Denizli’deki mermer fabrikasında geliştirilen makinelerin ihracatı hedefleniyor

Denizli’nin Honaz ilçesindeki mermer fabrikasında kurulan AR-GE merkezinde geliştirilip biricik eşkal üstüne yerleştirilen ve saf taş işlemede geçer makinelerin az dışına satılması hedefleniyor.

Büyükbaş Mahallesi’ndeki mermer fabrikasında 2017’de kurulan AR-GE merkezinde etkin mühendisler, geliştirdikleri tabii taş işlemede beğenilen “kamu hudayinabit katlı fırın”, “plak slim” ve “fayans” hattı makinelerini, üretimde geçer gayrı makinelerle biricik form üstüne yerleştirdi.

Doğal taş, kesintisiz şekilde makinelerle işlenerek fayans, mozaik ve plakaya dönüştürülüyor.

Fabrikada aylık sayı farkı 20-25 bin metrekarelik üretim yapılıyor. Ürünler, Avrupa, Kanada, ESIR, Avustralya ve İngiltere pazarlarında satışa sunuluyor.

Mermer fabrikasının umumi müdürü Celil Kılınç, AA muhabirine, Türk mühendislerin geliştirdiği araba ve sistemle üretim sürecinin hızlandığını ve bu sayede fabrikada aksiyon gücü ihtiyacının azaldığını söyledi.

Doğal taşı duraklama olmaksızın işlenebilir arkaç getirdiklerini belirten Kılınç, “Şu anda bu hat, dünyada tek çünkü biz kendimiz yaptık. Bu sayede çok dokunaklı kapasite artırımı sağladık.” dedi.

İtalya merkezli mermer firmasına ilişkin makine firmasına kuma olduklarını kaydeden Kılınç, geliştirdikleri makineleri bu firmayla kül dünyaya pazarlamak istediklerini dile getirdi.

Ortaklık anlaşması öncesinde İtalyan yetkililerin fabrikalarında incelemede bulunduğunu kaydeden Kılınç, şöyle konuştu:

“Geldiler baktılar, geçmiş inanmadılar zira üretimde biricik format bulunmayan. Sonra incelediklerinde pespaye burada efdal uygulayım bilimi olduğunu görünce bize katılma teklif ettiler. Bu Arada istihsal yapacağız. Onlar dahi know-how transferi yapacak. Onlar sektörün sunma büyüğü. Birlikte henüz pir makineler ortaya çıkaracağız. Türk mühendislerinin dizayn ettiği, Türk işçisi yoluyla yapım edilen bu makineler, dünyanın gelişigüzel tarafına ihraç edilecek inşallah.”

Fabrikada 36 ayrımlı taş işleniyor

Fabrikada ülkenin değme bölgesinden çıkan 36 ayrımlı taşı işlediklerini ve yılda 7-8 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını tamlayan Kılınç, şunları kaydetti:

“Tığ 2017 yılında kişi bünyemizde tıpkı AR-GE merkezi kurduk. Bizim hedefimiz alışılagelen piyasada ölçün adına üretilen makinelerin haricinde elan farklı makineler geliştirerek içindeki otomasyon oranını yükseltmekti. Fabrikada eşkal sistemi kurduk. Antrparantez etkin hayat sayısı 3-5’i geçmez. Toplamda bizim o yüzden tam fabrikada, istasyonlar, semavi yakalar, mühendisler 50-55 kişiyi geçmez. Normalde bu yaptığımız işi ayrıksı fabrikalarda 120 iştirakçi sayısıyla yapıyorsunuz. Hedefimiz AR-GE merkezinden istihdam ettiğimiz 5 mühendisimizle özişler oranını yukarıya çekerek henüz aşkın kapasiteye varabilmek.”

Share: