Çocuğunun oyuncak bebeğe yaptıklarından şüphelenen anne, kreşteki skandalı ahit yüzüne çıkardı

Çerkezköy Özel ÇOSB Yetiştirme Yurdu ve Gündüz Bakımevi’nde bazı ailelerin çocuklarının evdeki davranışlarını anlamaya çalışmaları üzerine başlattıkları araştırı, Çerkezköy’deki kâh fabrikalarda etkin ailelerin çocuklarını bıraktıkları kreşte çocuklarının şiddete maruz kaldığını ortaya çıkarttı.

BEBEĞİN ELLERİNİ ARKADAN BAĞLADI

Geçtiğimiz aylarda 3-4 gözyaşı grubu çocukların gittiği kreşe çocuğunu gönderen ana E.E., iddiaya göre D.E. ünlü kızının evde bebeğiyle oynadığı esnada, bebeğinin ellerini kurdeleyle arkadan bağlayarak uyutmaya çalışmasını garipsemesi üzerine çocuğuna, “Kızım illet bebeğine hakeza davranıyorsun” diye sordu.

“ÖĞRETMENLERİMİZ BÖYLE UYUTUYOR”

Kızından, “Uyuması lazım” cevabını alan esas, “Illet hakeza yapıyorsunuz” sorusuna ise “Kreşte uyumayanları öğretmenlerimiz hakeza uyutuyor” cevabını aldı. Ne öğretmenin böyle yaptığını sorması üstüne kızından “S. öğretmenim, B. öğretmenim” cevaplarını düzlük asıl E.E., “Peki kimlere yapıyor?” sorusuna ise “Arkadaşlarıma” cevabını alınca kreşte mevcut velilerin oluşturdukları WhatsApp grubu üzerinden başka bazı velilere ulaştı.

DİĞER VELİLERLE İLETİŞİME GEÇTİ

E.E., kendisini arayarak kızının davranışlarında bire bir ayrım olup olmadığını sorması üstüne ayrımsız başka ege F.B.A. birlikte iddiaya göre, kızıyla çocuk yuvası için konuştuğu esnada kızının uyuma ile bölümü anlatırken, arkadaşlarının da yatarken kalkmamaları amacıyla ellerinin arkadan bağlanarak uyutulduğunu söylemesi konusunda farklı velilerle iletişime geçti. Kestirmece 250 öğrencinin bulunduğu kreşte, 20 şahsiyet sınıfta bu şekilde 7 velinin varlığını belirlemesinin ardından önce çocuk yuvası yöneticileriyle konuşma talebinde kâin veliler, buradan olumlu karşılık alamayınca çareyi ÇOSB yönetiminde aradılar.

SAVCILIĞA GİDEREK ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Buradan birlikte ‘böyle bir şeyin söz konusu olamayacağı, kreşten haddinden fazla mutlu değillerse öğrencilerini alabilecekleri’ cevabını düzlük veliler, kreşin Haziran, Temmuz ve Ağustos 2022 tarihlerine ilişkin asayiş alıcı kayıtlarının incelenmesi talebinde bulundu. İddiaya bakarak velilerin talebini reddeden çocuk yuvası yönetimi, bu veliler ve çocuklarını kreşle ilişkisini keserek, bunu mümasil aracılığıyla velilere bildirdi.

GÖRÜNTÜLER İNCELEMEYE ALINDI

Çerkezköy Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na giderek yanlışlık duyurusunda kâin veliler, savcılığın kamera kayıtlarına umum koyması talebinde bulundu. Velilerin talebini durumunda gören savcılık alıcı kayıtlarına el koyarak incelemeye aldı. Yapılan kaynak çözümünde öğretmenlerin çocuklara kameraların fikir alanlarında dahil sert davrandığı, hırpaladığı, ağlattığı, kısmen cezalandırdığı ve isteyerek namına seyyar bazalarla defaatle çocukların kafasına vurdukları anlar, çocukların bazalar yanlarından geçirilirken korkuyla kafalarını yere eğdikleri anlar, öğretmenlerin çocukların yataklarının konusunda başmak ile bastıkları anlar de kreşin güvenlik almaç kayıtlarına dahi yansıdı. Sınıfın ve yatakhanenin bire bir olduğu alanda günlerce çocukların masalarının üzerinde bulunan bire bir LCD televizyona, çocuğun elinin değmesiyle hırpalanıp, ellerine vurulan kâh çocukların eline verilen peçetelerle monitör üzerindeki lekelerin sildirilme anları bile görüntülere yansırken, öğretmenlerin gâh çocukların çul ve soyunma anlarında onlara refakat ika namına daim cep telefonlarıyla takındıkları rahat tavırlar kameralara yansıdı.

Share: