Diyarbakır’da “Ahilik Haftası” kutlandı

Diyarbakır’da “35. Cömertlik Haftası” zımnında tören düzenlendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Gestalt Yenişehir ilçesinde Dağkapı Meydanı’nda planlı etkinlikler kapsamında, ahiliği anlatan seyretme oyunu sahnelendi, şed kuşanma gösterisi sunuldu. Burada vatandaşlara kadayıf ve cömert pilavı dağıtıldı.

Ayrıca ilin ahisi, kalfası ve çırağı seçilenlere onurluk verildi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Şanlı İhsan Akarsu, törendeki konuşmasında, ahiliğin tıpkısı anlamda dürüstlüğün, doğruluğun, sevginin, saygının, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanatla buluşması olduğunu söyledi.

Ahiliğin ana ilkeleri olduğunu dile getiren Akarsu, şunları kaydetti:

“Ahiliğin esas ilkelerinde öncelikle esnafımızı bahtiyar eden başkasını bahtiyar etme konusudur. Yani esnaf ahilikte müşteriyi mutlu ediyorsa, bölüt hizmet ediyorsa kendisi bahtiyar olandır. Gene ahilikte şakirt, kalfa, yırtıkça ilişkisi içerisinde hizmetler yürütülüyor. Yetiştirici ile mütemmim beyninde rekabet değil, angarya ve uzlaşma kültürü vardır. Ürkmek, çalışkanlık, teavün, dayanışma ahiliğin bildirme önde gelen prensipleri içerisindedir.”

Su, “Alnı açık olacak, semih olacak, kardeş olacak, hayırhah olacak. Sofrası, kapısı herkese ayan olacak. Eline, diline, beline sahip olacak. Eli harama uzanmayacak, dilinde dokunaklı bayram ve hile kaçınan. Belini vikaye edecek. Kimsenin ırzına, namusuna göz dikmeyecek. Gözünü koruma görevlisi edecek. Gözünü ayıptan sakınacak. Zaman da esnafımız Allah’a şükürler olsun kim bu özellikleri yaşıyor, yaşatmaya devam ediyor. ” dedi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu ise ahilik teşkilatının içtimai, sosyal ve kültürel hayatı düzenleyen bir bina olduğunu dile getirdi.

Programa, AK Parti Diyarbakır Mebus Oya Eronat, İl Bitirmiş Komutanı Tugay Gökhan Çiloğlu, İl Itimat Müdürü Fatih Kayaç, kaymakamlık kaymakamları, İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu ile vatandaşlar katıldı.Share: