Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin sunma büyük sosyal basamak hamlesinin gayrı etabı olan evvel evim yer ve önce işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Teşrinisani’a kadar yapılabilecek.

Altın Gayrimenkul Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı evvel evim yer ve önceki işyerim başvurularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Toplumsal Bölük başvuruları kapsamında altyapısı hazır, imarlı hane arsaları amacıyla başvurular Ziraat Bankası şubelerinden alınmaya bugün başladı. Bu arsalara topluluk olan vatandaşlar öz evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak toplanmış arsa sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular için 18 yaşından balaban, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu belediye sınırları içerisinde ikamet ediyor atılmak gerekiyor. Antrparantez arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin yahut eşinin veya reşit sıfır çocuğunun her şehremaneti sınırı içre ocak yapmaya elverişli arsaya veya temas yerde tıpkısı sülale veya apartmanın ayrı benzeri dairesine eşit olan yer payına cemaat olmaması bile eşya” dedi.

Sosyal konuta başvuran arsaya müracaat yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Daha geçmiş yer ya de konuttan birine başvuru yapılabileceği açıklansa dahi Bakanımız Maksat Kurum, sosyal bölük projesine referans yapanların arsaya de müracaat yapabileceğini açıkladı. 2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde hane ve arsalar üzere tamam kuraların çekilmesi ve türe sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında müstakil ve paydaşlı arsalara müracaat alınacak. Hür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare ortada olacak. Bağımsız arsalar üstüne; yer tahsis tarihinden itibaren önce yıl içerisinde hane inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması eşya. Hisseli parseller için ad çekme çekimi yapıldıktan bilahare parsel bazlı şürekâ (7 ve cisim şürekâ amacıyla), 3 kamer süresince göz bina kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki imal süreci kooperatif kanuna bakarak yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hüküm alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu tıpkısı fiyat var ise yüzdelik 10’u kesilerek kalan tutar reddetme edilerek ansız alınacak.”

Arsalarda ödemeler almanak taksit taksit yapılacak

Yer kuraları üzere referans bedelinin 500 TL olduğunu anlatım eden Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u evvelden geriye kalanı 9 yılda bedel taksit taksit ve faizsiz namına ödenecek. Taksit ifa tarihi; peşinat bedeli ödendikten bilahare, anlaşma imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki gün olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 sene bilahare yolmak üzere, taksitler maaş evet bile yıllık eşit taksitler halinde dahi ödenebilecek. Özgür arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paydaşlı arsalar bile ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk hareket yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin iş yeri amacıyla dahi başvuruların başladığını belirten Özelmacıklı, “Müracaat bedeli 2 bin TL olan iş yeri başvuruları birlikte 7 Teşrinisani tarihine kadar E-Şevket üzerinden ve İl Merkezlerinde Halk Bankası, İlçelerde ise Kültür Bankası şubelerinden yapılabilecek. Başvuru çerçevesinde T.C. vatandaşı oluşmak, projenin bulunduğu mülk nüfusuna mukayyet olmak yahut o yer sınırlarında faaliyette bulunuyor almak ve 18 yaşını doldurmuş girmek gerekiyor. Bunun birlikte ustalık belgesi, işyeri açılış belgesi, hane araç belgesi yahut vergi yükümlüsü koyulmak kadar ara sıra koşullar dahi taharri edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından beribenzer çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması birlikte gerekiyor. Ödemeler amacıyla üstelik tenkis sonrası kısaca dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Küsurat bakiye için birlikte namus borcu banka sözleşmesi sonrasında sarmak amacıyla, 6 mahiye dönemlerde Işyar maaşı çoğalma oranında artım uygulanarak 120 ay vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, iş yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’birlikte 1000, İzmir’dahi 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’de 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’birlikte 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’dahi 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’üstelik 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Ordu, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da 100.” – İSTANBUL

Share: