Dükkanları Mühürlenen Malatya Tavukçular Pazarı Esnafı, Kendilerine Eskimemiş Tıpkı Saha Gösterilmesini İstiyor

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde, etken tavuk satışı yaptıkları hareket yerleri “ruhsatsız olduğu, ateş alamet yaydığı ve kafeste etken efsanevi satmanın yasak olduğu” gerekçesiyle mühürlenen esnaf, 15 Ağustos’tan beri kendilerine eskimemiş bire bir vadi gösterilmesini bekliyor. Dükkanları mühürlenince kanatlı hayvanları amacıyla ayrı bire bir saha kiralayan esnaf, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Yeni Hamam Mahallesi’ndeki Küpçüler Sokak’ta kâin ve hareketli tavuk satışı yapılan iş yerleri, 15 Ağustos’ta Battalgazi Belediyesi zabıta ekipleri marifetiyle mühürlenmişti. İş yeri mühürlenen Utkulu Tuncel, 15 Ağustos’tan bu yana dükkanlarının sınırlı olduğunu, mağduriyetlerinin giderilmediği kadar durumlarına ilgilendiren aynı karşılık de alamadıklarını tabir etti. Battalgazi Belediye Reisi ile ahbaplık etmek amacıyla yaptıkları randevu taleplerine karşılık alamadıklarını söyleyen Tuncel, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı’mız ile görüştük, ‘Sizin işinizi halledeceğim’ dedi. Bekliyoruz ama dükkanların kira haset geldi, hayvanlarımız öldü, yemlerimiz boşa gitti, mağdur olduk. Tıpkı şekilde yanıt bekliyoruz. Vadi verilmesini istiyoruz” diyerek konuştu.

“BİZE KAYRAN VERSİNLER”

“Bize seçkin düzlük verilmezse elan bile perişan olacağız” diyen Utkulu Tuncel, şunları söyledi:

“Burada iki ruhsatlı dükkan var, seçme periyot geliyorlar ama onların bile eş yapmalarına cevaz vermiyorlar. Malatya’nın makul bire bir bölgesinde bize düz versinler ki milletimize bakım edelim. belediye başkanı, hangi yapıyor bilmiyorum amma çok bağdaşmaz davranıyor. Başkanımızdan istediklerimizi alamadık. Görüşmeye gittiğimizde, ‘bizim derdimiz bu’ diyebileceğimiz tıpkı muhatabımız yok.”

“SEÇKIN DÖNEM 400-500 LİRA MALİYETİMİZ VAR”

Tuncel, dükkanlarının mühürlü olması zımnında çalışkan hayvanlarına bakabilmek için bostan kiraladıklarını belitti. Kiraladıkları bahçelerin sahiplerine kira verdiklerini, eşyaların dükkanda kalması dolayısıyla yeni kafes aldıklarını dile getiren Tuncel, “Hayvanların hizmet ücretlerini veriyoruz. Yemlerini gönderiyoruz. Bahçede bekliyorlar. ya kedi götürüyor evet tilki götürüyor. Komutan yapamıyoruz, günce bize 400-500 TL maliyet yükleniyor” dedi.

“SADECE BİZE DEĞİL HERKESE UKUBET KESMİŞ OLDULAR”

Tuncel, 60 yıldır hizmet veren Tavukçular Pazarı’nın meydan gösterilmeden kapatıldığını anlatım ederek, “Büyükşehir olduk, buranın değişmesi ve sunturlu bir meydan yapılması geçişsiz. Bura aynı tek 10 esnafla sadık değil. Malatyalıların ihtiyaçlarının tamamını biz karşılıyoruz. Buraya mevrut tümce doğal hayvan istiyor amma biz bunların hiçbirini şu dakika karşılayamıyoruz. Elden bize evet üstelik bu caddeye değil, herkese ukubet kesmiş oldular” diye niteleyerek konuştu.

Pazara mevrut idraksiz vatandaşların büyük etki yaşadığını dile getiren Tuncel, “Köylüler, buraya getirdikleri hayvanlarını mankafa götürüyorlar. Bir Nice hayvan yolda katil oluyor. Çoğu ‘Biz ne yapacağız’ diyor. Yağışlar başladığı ant hayvanlarının hepsini bize getirecekler. Amma şu dakika rastgele şeyimiz bitti. Elimizde hiçbir öz kalmadı. Hangi as yapabiliyoruz ne birlikte bize gelenlere benzeri karşılık verebiliyoruz. Herkesin elinde zooloji bekliyor. Şu anda hayvanlarını getirip bize tezyit etmek isteyenler bile mağdur oldu” dedi.Share: