Sayısal ortama aktardığı görüntülerle anıların silinmesini önlüyor

Tekirdağ’üstelik yaşayan Sibel Yücekaya, bozuk videoteyp kasetlerdeki görüntüleri sayısal ortama aktararak anıların kaybolmasını önlüyor.

Yücekaya, Sinemalar Sokağı’ndaki dükkanında, AA muhabirine, tahminî 23 yıldır görüntüleri sayısal ortama taşıdığını söyledi.

Bazı kasetlerde görüntülerin silinebildiğine bel fail Yücekaya, “Bu kasetleri evvel önce deniyoruz. Elan sonradan kasetlerin temizliği yapılıyor. Temizlenip tamiri yapıldıktan sonradan günümüz teknolojisine geçiriyoruz.” dedi.

Bu işi yaparken çok güzel anılar biriktirdiğini tamlayan Yücekaya, “Hem alay hem birlikte his mahmul anlar yaşadım.” diye niteleyerek konuştu.

Yücekaya, unutamadığı bir anısını şöyle anlattı:

“Haddinden Fazla duygulandığım kasetler var. Kaseti getiren kızımızın babası mevt etmiş. Babasını görmemiş. Bize getirdiği kaset selden ekolojik ortam çamur içindeydi ve çamurluydu. Biz da bunu kuşkusuz kurtarabiliriz diye düşündük. Ayrımsız aparat yaptık. Kaseti yıkadık, temizledik. Yüzdelik 99 kasetteki görüntüleri aktardık. Kızımız sahne ettiği babasını gördü. Bu mutluluğu başlamak bizi dahi çokça mutlu etti.”

“Sayısal ortama aktardığımda yüzlerindeki şenlik beni çok mutlu ediyor”

Yücekaya, müşterilerin kasetleri evvel başta çaresiz şekilde getirdiklerini ve görüntülerin kendileri için ne büyüklüğünde mefret olduğunu anlattıklarını rapor etti.

Müşterilerin iri bölümünün görüntülere ulaşılamayacağı kaygısını taşıdığını vurgulayan Yücekaya, şunları kaydetti:

“İşimi özenle yaptığımı anlatıyorum. Kasette var olan görüntüleri tayin edip, bunu sayısal ortama aktardığımda yüzlerindeki sevinç beni çokça bahtiyar ediyor. İşin maddi boyutu tıpkısı tarafa görüntüleri tekrardan izleyebilecek olmaları karşısında bana yakarış ediyorlar. Böyle olunca kendimi hem bahtiyar hem da işin hakkını verdiğim amacıyla huzurlu hissediyorum.”

Yücekaya, görüntüleri talebe göre gözde beyin ya bile CD’dahi müşterilere teslim ettiğini söyledi.

Share: