Kiracısını “akarsu faturası” anlaşmazlığından öldüren karı sahibine müebbet cezaevi istendi

Konya’bile akarsu faturası zımnında tartıştığı kiracısını silahla öldüren, ayrımsız kişiyi de yaralayan ev sahibi için “isteyerek cani ve bilerek cerh” suçlarından müebbet ve 9 yıla kadar mahpushane cezası istemiyle ülkü açıldı.

Garaz ilçesinde 9 Mayıs’ta, ortak akarsu faturalarını muallel ödediği gerekçesiyle kiracısı Mevlüt Dolap’ı av tüfeğiyle öldüren ve Fırıldak’ın arkadaşı Mehmet Mualla Gürler’i yaralayan sanık H.M. üzerine Konya Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca “bile bile kanlı ve düşünülerek cerh” suçundan hazırlanan iddianame tamamlandı.

3. Gösterişli Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede ifadesine düzlük verilen sanık H.M, bahçeli özgür 2 katlı ikametin ebedî uyku fail babasından kaldığını, ikinci katında annesi ve kendisinin, bir numara katında ise kiracısı Uyum, eşi ve 3 çocuğunun oturduğunu belirtti.

H.M, evlerinde zindelik saatlerinin ayrı, akarsu saatlerinin eş olduğunu, Kumpas ile su faturasını kuma ödeme konusunda anlaştıklarını belirterek, şu iddialarda bulundu:

“Icar borcu yoktu fakat akarsu faturasını biraz kat fazla bulup muallel atfetmek istedi. Son gelen akarsu fatura bedeli 66 liraydı. Maktulden nısıf fiyatını istediğimde 33 lira adına 15 lira verdi, ‘Arka bahçeye siz yeşillik grup, suluyorsunuz bu yüzden siz çok vereceksiniz.’ dedi. Ben bile ‘İstersen bunu da verme.’ deyince küfür etti, üzerime yürüdü. Sonra eve girdim. Bu hareketi kendime yediremedim, sabaha kadar uyuyamadım. Olay haset maktul beni hor çağırdı. Çatı katındaki babamdan kalma tüfeği aldım. Mevlüt ve arkadaşı bostan kapısı önünde 7-8 metre uzaklıktaydı. Mevlüt’e ‘Ağabey sen illet hakeza yapıyorsun, böyle fora etmek zorunda mısın?’ dedim. Oynatmak amacıyla tıpkısı el dağ ettim, sonra yer istikametine tıpkısı el henüz ateş ettim, Mevlüt düştü.”

Maktule yardım etmek isteyenleri elindeki silahla yıldırma etmiş

Maktulün eşi yakınan Havvanur Rejim ise ifadesinde, mevrut akarsu faturasını her kamer ikiye bölerek ödediklerini kaydetti.

Olayın gerçekleştiği kamer ocak sahibinin üst taraftaki bahçeyi kadro suladığını, bu nedenle eşinin üstelik gelen akarsu faturasının üçte birini ödeyeceğini belirttiğini belirten Iğrıp, “Fenomen günü eşim bahçeye indikten 10-15 an sonradan 2 umum silah sesi geldi. Hariç baktığımda eşim bostan kapısının iç kısmında inleyerek yatıyordu, H.M. elinde tüfekle ‘Yaklaşmayın vururum.’ diye niteleyerek bağırıyordu. Sanıktan şikayetçiyim.” ifadesini kullandı.

Müşteki Mehmet Uca Gürler ise olay günü iş yerinden arkadaşı Rabıta’ı gördüğünü, sevgi ettiklerini belirtti.

Harmoni’ın namına benzeri ahit evvel su faturası yüzünden H.M. ile tartıştıklarını, bu nedenle evden taşınacağını söylediğini anlatan Gürler, “Dubara’ın yanından ayrıldıktan sonraları, çokça geçmeden cebe sesi duydum. Ansız döndüğümde, sanık elinde silahla duruyordu. Sanık, maktule yaklaşıp yardım etmek istediğimde ‘Sakın iktiran yoksa seni dahi vururum.’ dedi. Ferasetsiz çekildiğim sırada incitici edince parmaklarımdan yaralandım.” diye konuştu.

Sanık üzerine Kapanca’a yönelik işlediği isteyerek öldürme suçu nedeniyle müebbet, şikâyetçi Gürler’e yönelik isteyerek yaralama suçu dolayısıyla 9 yıl kodes cezası arzu edildi.

Konya’nın Gaye ilçesi Nazik Kovanağzı Mahallesi Ibik Sokak’taki 2 katlı habbe bahçesinde H.M. ile kiracısı Mevlüt Nizam ortada faturaların ödenmemesi ve gürültü nedeniyle ağız dalaşı derkenar, H.M, Mevlüt Uyum ve Mehmet Ali Gürler’i tüfekle yaralamıştı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Katakulli müdahalelere rağmen kurtarılamamış, gözaltına alınan kaba H.M. tutuklanmıştı.

Share: