yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu göre yerine getirebilirsek aha o devir vicdanen dahi rahat olur, elimizdeki lahut bayrağı elan yükseklere taşımaları üzere ati nesillere dirlik içerisinde devredebiliriz.”

YANLIŞSIZ Tümen Giresun Saylav Haysiyet Vazıh ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların cıvıl cıvıl olduğu tıpkı zaman yaşandığını ifade ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var taze beyinlere, gayretlere, kullanılmamış keşiflere, yıpranmamış ufuklara ihtiyacımız var. Biz ati nesillerden daha çok umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu yıpranmamış tedrisat yılının çocuklarımız özellikle kalkmak için ülkemiz amacıyla kırnak olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup el oyunları gösterilerinin sunduğu program Ilbay Adlı’nün ibret zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Belediye Komutan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Jandarma Nahiye Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım, İl Güvenlik Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: