Bakan Dönmez: “Trakya’da yeni nükleer kısık santrali için yer belirleme çalışmaları bitmeme ediyor”

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Nükleer önümüzdeki dönemde hemen bizim değil hem Avrupa’nın hem de mütekâmil birçok ülkenin yıpranmamış mütenavip bozulmamış enerji kaynağı yerine gündeme geliyor. Bizim da Akkuyu ile başlayan bu sürecimiz Sinop’la ihtimal üçüncüsü üzere Trakya gibi. Trakya’dahi düz belirleme çalışmaları devam ediyor” dedi.

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber’üstelik gazeteci Gülçin Üstün’ün sorularını yanıtladı.

Bakan Dönmez burada yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin serencam yıllarda hem ulusal ısı yayımı şebekesini hem dahi Avrupa’nın genişlik güvenliğini pekitmek amacıyla kocaman roller üstlendiğini savunarak, “Bunlar TANAP ve Türk Akımı kabilinden projeler. Biz altyapımızı güçlendirirken bakir köken girişlerini sağladık. Biliyorsunuz borazan hatları ile Rusya’dan, Azerbaycan’dan İran’dan gaz alıyoruz. Amma bunlar birer tarz yerine gelmişti. Demincek bunların sayılarını ve kapasitelerini artırdık. İran’dan biricik boru hattı ile geliyor. Azerbaycan’dan takkadak Bakü-Tiflis- Erzurum hattı vardı. Buna en son TANAP de ilave oldu. TANAP hem Türkiye’ye gaz taşıyor hem üstelik İtalya’ya kadar revan aynı botu hattı sisteminden bahsediyoruz. Rusya’dan biz vaktiyle Günindi Hattı dediğimiz Ukrayna-Romanya- Bulgaristan üzerinden aldığımız tıpkı boru yolu vardı. Akabinde Mavi Akım devreye girmişti Samsun’dahi. Şimdi Türk Akım 2, Biçim 1’den devreye girmiş oldu. Bunlardan biri doğrudan ulusal iletim sistemimize mecbur. Türk Cereyan 2 adını verdiğimiz başka boru hattı üstelik Bulgaristan üzerinden Avrupa’evet gaz tedariki sağlayan ayrımsız farklı proje” ifadelerini kullandı.

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) el işi kapasitesini artırdıklarını tabir eden Vekil Dönmez, “Yemeden Içmeden iki modül LNG kişmiri terminali varken birisi İzmir’dahi başka Marmara Ereğlisi’nde. Bunları biz iki şerha dahi yüzer ambarlama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) adını verdiğimiz gemi üstünde gazlaştırma imkanı olan iki sunum ünitemizi bile devreye aldık. Biri Hatay Dörtyol’da diğeri dahi İzmir Aliağa’bile. Üçüncüsü üstelik bu yılın sonuna büyüklüğünde tamamlanacak Saroz’de. Terminal işlemleri bitti. Elbette gemi FSRU ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor” diyerek konuştu.

Ülkelerin kayran şeş gaz ambarlama tesisleri olmadığı takdirde kış aylarında ağır sıklet tüketimin olduğu anlarda sistemin dengesini siper imkanını olmayacağını dile getiren Icra Vekili Dönmez, “Bunun üzere bile şunu yaptık: Sodyum Klorür gölü bakir devreye girmiş oldu bundan 4 sene önceki. 1 milyar 200 milyon metreküplük doğal gaz depolama kapasitemiz var. Orada sığa açık artırma çalışmalarımız bitmeme ediyor. İki sene içerisinde oradaki kapasitemizi 5 milyar 400 milyon metreküpe çıkaracağız. Silivri’üstelik bizim meydan altı depomuz vardı. Kestirmece 3 milyar metreküplük. Oradaki çalışmalarımız da bitirilmek için. Bu yıl sonuna büyüklüğünde oradaki kapasitemiz da 4 milyar 600 milyon metreküpe çıkaracağız” diye konuştu.

“Türkiye gazın ticaretinin bölge ve kalıp olmayacak. Bire Bir zamanda dağıtımın birlikte yapılacağı bir dalan olacak”

Türkiye’nin Rusya ile anlaşmasının arından doğal gaz merkezi haline gelip gelmeyeceğini değerlendiren Vekil Dönmez, “Biz bu altyapımızı güçlendirirken sadece Türkiye’deki talebi bloke etmek üzere değil Türkiye jeopolitik pozisyonu ve coğrafyası bakımından köken ülkelere yakınlığı ve talep ülkelere -tüketim noktalarına- yakınlığı bakımından sonradan derece önemli ayrımsız yerde bulunuyor. Artık bunu sadece tığ söylemiyoruz. Hem istek tarafında ülkeler -yandaki ülkeler başta atılmak üzere- hem bile bize gaz tedariki eden esas ülkeler çıktı Türkiye’nin bu stratejisinin tıpkı dakika geçmiş hayata geçirilmesi noktasında üstelik niyetlerini ifade ediyorlar. Doğal Gaz merkezi ifadesi da burada doğru. Türkiye gazın ticaretinin bölge ve merkez olmayacak. Bir zamanda dağıtımın bile yapılacağı benzeri merkez olacak. Bu durumda fiyatın dahi belirlendiği benzeri kalıp olacağız. Kıymet mekanizmasında bile varız. İstanbul’dahi bizim ulusal enerji piyasasını işleten tıpkısı borsamız var. Günce ruh ve doğal gaz tarafında. Küresel gaz piyasası de orada çalışıyor. Biz oradaki teknolojik altyapımızı bu bakir gestalt amacıyla birlikte kullanacağız. Tevzi merkezi ağırlıklı yerine Trakya’de olacak. Çünkü birçok borazan hattının girdiği dideban ora. Doğudan mevrut boru hatlarının şişman tıpkı kısmı batıda termine oluyor. Bu yönleri bakımından baktığımızda vahim bire bir gizil olduğunu söyleyebiliriz.”

“Karadeniz gazının ihtiyaçlara bakarak ihracatı de gündeme ati”

Gerçek ülkelere yakınlığın birlikte Türkiye’nin töz mevki olma noktasında ilerlediğini savunan Bakan Dönmez, “Karadeniz gazı ile özlük gazımızı üstelik sisteme karışma etmiş olacağız. Oradaki ihtiyaçlara bakarak ihtimal bu gazın ihracatı dahi gündeme ati. Burada koskocaman olan şu: Esas çeşitliliğinin berenarı çok olması ve gazın gazla rekabetine müstevi oluşturulması. Zaman Avrupa’daki bir nice hub (minval) noktalarına baktığımızda dahi bizim kadar cins girişi olan birçok ülkede esasen çok bağlı sayıda mahiyet girişi ile bu hub’ları işletmeye çalışıyorlar. Biz bir nice ülkeden hakikat girişi yapacağız ve çok henüz avantajlı haddinden fazla elan kompetitif aynı kıymet belirlemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’ye 15 ayrımlı ülkeden doğal gaz girişi var”

Türkiye’nin vakit kaybetmeden Rusya’yı nesep ülke görüp görmediği sorusu yöneltilen Bakan Dönmez, şunları söyledi:

“Rusya şanlı benzeri oyuncu ve yüce bire bir üs ülkesi. Henüz düne büyüklüğünde Avrupa’nın kullandığı gazın üçte birini Rusya sağlıyordu. Bizim dahi baktığımızda tüketimimizin ortamında yüzdelik 40’lar mertebesinde Acımasız gazının ağırlığı var. Ama biricik asıl ile bu merkezleri işletmeniz kabil değil. (Rusya) Koskocaman benzeri aktör, olması lazım ama bunun birlikte Sulh bölgesindeki -ilkin Azerbaycan tevessül etmek üzere- gazların Türkiye’ye getirilmesi lazım. İran gazı geliyor. Irak’ta bazı çalışmalar var. Esasta bizim Irak’ta sınıra kadar giden ayrımsız borazan hattımız var. Ora bakir tıpkı mütenavip tür. LNG olarak baktığımızda üstelik bir nice esnekliğe sahibiz. Haliç ülkelerini ele alırsak: Birleşik Fellah Emirlikleri, Tren, Ana Deniz buraya doğal gaz gönderebilir. Düpedüz görüşmelerini yapıyoruz. Gelelim Akdeniz’e: Cezayir’den doğrusu alıyoruz. Libya ile bazı temaslarımız var. Darı ve İsrail’in gazı da gelebilir akla yatkın şerait sağlanırsa. Hassaten Türkiye Afrika’da Nijerya’dan gaz alabiliyor. Tekrar birçoğumuzun bilmediği ayrımsız hikmet üstelik vereyim: Amerika’dan de LNG alabiliyoruz. bazen Asya Pasifik pazarlarından doğal gaz alternatifleri ve teklifleri alabiliyoruz. Bu yönüyle baktığımızda dünyadaki bir merkezlere göre hakikat girişi ve çeşitliliği sunu ensesi kalın olan ülkelerden biriyiz. Nerdeyse 15’e yakın ülkeden gaz girişi var. Bu aynı avantaj.”

“Sülale ya da gücük ay kabilinden Uluslararası Doğal Gaz Konferansı düzenleyeceğiz”

Konu yemeden içmeden sunma tarafıyla dahi bağlı değil. Bu getirdiğimiz gazın kullanılması ve satın alınması bile lazım. Bu yönü itibarıyla baktığımızda özellikle Balkanlar kalkışmak için onların üstelik kimi zaman bizimle temasa geçtiğini ve Türkiye’den doğal gaz kabul etme talepleri var. Onları birlikte yine bire bir masa etrafında toplayacağız. Burada kazan-kazan mantığı ile herkesin anlaşabildiği uzlaşabildiği, slayt ve inanılır benzeri münasebet ve çevre tevlit çabasındayız. Bununla müntesip hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu yılın sonuna büyüklüğünde evvel zat posta haritamızı çıkaracağız. Mahsus karı evet üstelik gücük ay gibi Uluslararası Doğal Gaz Konferansı boşaltmak suretiyle hem hamur ülkelerini hem dahi kullanıcı ülkeleri tıpkısı araya bildirmek kanalıyla bu pazarın işletilmesi üzere gerekil olan görüş ve fikirleri alacağız. Sonrasında hızlıca bunu devreye koyacağız.

“Rusya ile Ruble üzerinden ticaret başladı”

Rusya-Türkiye ortada evcil para birimleri ile tecim konusunu ele kayran Bakan Dönmez, “Rusya ile bizim ticaretimiz çok taraflı yerine bitmeme ediyor. Erke sunu balaban kalemlerden biri. Turizm var, azık var, özge mal fiyatları var. Öteden beri -az daha 5-6 yıldır- rastgele iki önder de milli paralarla ticaretin önünü küşat yönünde niyetlerini anlatım etmişlerdi. Gelinen noktada esasen süreci az buçuk elan hızlandırmış olduk. Akıbet görüşmelerimizde da bire bir uyuşma söz konusu. Bununla dayalı yerine beceri bazen çalışmaların tamamlanması gerekiyor. Kısmen Ruble üzerinden tecim başladı. Bunu önümüzdeki aylarda az buçuk daha ağır bir şekilde göreceğiz. Bunun milli paralarla olması döviz cinsinden ihtiyaçları üstelik azaltmış olacak.

“(Libya ile hidrokarbür anlaşmaları) Bu durumdan kıvançlı olan ve olmayan ülkeler var”

Libya’nın coğrafyasında sunu şişman petrol ve gaz rezervlerinde topluluk ülkelerden biri olduğunu tamlayan Icra Vekili Dönmez, “Maatteessüf uzunca tıpkı süredir iç savaştan ekolojik ortam bu imkan ve potansiyelini gani değerlendiremeyen ülkelerden biri. Türkiye orada barışın ve istikrarın tesisi adına yetişkin roller üstlendi. Şu anda hamdolsun benzeri uzlaşma bahis konusu. Tığ aslında Libya’birlikte iç savaştan önce birlikte arama-üretim faaliyetlerine devam fail tıpkı ülkeydik. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) orada kâh istihsal sahalarında bu çalışmalarını yürütüyordu. İç savaşla bu duruma aleniyet vermişti. Baştan müzakereler başladı. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla cıvıl cıvıl bire bir gök bilimi şeklinde geçtiğimiz aylarda oraya bire bir ziyaret gerçekleştirdik ve orada bir antant zaptı imzaladık. Uyuşma zaptı yer yağı ve doğal gaz alanlarında hareket birliğini, taharri-istihsal faaliyetlerinde baş başa çalışmayı içeriyor. Biz TPAO’dan aynı ekibi oraya gönderdik. Orada hem kara hem dahi deniz alanlarında petrol arama üretim faaliyetlerinde ortak çalışmayı öngörüyoruz. Bu durumdan kıvançlı olan ve olmayan ülkeler var. O onların bileceği bire bir molekül. İki mutlak, hâkim ülke karşılıklı teşrikimesai konusunda ayrımsız anlaşma yaptıysa bundan diğer ülkelerin bence çekinmemesi lazım. Sonuçta oradan çıkarılacak yer yağı ve gaz (hidrokarbür ürünleri) özellikle o ülkenin kalkınmasına yardım sağlayacak. Şu zaman sunu çok konuşulan konular ortada petrol ve saf gazın sunma tarafında yeterliğinden bahsediyoruz. Bu tür çalışmalar yeryüzü tarafında istihsal artışı sağlayacak. Baktığınızda vakit kaybetmeden iki ülkenin menfaatine değil, lehçe üste toptan yerine bu faaliyetlerin bire bir an ilk neticelenmesi enerji krizinin çözümüne birlikte serencam etap mefret katkı sağlayacak. Libya ile olan bile çalışmalarımız bile bu yönde bitmeme ediyor” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye kışa henüz bayındır giriyor”

Avrupa’nın ve Türkiye’nin kışı pekâlâ atlatacağının sorulması üzerine Nazır Dönmez, “Kışa çevrilmiş hazırlıklarımızı tamamladık. Depolarımız eylül kocaoğlan sonu bakımından mecmu kırcı. Elan henüz depolarımızı kullanmaya başlamadık. Depolar, borazan hatları ile getirilen gazın yurt kaldığı noktalarda sistemi çoğaltmak için kullanılacak. Zımnında depolarımız meşbu olduğu için çokça daha abat giriyoruz kışa. Bunun beraberinde boru ile aldığımız gazda arttırma sığa açık artırma çalışmalarımız var. İran ve Azerbaycan özellikle tevessül etmek üzere. Bunun beraberinde LNG sözleşmelerini yaptık. Düzenli bitmeme eden kontratlarımızın yanı sıra arada sırada ışıntı (entelekt) piyasalardan de gaz tedariki yapıyoruz. O açıdan komşumuz Avrupa’evet bakarak haddinden fazla elan rahat olduğumuzu söyleyebilirim. Avrupa’daki buut biraz daha ayrımlı zira onlar Ukrayna-Rusya ortada devam eden savaştan kıran Rusya’dan doğal gaz ve petrol alımını azaltma yönünde girişimleri söz konusu. çabucak mütenavip cins reprodüksiyon imkanları dahi namevcut. Çünkü senelerce boru hatları ile aldığınız doğal gaz -süfli yukarı 150 milyar metreküptür Avrupa’nın Rusya’dan aldığı doğal gaz- 50 bilyon metreküpe düşeceği şeklinde. Az Daha üçte iki civarında tıpkısı azalma bahis konusu. Evet bu açığı elbette yöneteceksiniz? Avrupa ülkeleri şu anda LNG tedariki ile bunu çözmeye çalışıyorlar. Edebiyat depolarını doldurdular bu kışı rahat atlatabilmek üzere. Buna karşın yabansı tedbirlere birlikte başvurdular. İş yerlerinde evlerde amme ve özel tesislerde enerji tasarrufu noktasında üstelik vahim yaptırımlar ve tavsiyeleri bahis konusu. Bu açıdan Türkiye kışa daha bayındır giriyor. Bizim tedarikçilerimiz sevkiyat takvimine uyduğu takdirde inşallah bu kışı sorun yaşamdan atlatmış olacağız.

“Doğal gazda tutma şu zaman yüzde 75 seviyesinde”

Vekil Dönmez, acun genelinde enerji fiyatları ele alarak şunları kaydetti:

“Pandemiden sonraları ekonomiler hızlıca toparlanmaya başlamıştı. Aynı sene geriye sardığımızda. Kümeli birtakım talepler hızlıca realize olmaya başlıyordu. Ondan dolayı bile fiyatlarda bir yükselme seyretmiştik. Arkasından bu sene Şubat’ta başlayan Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin savaşa dönüşmesi dolayısıyla fiyatlar on paralık kimsenin elan önce öngörmediği şekilde korkulu yerine yükseldi. Pandemiden evvel bin metreküp natürel gazın fiyatı uluslararası piyasalarda 150 dolar seviyesindeyken bu ölçü 3 bin dolara kadar çıktı. Neredeyse 20 itmam arttı. Birkaç haftadır hafif benzeri çökme var. Bu hangi büyüklüğünde devam şayan bilmiyoruz. Fiyatların yüksekliği büyüklüğünde bire bir birlikte oynaklığı. Yani oynaklığı aşkın olan tıpkı pazardan bahsediyoruz. Öngörülebilirlik maalesef haddinden fazla daraldı. Önümüzdeki ay gazın fiyatı petrolün fiyatı ne olacak bunu bilemiyoruz. Bu yüzden bazen çareler ve tedbirler almaya başladı kamu acun. Tığ daha erken davrandık. Benzeri yıl evvel biz bunları görmüştük. Yaptığımız asli düzenlemeler -lüzum kanun gerekse tali tensikat ile- üretim kaynaklarına bakarak belirli sınırlar getirdik bu mart ayında. Avrupa güzeşte hafta buna eş tıpkısı kararı komisyondan cebren geçirdi. Arada uçurum olduğu üzere. Buna rağmen tığ faziletkâr maliyetleri vatandaşlarımıza daha beş altı oranda ulaştırmak amacıyla alçak oranda destekleme (bindi) uyguladık. Söz Gelişi sabık yıl yalnız natürel gazdaki destekleme tutarı 80 milyar liralık. Bu maliyete Kaynak ve Maliye Bakanlığımız katlanıyor. Elektrikte da 20 milyar liraydı. Bu sene rakam bunun iki katını aşacak kabil gözüküyor. Bu rakamlar sabık seneye göre alçak manada arttı. Olur mecburi namına kâh artışları yaptık tığ birlikte. Kaynak ve Maliye’nin taşıyabileceği yükü aşmadan. Özellikle de hane halkını yani sıkıntılı gelirli ve orta gelirli vatandaşlarımızı destekleyebilmek amacıyla elektrikte kademeli uygulamaya geçtik. Majör ihtiyaçları üzere olan elektrik kısmı henüz düşük kademeden faturalandırıyoruz. Neredeyse yüzdelik 50 civarında benzeri destek bahis konusu. Natürel gazda sübvansiyonun yüzdelik 80’i aştığı hâller oldu. Şu anda yüzdelik 75 seviyesinde. Yani ayrımsız vatandaşımız namına mevrut 250 lira faturanın gerçekte bin lira olan faturasını 250 liralık namına yansıtıyoruz demektir. Yani esasta kaynağında BOTAŞ, dolayısıyla Hazine ve Maliye Bakanlığımız karşılıyor. Bu uygulama tabiatıyla bitmeme edecek. Önümüzdeki yılda bile devam edecek. Maliyetler oturulup tekrara hesaplanacak. Bu uygulamayı dahi vatandaşımızın lehine sürdüreceğiz.”

“Önümüzdeki yılın önceki çeyreğinde geçmiş gazı sisteme vereceğiz, daha çok sistem bunu mutfağında kullanabilir ayla gelecek”

Sakarya Gaz Sahası’nda iki yıldır canlı olduğunu söylediği bir çalışmanın devam ettiğini belirten Icra Vekili Dönmez, “Kıyıdan mesafesi 170 kilometreyi bulan aynı sahada çalışıyoruz. Bir Nice çalışmamız de suyun altında ve düz altın olduğu amacıyla görsel yerine görünmüyor. Bunun yanında orada Karadeniz’in birlik göbeğinde suyun altında bir enerji üssü kuruyoruz adeta. boru yolu çalışmaları yüzde 97 oranında tamamlandı denizdeki. Bizim orada evvel hedefimiz on modül üretim kuyu açmaktı. Dokuzu tamamlandı. Bunlardan üstelik beşinin iri oranda işlemlerini tamamlamak üzereyiz. Henüz önce da anlatım ettiğimiz kadar önümüzdeki yılın geçmiş çeyreğinde geçmiş gazı sisteme vereceğiz. Dolayısıyla çıktı cümle bunu mutfağında kullanabilir kuzuluk gelecek.

“(Karadeniz gazının sisteme verilmesi çalışmaları) 2 buçuk sene süresince böyle benzeri sahanın üretime kazandırılması belki dahi acun tarihine bir rekor kendisine önceki olacak”

Sakarya Doğal Gaz Sahasında keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gazın sisteme verilmesi üstüne yapılan çalışmaların dünyanın tek durumunda bu büyüklüğünde bodur müddet zarfında bitirme imkanın olmadığını öne süren Icra Vekili Dönmez, “Gâh uluslararası firmalarla birlikte orada çalışıyoruz. 2 buçuk yıl içre hakeza bire bir sahanın üretime kazandırılması belki üstelik dünya tarihine tıpkısı rekor namına geçmiş olacak. Normalde bu amal için bunun sunma bir iki iki üç dinsiz büyüklüğünde süreye ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

“Sakarya Doğal Gaz Sahasında yıpranmamış irfan olacak”

Sakarya Gaz Sahası üzerinde üretime tedbir çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren Bakan Dönmez, “Bu bahsettiğimiz çalışmaların hacısı hocası o bölgede. Orada ilk açıkladığımız nicelik 405 bilyon metreküplük aynı keşifti. Akabinde aynı sene sonraları dahi Amasra’de 135 milyar metreküplük aynı irfan açıklamıştık. Toplamda 540 milyar metreküplük benzeri rezervden bahsettik. Bir taraftan bile bu sahalara andıran yerlerde irfan gayeli yani kullanılmamış arama kuyuları açıyoruz. Fatih Sondaj Gemisi, Çaycuma-1 kuyusu adını verdiğimiz yerde sezinleme amaçlı yapıyor. Burada şayet beş altı aylık çalışmaya ihtiyacımız var. Yıpranmamış his olacak. Ayrımsız taraftan dahi bulunan sahamızda yani Sakarya Gaz Sahası ve Amasra’de de arsıulusal firmalara sahanın rezerv değerlemesini yaptıran aynı mücahede dahi yürütüyoruz. O bile mail ayrımsız gelecekte bitmiş olacak. Şu anda gelen avangart bilgiler oradaki mevcut rezervin daha üst cepheli güncelleneceği şeklinde. Ayrımsız yerde tescillenmiş oluyor. Cumhurbaşkanımızın bile ‘Rezerve misil arttırma edebiliriz’ sözü aslında bizim bulunan sahamızdaki sahaların çalışmaların tamamlanması ile ilgili. Hem bakir keşiflerle bu rezerv artışı mümkün hem bile bakir değerleme çalışmaları ile mümkün” diye konuştu.

“(Üçüncü nükleer alçak santrali) Trakya’dahi meydan tayin çalışmaları devam ediyor”

Akkuyu Çekirdeksel Okkalı Santrali’nde çalışmaların 25 bin birey ile bitmeme ettiğini hatırlatan Vekil Dönmez, “Orada dört reaktörlü santralci yapıyoruz. Yani dört reaktör eylemek dört santral geçmek. İnşallah önce reaktörü önümüzdeki yılın sonuna doğru devreye alacağız. Sonrasında de birer sene arayla diğer reaktörleri üstelik devreye alacağız. Hele büyüyen, kalkınan ve gelişen bire bir mutluluk yerine Türkiye’nin enerji ihtiyacı önümüzdeki yıllarda üstelik devam edecek. Artarak bitmeme edecek. Bu artan ihtiyacı bizim türlü olduğu büyüklüğünde yenilebilir enerji kaynaklarından sağlamamız gerekiyor. Ama tam ihtiyacınızı maharet adına buralardan karşılama imkanınız bulunmayan. Tamam eksik kısmı ne ile tamamlayacaksınız? Arz akman kaynaktan başlayarak aynı tanzim yapıyoruz. Çekirdeksel önümüzdeki dönemde vakit kaybetmeden bizim değil hem Avrupa’nın hem dahi ümranlı bir nice ülkenin kullanılmamış mütenavip bozulmamış güç kaynağı namına gündeme geliyor. Zira rate emisyon var. Bu ne demektir? Karbondioksit salmıyorsunuz. Bizim birlikte Akkuyu ile başlayan bu sürecimiz Sinop’la ihtimal üçüncüsü için Trakya olabilir. Trakya’de kayran belirleme çalışmaları devam ediyor. Buralarda birlikte bu çalışmaları devam ettireceğiz. Türkiye’nin 2050 yılına büyüklüğünde olan enerji talebini planlama çalışması yapıyoruz. Orada hangi yılda ne temel türünden ne kadar organizasyon devreye girecek bunun planını programını tutmak üzereyiz. Bunu kamuoyuyla bile sektörle da paylaşacağız. Böylecene Türkiye’nin önümüzdeki 20-30 yıldaki erke projeksiyonunu sunu-murat bazlı olarak hem sektörümüzle hem dahi kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Böylece yatırımcılar üzere mufassal dönemli ayrımsız öngörülebilir aynı düzlük oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun içinde çekirdeksel santraller meydan alacak” dedi. – ANKARA

Share: