Türkiye’de motosiklet kültürü yaygınlaşıyor

Pandemi zımnında insanların mümasil mesafede dolgun taşıma hesabına kayıt kullanmaya yönelmesi, motosiklet satışlarını artırdı. Yükselen araba ve akaryakıt fiyatlarına e-tecim şirketlerinin talebi eklenince, satışlar zirveyi gördü. Trafiğe kayıtlı motor sayısı 4 milyon sınırını zorlarken, benzeri özlem olan motor kültürünün da Türkiye’da yaygınlaşmasına kat açtı.

Aceleci ve konuşu olmasının birlikte, misilsiz aynı hürriyet alanı tanıyan motor kullanımı, hele pandemi sonrasında artma göstermeye başladı. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre, temmuz ayında trafiğe tescili yapılan taşıtların az daha yarısı (yüzde 48,7) makine olurken, onu yüzdelik 30,3’le motor izledi. Orak Ayı sonu bakımından Türkiye’dahi trafiğe kayıtlı motosikletlerin sayısı de 4 milyon sınırını zorladı. MOTED (Motor Endüstrisi Derneği), 2022 böylece motosiklet satışlarında önceki yıla göre sunu birkaç yüzdelik 20 artım yakalanacağını hesap ediyor.

Kalan dil sahipliği, motor kültürünün yaygınlaşmasına ortam sağlarken, 2014 yılından itibaren arz çokça yeğleme edilen üç motor markasından biri olan Bajaj, “Dominar Riders” adını verdiği etkinliklerle Türkiye’nin farklı şehirlerinde motosiklet tutkunlarını bire bir araya getiriyor. Hindistan merkezli cıvıltı gösteren Bajaj’ın Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Sakarya, Adana, Gaziantep, İstanbul ve İzmir kabil 14 ayrımlı noktada düzenlediği etkinliklerde yüzlerce motor tutkunu bire bir araya geldi. Birbirleriyle muarefe ve birleşme olanağı bulmanın yanı sıra, etkinliklerin yapıldığı yörelerin farklı özelliklerini keşfeden motor tutkunları, bellik öncülüğünde motor kültürünün yaygınlaşması dahi katkıda bulunuyor.

MOTOSİKLET TUTKUNLARI BİR ARAYA GELİYOR

Yüzdelik 32,5 ilişki payıyla spor segmentinde reis olduklarını, denk-performansın yanı sıra kalite namına birlikte kullanıcılara kayırıcı düzem mahsulat sunduklarını, geliştirdikleri uygulayım bilimi sayesinde mahrukat tasarrufu açısısından sektörün arz gür modellerini ürettiklerini belirten Bajaj Satış Pazarlama Müdürü Ekrem Ağababa sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Ülkemizde berenarı sevilen ve tercih edilen Bajaj, Dominar 250 ve Dominar 400 modelleriyle motor piyasasını domine etmeye bitmeme ediyor. Çok sevilen bu iki modelimizin devlet genelinde tutkunları oluştu. Tığ dahi markamızın bu yeni modellerine gösterilen ilgiye kayıtsızca kalmayarak Türkiye’nin birçok bölgesinde etkinlikler düzenleyerek kullanıcılarımızı aynı araya getiriyoruz. Bu sayede yıpranmamış dostluklar kurulmasına aracılık ettiğimiz gibi, motosiklet tutkunlarının yöresel kültür ve lezzetleri keşfetmesini sağlıyoruz. Motor kullanımını heveslendirme etme ve yaygınlaştırma amacı taşıyan etkinliklerimizi sürdürerek, ayrımlı bölgelerdeki motor tutkunlarını buluşturmaya devam edeceğiz. Bu konuda kullanıcılarımızın bulundukları bölgedeki çıkışlı bayilerimiz tarafından bize ulaşmaları yeterli.”

Share: