Zat siftinlik, hareketi balaban

Kişi hoşur, hareketi büyük

En basit abuhava aktivisti

İZMİR – İzmir’birlikte hararetli sunma alelade iklim aktivisti Deniz Hamamı Cemre Badem (9), Mürekkep Milel (BM)’üstelik abuhava krizine hal üretilebilecek çalışmalara ulama sağlıyor, muhtelif sosyal bastırık projelerinde saha alıyor. Matematik yarışmasında dünya birinciliği da bulunan abuhava aktivisti “Öz sıradan, hareketi nazik” dedirtiyor.

Henüz 7 yaşındayken Kanada merkezli Caribou Contests Matematik Yarışmasında 2 bin 283 mektepli arasından acun birincisi olan Deniz Hamamı Cemre Badem, dünyaya cebin sorumluluklarının olduğu bilinciyle iklim aktivisti oldu. Mürekkep Milel (BM)’de iklim krizine çözüm üretilebilecek çalışmalara katkı sağlayıcı, çevre konusunda türlü içtimai yük projelerine imza atan minik üstelik, devletlere ve toplumlara “Yaşayacağımız bambaşka tıpkı acun yok” mesajı veriyor.

İklim eylemi yapacak

Yarışmada acun birincisi olduktan sonraki süreci anlatan Badem, “Serencam yıllarda yaşanan yalın artışı, buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, orman yangınları ve sellerin asıl nedeninin iklim krizi olduğunu gördüm. İklim krizinin nedenini ve dünyaya verdiği hasarı araştırdığımda ise bu durumun ağız ağıza herif kaynaklı hatalardan muhit olduğunu gördüm. Bu yüzden abuhava krizi ve su tüketimi ile ilgilendiren çalışmalar yapıyorum. Doğamı koruyorum, hoşgörüsüz dönüşüme ehemmiyet gösteriyorum, tüketimlerime ilgi ediyorum, atıkları ayrıştırıyorum, dikme dikiyorum, erke tüketimine ehemmiyet gösteriyorum; duş dışında su ihtiyacım için kategorik antipatik akarsu kullanıyorum. Ben hemen derslik arkadaşlarımın değil, toplumu ve devletlerin dikkatini bu konuya çekmeye çalışıyorum. Çalışmalarımın henüz çok ulaşması için iklim eylemi yapmayı düşünüyorum. Ben inanıyorum ki sizler bize hakeza bir dünya bırakmak istemiyorsunuz. Bu yüzden doğamızı korumalıyız. Çünkü yaşayacak başka tıpkı acun bulunmayan” dedi.

“Açlık ve kıtlıkla karşılaşabiliriz”

Deniz Hamamı Cemre Badem, ailesine bu bilinci aşılayan kişinin dahi kendisi olduğunu ve dönüşümü evvel evvel aile içerisinde başlattığını belirterek, “Annem ve babam, benim abuhava krizi konusundaki hassasiyetlerimi çokça gür biliyor ve onlar de bu konuda haddinden fazla dikkat ediyor. Bazen arkadaşlarım icraat yaparken ‘Neden böyle şeyler yapıyoruz?’ diye niteleyerek soruyor; ama yaşadığımız dünya elimizden gidebilir. Mümasil gelecekte açlık ve kıtlıkla karşılaşabiliriz. Bu yüzden birlikte önlemlerin alınması gerekiyor. Böyle anlatınca onlar da durumun ciddiyetini elan çok anlıyor” diye konuştu.

Yapılması gerekenleri sıraladı

Geri dönüşümün önemine dikkat çekici Badem, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Evlerimizden başlayarak kalın kafalı dönüşüme ve atılmış ayrıştırmaya önem göstermeliyiz. Istihlak alışkanlıklarımızı dönmek zorundayız, su ayak izimizi küçültmeliyiz. İklim krizi ve akarsu tüketiminin toprağımızı verimsizleştirmesi ve kuraklaştırması sonucunda yapılan bire bir araştırmaya göre hemen 60 hasat yılı kaldı. 60 yıl sonraları dünyada açlık ve kıtlıkla karşılaşabiliriz. Hele endüstri devrimi ile beraber müstehase yakıtlar kullanılmaya başlandı. İnsanlar doğaya ve çevreye hasar vermeye başladı. Orman alanlarımız azaldı, gereğinden aşkın tüketim yapmaya başladık. Bunların sonucunda oluşan limon bahçesi gazları, dünyamızın ısısını artırdı. Karbonu 2030 yılına büyüklüğünde yarılayıp 2050 yılına büyüklüğünde da 0’a azaltmak zorundayız. Toplumlar ve devletler yerine hep gelişigüzel çalışmalıyız. Bu laf, sadece ferdî adına çözülebilecek bire bir durum değil. Paris İklim Anlaşması’nda alınan kararları devletler müstacelen hayata geçirmeli. Küresel alaz artışını 2 derecenin altında tutmalıyız. Fosil yakıtlar adına akman enerjiye geçmeliyiz. Güneşten ve rüzgardan elde ettiğimiz enerjiyi kullanmalıyız.”

“Ilk makul insan kalkmak istiyorum”

Namına tekellüf nüsha yerine Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü aldığını söyleyen minik aktivist, “Ben geçmiş akıllıcasına aynı âdem olmak istiyorum. Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün izinde revan tıpkısı canlı olarak topluma ve insanlığa faydamın dokunacağı amal açmak istiyorum. Iz olarak ise beyin cerrahı görünmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

(CA-HG-ÖK-Y)

Share: