Anadolu leoparı tıpkısı yol henüz görüntülendi

Türkiye’nin 4 bölgesinde henüz önce varlığı kanıtlanan Küçük Asya leoparı, bu misil Tarım ve Orman Bakanlığınca yerleştirilen fotokapan sebebiyle görüntülendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, nesli tehlike altında bulunan Rum leoparının Doğu Koruma ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğünce (DKMP) ülkede tespiti ve korunması üzere planlı icraat bitmeme ediyor.

Daha önce Türkiye’nin 4 bölgesinde varlığı kanıtlanan Küçük Asya leoparının görüntüsü ayrımsız misil daha fotokapanla kaydedildi. Nezaret, görüntüyü sosyal medya hesabından paylaşarak, “Ülkemizde varlığı kanıtlanan Anadolu leoparını ayrımsız defa daha görüntüledik. Neslin artsın çoğalsın, bu topraklarda bilcümle var olasın. Anadolu leoparını izlemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Pars Gösteri Planı hazırlanıyor

Leopar, 36 pisik türü süresince, sunu serbest yayılışa ve nevale yelpazesine topluluk olmasına karşın, acun genelinde IUCN Kırmızı Listesi’nde coşkunluk kategorileri arasında bulunuyor.

Türkiye’dahi, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde 1974’te öldürülen Anadolu leoparının bu hak ilgilendiren sonuç can olduğu ve ülkede tükendiği düşünülüyordu. DKMP Umumi Müdürlüğünün arazi çalışmaları sırasında rastlanan kirli ve işaretler konusunda, bunun zıt yönünde bulgulara ulaşılmasıyla taharri çalışmaları başlatılmıştı.

İlk olarak tıpkısı bölgede başlatılan icraat sonucu 25 Ağustos 2019’bile ayrımsız erkek leopara ilgili fotoğraflar fotokapana yansıdı. Bunun üzerine sistematik selen çokluk çalışmaları başlatıldı. Ayrımlı bire bir bölgede tıpkısı ayvaz bireye henüz rastlandı.

DKMP Genel Müdürlüğüne mevrut ihbarların de değerlendirilmesiyle sunma az 4 farklı alanda leoparlar olduğu belirlendi.

Bunun üstüne Küçük Asya leoparının şümullü tıpkı araştırmayla kâin ve potansiyel hayat alanlarının çabucak belirlenmesi üzere Pars Araştırma Birimi kuruldu. Pars Gösteri Planı oluşturulması amacıyla da emek başlatıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci bile Dünya Biyoçeşitlilik Haset etkinliğinde, Anadolu leoparının görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaşarak “Onları müzaheret etmek zorundayız, bu yüzden yaşam alanlarını muamma tutacağız.” demişti.

Lehçe Gösteri Planı ulama sağlayacak

Bu sene 20-22 Eylül’da Muhacir Çeşitler Sözleşmesi Mutedil Asya Memeli Emek Grubu kapsamında, Bir Numara Leopar Tekebbür Ülkeleri Toplantısı, Gürcistan’birlikte gerçekleştirildi.

Toplantıda, öncelikle bu ülkelerde yayılış gösteren ve elan önceleri farklı alt türler olduğu düşünülen Kafkas leoparı (P. pardus ciccaucasica), İran leoparı (P. pardus saxicolor) ve Rum leoparının (P. pardus tulliana) yapılan genetik çalışmalar sonucunda benzeri alttürler olduğu bilgisi sunuldu.

Bu nedenle bilimsel isimlendirme kuralları gereği, aynı adalet sunulan değişik isimlerden önce evvel sunulan ismin kabul edilmesi kuralına göre “P. pardus tulliana” (Anadolu Leoparı) ismi cümle coğrafyada tanıdık zir kabil amacıyla ilmî sima kabul edildi.

Bu toplantıda ayrıca, bu ast çeşit amacıyla bire bir Lehçe Gösteri Planı hazırlanarak akseptans edildi.

Türkiye’bile hazırlığı süren Leopar Eylem Planı amacıyla lehçe benzeri eylem planının varlığının serencam mertebe yararlı olacağı belirtildi.

Yayılış haritası oluşturulacak

Gösteri Planı’na ilmî altlık bina etmek amacıyla Isparta Kullanışlı Bilimler Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, IUCN Kedigiller Uzmanlar Grubu ve DKMP 6. Bölge Müdürlüğünden uzmanların kayran aldığı bir proje amacıyla TÜBİTAK’a başvuruda bulunuldu.

Projenin başlaması yerinde ait kurumlar beyninde ayrımsız tören düzeni hazırlanarak icraat hızlandırılacak.

Eylem Planı kapsamında ülkede Rum leoparı olarak anılan zir türün yayılış haritasının baştan oluşturulması hedefleniyor.

Rum leoparının bulunması beklenen alanlarda etki, bok, iğrenç kabilinden işaretlerin araştırılması, dolay insanlarıyla görüşülerek bu alanlardaki bireylerin tespiti, siper ve geliştirilme tedbirlerinin alınarak uygulamaya konulması, hele popülasyonun geleceği için calip can bulunması bile Eylem Planı’nın mefret konuları beyninde saha alıyor.

Türkiye’üstelik leoparın ahenktar bire bir popülasyonundan bahsetmek bu aşamada gibi olmamakla gelişigüzel, şümullü bire bir araştırmayla kâin ve potansiyel dirim alanlarının acilen belirlenmesi planlanıyor.

Pars türünün nesli, şahıs artışı, sanayileşme ve orman yangınları kabil yurt tahribatına sebep olan etmenlerin yanında katmerli-sinsice avcılık kabil kısıtlayıcı faktörler sebebiyle eksilme eğiliminde bulunuyor.

Share: