zamanında benzersiz manzarasıyla havza turlarına ev sahipliği yapıyordu! O köy şimdi kuraklıkla boğuşuyor

Elazığ’üstelik baharat ve şita aylarında kar ve baran yağışı, istenileni vermedi. Keban Baraj Gölünün havzasında düz kayran Meram Nehrine liyakatsiz konumda bulunan Süfli İçme köyünde baraj suyu 250 metre çekildi. Bundan Sonra suya sıfır konumunda bulunmayan köy, çarkıt güzelliğini üstelik kaybetti. 2 sene evvel tekne turlarının yapıldığı, turistlerin akış ettiği ve güzelliği ile herkesi etkileyen karye, susuzluk ile boğuşmaya başladı. Köyün 2 yıl esbak ve şu anki görüntüleri ise görenlerin içini sızlattı.

“ŞUAN Kİ UZANIM ÜZÜCÜ”

Ilkbahar ve kış aylarında yağışların haddinden fazla adamakıllı olduğunu aktaran Vedat Mutlu, “Bu yıl barajın 845 koduna vurmasını bekliyorduk. Gelişigüzel yıl haziran 17’sine büyüklüğünde yarar. Şuanda 250 metre kadar su çekilmesi var. 2 yıl geçmiş 845 kodunu görür müyüz bilemiyorum. Barajın sonuç kodunda o dekor çokça adamakıllı oluyordu. Şuan kim genişlik aci ve belirtik bir toprak görünüyor. Suyun oranının aşağıda olması güçlük. Bu yılki yağışlarla dolmasını istiyoruz” dedi.

“2 YIL GEÇMIŞ NASILDI ŞİMDİ HANGI HALDE”

3 bölgenin suyunun bu göle döküldüğünü aktaran Ihtiyaç Sağır ise “Sabık sene yağışların olmasına rağmen akarsu yaklaşık 250 metre çekildi. Akarsu normalde kayalıklara büyüklüğünde vuruyordu. Göl yoz ele geçmeyen tıpkı madde. Kuraklığa beniz tutmuş. İnşallah oylumlu Mevla’m yağışları bollandırır bile kuraklık harcama, suyumuz çoğalır. Fena Hâlde tıpkı göl. 2 sene önceki nasıldı demincek ne halde. Şuanda suyun olması gereken yerde yürüyorlar. Bir Nice ilçenin kalbi burasıdır” diye niteleyerek konuştu.Share: