Aliya İzzetbegoviç Yazı Yarışması sonuçlandı

Aliya İzzetbegoviç Yazı Yarışması sonuçlandı

BURSA – Osmangazi Belediyesi’nin Bosna-Hersek’in müessis lideri Hakim Kral Aliya İzzetbegoviç’i unutturmamak ve gelecek nesillere transfer adına bu yıl ilk defa düzenlediği Aliya İzzetbegoviç Makale Yarışması’nda kazananlar muhtemelen oldu.

Osmangazi Belediyesi, Bosna Hersek’e bağımsızlık önünde önderlik eden ve felsefi kişiliği zımnında ‘Hakim Kral’ namına anılan Aliya İzzetbegoviç yerine yazı yarışması düzenledi. Bu sene ilk defa düzenlenen yarışmada makale ve kâtiplik dalında işlenirken, konusu ‘Aliya İzzetbegoviç’ adına belirlendi. Şadırvanlı Eğlek Terbiye Akademisi’nde gerçekleşen ihsan törenine Osmangazi Şehremini Mustafa Dündar’ın yanında Bursa Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Murat Demir, Osmangazi İlçe Milli Yetişek Müdürü Gürhan Çokgezer, gelişim insanı Mustafa Gürses, meclis üyeleri, jüri üyeleri ve çok sayıda yurttaş katılma gösterdi.

Osmangazi Belediyesi’nin, envestisman ve hizmetleriyle olduğu büyüklüğünde içtimai, kültürel ve yazın alanında dahi heybetli etkinliklere bile imza attığını belirten Başkan Mustafa Dündar, “Merhum Hakim Kral Aliya İzzetbegoviç, sadece aynı politikacı, düşünür değil; bunların çokça elan ötesi ve döneminin eke ayrımsız mütefekkiridir. O, yüreğinin aynı yarısında Bosna’yı, sair yarısında bilcümle İslam coğrafyasını taşıyan ayrımsız umu adamıdır. Bizler Aliya’yı Avrupa’nın göbeğinde, eksiksiz dünyanın gözü uğrunda tarihe ve insanlığa karaca kuzguni kendisine geçen Srebrenitsa Katliamı’ndaki savaşımcı kişiliğiyle biliyoruz. Bilge Reis, kısacık hayatına koca bire bir çağ sığdıran, sabah yeli kaynağı aynı şahsiyettir” dedi.

Osmangazi Belediyesi olarak tamlık insanlığa rehberlik eden Bilgili Kral Aliya İzzetbegoviç’i gelecek nesillere aktarmada öncülük ettiklerini vurgulayan Dündar, “Aliya İzzetbegoviç adına başlattığımız yarışmamızı; makale ve yazmanlık kategorilerinde sonuçlandırdık. Yarışmamıza Bursa’nın yanında ülkemizin dört bir yanından bütün 114 yayın başvurdu. Ahmet Hamdi Tanpınar Literatür Yarışması ve Mevlana Koşma Yarışması’nda olduğu üzere, bu yarışmamızda bile jürimizin yayımlanmaya akla yatkın bulduğu eserleri kitaplaştırarak kütüphanemize kazandırdık. Bu süreçte bizden desteklerini esirgemeyen eşsiz jüri üyelerimiz Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akış, Prof. Dr. Yalaz Erkilet, Mukavemetli Önal Mengüşoğlu, Mustafa Muharrem ve İhsan Deniz’e değişik teşekkür ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Aliya İzzetbegoviç Makale Yarışması yargıcılar kurulu üyelerinden Prof. Dr. Mahmut Hakkı Atak, “Balaban çap adamları, istem ve düşün insanları, gökteki yıldızlar gibidir. Onlar, ortaya koydukları eserleri, engin ve hikmetli fikirleriyle yaşadıkları toplumlara delalet ederler. Aliya İzzetbegoviç’in bilcümle metinlerinin temelinde dahi benzeri kayırıcı felsefesi olduğunu görüyoruz. Iştirak gösteren herkesi kutluyorum. Bu sene ilk defa düzenlediğimiz yarışmamızın hayırlara kurgu olmasını diliyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Misyon Çıpa ile Osmangazi İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Gürhan Çokgezer de, yaptıkları konuşmalarda, böylesine kocaman ayrımsız etkinliğe imza atan Osmangazi Şehremini Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Komutan Dündar, jüri üyeleri ile birlikte yarışmada sükse gösteren katılımcılara ödüllerini verdi. Yarışmanın makale kategorisinde ‘Aliya İzzet Begoviç ve Srebnenica Katliamı’ eseriyle Ankara’dan Mualla Dikici’ye birincilik, ‘Aliya’nın Anlatı Tutkusu’ eseriyle İstanbul’dan Ahmet Yasin Aldı’ya ikincilik, ‘Aliya İzzetbegoviç’in ‘Düşünce Dünyası ve İslamcılığı’ eseriyle İstanbul’dan Fatma Duran’a üçüncülük derecesi elde etti. Yazı kategorisinin mansiyonlarında ise ‘Aliya İzzetbegoviç ve İnsan Tasavvuru’ eseriyle Van’dan Melike Seyitoğlu Özkan birinci, ‘Kötümserlikle İyimserlik Arasında’ eseriyle İstanbul’dan Gülşen Özer ikinci, ‘Esaretten Özgürlüğe Aynı Bilgenin Mücadelesi’ eseriyle İstanbul’dan Patent Talha Doğaner üçüncü oldu.

Yarışmanın yazmanlık kategorisinde ise, ‘Aliya İzzetbegoviç’in Özgürlük Mücadelesi’ eseriyle Bursa’dan Hasan Esat Akaret bir numara olurken, ‘Soykırımın İçinde Bire Bir Bilge’ eseriyle Bursa’dan Selin Alkaya ikinci, ‘Aliya İzzetbegoviç’e Göre Kadının Ocak ve Toplumdaki Yeri’ eseriyle Bursa’dan Aleyna Briz Zorlu üçüncü oldu. Kâtiplik kategorisinin mansiyon ödüllerinde ise, ’28 MAYIS 1463′ eseriyle Bursa’dan Mustafa Emin Hızardere birincilik, ‘Müthiş Politikacı Aliya İzzetbegoviç’ eseriyle Bursa’dan Yüsra Arslan ikincilik, ‘Avrupa’dahi Gerçekleşen Hayal’ eseriyle Bursa’dan Ses Umar ve ‘Aliya İzzetbegoviç Düşüncesi ile İslamın Zer Çağını Tekrar Yaşamak’ eseriyle Bursa’dan Adlar Fer Kındığılı üçüncülüğü elde etti.

Share: