Batman’da huzura kavuşan Sason Kanyonu’nda doğa yürüyüşü

Batman’daki Sason Kanyonu kavuştuğu huzurla doğaseverleri ağırlıyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilciliği ve Diyarbakır Natür Sporları Kulübü’nün (DİDOSK) organizesiyle benzeri araya mevrut dağcılar ve toprak illerindeki ayrımlı iz gruplarından 105 doğasever Sason ilçesindeki kanyonda 6 saat süren üslup gerçekleştirdi.

DİDOSK Yönetim Kurulu üyesi Eray Karahan, AA muhabirine, yürüyüş yaptıkları parkurun bölgenin bildirme pir kanyonlarından biri olduğunu belirterek, bu alanın turizme kazandırılmasını beklediklerini söyledi.

Keyifli ve sunturlu tıpkısı tutum gerçekleştirdiklerini rapor eden Karahan, Sason Kaymakamı Kasıt Mete’ye misafirperverliği üzere teşekkür ettiklerini belirtti.

Türkiye Alpinizm Federasyonu ve DİDOSK Umumi Heyet üyesi Yeliz Çuban bile kanyonu çok beğendiklerini yıpranmamış ayrımsız parkurda gidiş yapmaktan mutluluk duyduklarını anlatım etti.

DİDOSK Yönetim Kurulu üyesi Derviş Atmaca ise kanyonda yürürken bazı doğaseverlerin zorlandığını anlatarak, bereketli aynı motivasyonla bitmeme ederek yürüyüşü tamamladıklarını aktardı.

Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Adnan Koz, doğada sportif gayeli yol yapmak isteyenlere bu kanyonu önerdiğini belirterek, tekmil doğaseverleri bu kanyona nida ettiğini söyledi.

Doğasever Şanlı Çipo bile bu yürüyüşle Batman’daki saklı katıksız aynı güzelliği henüz müşahede fırsatı bulduklarını dile getirerek, “Herkesi buraları keşfetmeye bekliyoruz. İnsanların doğayı korumaları ve ati nesillere aktarmaları gerektiğini düşünüyorum.” dedi.Share: