CHP’li Öztrak: Diyarbakır, Türkiye’nin tarihi ve bayrı aynı şehridir

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Üstün Öztrak, CHP Tümen Meclisi Üyesi Nevaf Bukağılık’in ” Diyarbakır, Türkiye Kürdistan’ında balaban tarihi benzeri şehrimizdir” açıklamasıyla ilgili, “Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihi ve bayrı bire bir şehridir” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Faik Öztrak, Umumi Komutan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Kalıp Umumi Heyet (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Öztrak, 12 Eylül’ün, demokratlık tarihindeki simsiyah bire bir sayfanın yıl dönümü olduğunu belirterek, “12 Ilkgüz’e giden proses ve budun iradesine postalla yapılan darbe zorlu haddinden fazla insanımızın canını yakmıştır. Ülkemizin kalkınmasının önünü kesmiş birçok fırsatın yitirilmesine defa açmıştır. 12 Eylül darbesi, sosyal hafızamızda alçak travmalar yaratmış, bugün da bibi kapanmayan yaralara faktör olmuştur. Sağlıklı-sol kavgalarıyla insanlarımız mukassem, yırtık, kardeş kavgaları ve arkası sıra mevrut darbeyle, siyasa yeniden dizayn edilmiştir. 12 Ilkgüz darbesinde genişlik pahal değer ödeyen parti ise zahir Cumhuriyet Altını Halk Partisi olmuştur. Atatürk’ün ‘iki büyük eserimden biri’ dediği partimiz, darbeciler tarafından kapatılmıştır. Arşivlerine ahali konulmuştur. Umumi Başkanımız Zincirbozan’bile gözaltında alınmıştır. Kadroları hapislerde yatmıştır. Siyasetten yasaklanmıştır. İşte tığ bu nedenle; demokrasinin, milli iradenin, Türkiye Büyük Kavim Meclisi’nin, hakkın, hukukun ve adaletin; ülkemizin bekası, milletimizin refahı ve kalkınması üzere ne büyüklüğünde yüce olduğunu özümsemiş ayrımsız partiyiz” dedi.

‘MAAŞLAR ENFLASYONA YETİŞEMİYOR’Ekonomiye değinen Öztrak, Türkiye’üstelik kazançlı yaşamın iştirakçi, vazifeli ve çalışan aleyhine yeniden dizayn edildiğini söyleyerek, “Özellikle emekçilerimiz, milletin tırı vırı bakımsız. İşte bugün orak ayı aylakçılık oranları açıklandı. Üs tembel sayısı temmuzda 781 bin emanet artarak, 8 milyon 415 bine daha çok. Mahiyet aylakçılık oranı üstelik 2 benek şırakkadak artarak yüzde 22,5 eski. Avlu pahalılığı almış başını gidiyor. Ücretler, maaşlar, aylıklar enflasyona yetişemiyor. Milletimiz şart ekmeği bulamıyor” diyerek konuştu.Daha sonra matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Öztrak, bir basın mensubunun, ‘CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Güç ‘Diyarbakır, Türkiye Kürdistan’ında koskocaman tarihi ayrımsız şehrimizdir’ açıklamasının nasıl değerlendiriyorsunuz?’ şeklindeki sorusuna “Bundan evvel da yüz kere anlatım ettim. CHP’nin görüşlerini Umumi Başkanımız, Fırka Sözcüsü ve Ekip Başbuğ Vekilleri açıklar. Ego demin bu çerçevede görüşümüzü açıklıyorum; Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihi ve bayrı tıpkısı şehridir. Diyarbakırlı kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin çalımlı ve hatırlı vatandaşlarıdır” ifadelerini kullandı.

Share: